Smartfóny nie sú jediným dôvodom prečo opustiť tie papieriky vo vašej peňaženke. Vyskúšajte túto lepšiu techniku pri tvorení siete kontaktov.

Vizitka je jednoduchý nástroj na predaj a marketing a ako hocijaký iný nástroj by sa mal používať s úmyslom. Väčšina ľudí ale vnucuje vizitky druhým, ktorý ich prijímajú zo slušnosti.

( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Ešte horšie, niektorý ich rozhadzujú po okolí dúfajúc že niekto si ich aj nechá  a niekedy aj zavolá. Ale nezavolajú. Prídu domov a hodia ich nabok alebo si dajú poznámku do ich kontaktov  a zabudnú na osobu od ktorej vizitku v prvom rade dostali. Áno, dokonca aj múdre alebo bláznivé kartičky zriedkakedy slúžia ako pripomienka ich zdroja.

Keď vytvárate nové siete, chcete sa spojiť s niekym kto vám vie pomôcť. Môžu to byť zákazníci, spojky, mentory alebo ľudia s hodnotou pre váš biznis. Ale nie každý v miestnosti je hoden vášho času. Chcete si vytvoriť vzťah s tými ktorý sú. A vizitka zriedka poslúži ako začiatok vzťahu.

Asi pred dvoma rokmi som prestal nosiť vizitky na stretnutia a udalosti na tvorbu siete kontaktov. Nebolo to preto že by som sa pohrával so svojim smartfónom alebo že by som používal Google okuliare k identifikovaniu svojich  vhodných cielov s tvárou-rospoznávajúcim programom. Nebolo to ani preto že by som chcel zachrániť stromy. Jednoducho som našiel efektívnejší spôsob ako sa dať do kopy s ľuďmi ktorých stretnem.

Často sa mi stane že keď sa stretnem s niekým, požiadajú ma o vizitku. V tomto bode viem že sa zaujímajú  o to čo rozprávam alebo predávam. Poviem im že nenosím vizitky ale ak my dajú emailové adresy tak im pošlem svoje kontaktné info. Tiež sa ich spýtam či im môžem poslať aj nejaký zaujímavý link. Doteraz som nebol nikdy odmietnutý. Buď si zoberiem ich vizitku a opíšem si ich adresu alebo si nechám poslať email z ich smartfónu ešte na mieste. Na email vždy odpíšem niekoľko dní po stretnutí.

Ak aplikujete tento prístup máte výhodnejšiu príležitosť z troch dôvodov:

  • Máte povolenie kontaktovať ľudí.
  • Nemusíte sa diviť ak si vás budú pamätať.
  • Môžete im poslať niečo skutočne zaujímavé.

Tento tretí prvok je kritický. Máte príležitosť na vytvorenie skutočného, trvalého dojmu a vytvoreniu si vzťahu. Nezahoďte to. Tu sú tri veci ktoré zabezpečia posun vecí vpred.

Súvisiace články:

Štyri spôsoby “Ako získať priateľov a presvedčiť ľudí” v digitálnej dobe

8 vecí ktoré robia mimoriadne úspešní ľudia

Ako si dohodnúť stretnutie s ľuďmi, ktorí na Vás nemajú čas

1) Pošlite niečo skutočne užitočné. Keď už raz začnete vzťah, najistejší spôsob ako ho ukončiť je nátlakový predajný materiál. Namiesto toho mu pošlite obsah u ktorého budete vedieť že má skutočne náučnú hodnotu. Ak taký nemáte, vytvorte si ho. Ja zvyčajne posielam nejaký môj známy stĺpček, alebo knižný odkaz na zaujímavého autora o ktorom sme mohli diskutovať.  Bez ohľadu na to sa uistím aby prvá komunikácia dala dôvod  komunikovať znova.

2) Pošlite niečo zábavné. Tak veľ a emailov je nudných a suchých. Ukážte nejakú osobnosť vo vašej komunikácii. Pomôže to vašim novým kontaktom, spojiť si korešpondenciu s tím kým ste. Dajte dôvod na úsmev. Ľudia robia biznis s ľuďmi ktorých majú radi. Pomôžte im aby vás mali radi. Samozrejme pomôže ak ste zábavný už keď sa stretnete po prvý krát. Precvičujte si ako byť šarmantný a vtipný. Trocha humoru pomôže pri budovaní vzťahu. Neskôr môžete vždy poslať vhodný vtip.

3) Pošlite niečo osobné. Ukážte vašim novým kontaktom že ste poslucháč ktorý počul jasne čo chceli povedať keď ste sa stretli. Spýtajte sa na ich deti alebo záujmy alebo inú osobnú vec ktorú ste preberali pri prvom stretnutí. Nech vedia že sa o nich zaujímate ako o ľudí a nie ako o finančnú vyhliadku. Ktovie, možno budú aj dobrými priateľmi.

Preklad: Richard Tóth

( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: EpicLaunch

Facebook komentár