Dnes mám pre vás veľký obraz od veľkého mysliteľa našich čias, môjho dobrého priateľa Nialla Fergusona. Tento článok je trochu netradičný, ale nie je to to, čo by tento odkaz mal predstavovať?

Na našej nedávnej konferencii strategického investovania sa Niall zameral na nebezpečenstvo amerického izolovania sa, nebezpečenstvo americkej kultúry a obrovský problém vládneho dlhu, ktorého smerovanie je v rukách dysfunkčného politického systému. V dnešnom netradičnom zmýšľaní skúma Niall tieto súvisiace problémy – dynamické súhry sietí a hierarchií, ktoré viedli k vytvoreniu a ničeniu ekonomických systémov minulých generácií.

Aj keď sa jeho myšlienky môžu zdať na prvý pohľad abstraktné, súhlasím s Niallom, že pochopenie súhry medzi týmito silami je dôležité na to, aby ste si ochránili svoje úspory v konečnej fáze unavenej, zadlženej svetovej ekonomiky.

Súvisiace: Pre štát som terorista

Strety medzi hierarchiami a sieťami nie sú v histórii ničím novým, práve naopak, boli jej súčasťou. V skutočnosti môže byť beh dejín vnímaný ako čistý výsledok ľudských interakcií pozdĺž štyroch ôs (čas, prostredie, siete a hierarchie).

Uvažujúc o súčasnom svetovom poriadku, Niall poukazuje, že Spojené štáty a Čína sú si v raste stále viac podobné ako hierarchicky organizované super-štáty, napriek tomu, že sa vyvinuli z veľmi rôznych sociálnych, politických, ideologických a ekonomických koreňov.

Oba štáty sú republikami so zhruba porovnateľnými vertikálnymi štruktúrami správy a podobnou koncentráciou moci v rukách ústrednej vlády. Ekonomicky sa tieto dve systémy určite zbližujú. Kým Čína si čoraz viac všíma signály a podnety trhu, Spojené štáty stále zvyšujú štatutárnu a regulačnú moc vlády nad spotrebiteľmi a výrobcami. A to do tej miery, že to narúša občianske práva na oboch stranách, tak ľavice ako aj pravice. Americká vláda uplatňuje kontrolu a vykonáva dohľad nad svojimi občanmi spôsobom, ktorý je funkčne bližší súčasnej Číne než Amerike otcov zakladateľov.

Avšak napriek drvivej sile veľkých hierarchií, moderné národné štáty nemohli byť koncipované, zahájené a udržané bez priblíženia sa pozitívnym energiám vyvolaným sociálnymi a ekonomickými sieťami.

Tieto siete inovátorov a podnikateľov, rojkov a odpadlíkov – sily, s ktorými si hierarchie často nevedia poradiť natoľko, aby ich mohli ovládať a kontrolovať, pretože plodia desivo prevratné možnosti – boli zdrojom toľkých svetových prevratov.
A teraz v našom vlastnom historickom momente:

Pre všetky štáty sveta, demokratické a taktiež nedemokratické, predstavujú nové informačné, obchodné a sociálne siete internetovej éry závažný problém, váhu, ktorá sa postupne stáva zrejmou.

Súvisiace: 6 dôvodov prečo je USA horšia ako krajiny tretieho sveta

Siete podkopávajú a schvaľujú hierarchie; hierarchie prijímajú a využívajú siete. Kto zvíťazí? Naill sa domnieva, že môžeme vidieť zblíženie medzi hierarchickými až často tyranskými štátmi, ktoré ovládajú náš svet a radikálne sily našich technológií a sociálnych sietí. Ak sa to stane, nebude to prvý krát, čo vláda potlačila ľudský pokrok (Niall cituje predošlé príklady).

Alternatívou je, že v nasledujúcich rokoch budeme vidieť jednu z týchto dvoch síl ako dominujúcu. Ja stavím na sieťovo-riadené zmeny, ktoré ako verím sa stanú príliš silnými pre pomaly sa prispôsobujúce autoritárske vlády, ktoré chcú kontrolovať.

Jedna sieťová technológia priamo na krvácajúcej hrane je elektronická mena – Bitcoin a prísľub slobodného, efektívneho a neúplatného platobného systému. Ako Niall hovorí, „Je príliš skoro predpovedať, či Bitcoin uspeje ako paralelná mena, ale tiež je ešte skoro predpovedať, či padne.“ V každom prípad, je nesporné že technológia za Bitcoin – „blockchain“ (poznámka prekladateľa: Blockchain je verejná kniha všetkých transakcií Bitcoin, ktoré kedy boli vykonané.), ktorý sa používa na vytváranie peer-to-peer transakcií, ktoré nevyžadujú centrálny dohľad – predstavuje vážnu alternatívu k nekrytým menám. A transformačné možnosti tu nekončia: na to aby sme sa pozreli na úchvatné potenciálne príležitosti tejto technológie, mrknite sa na článok vo včerajšom londýnskom Telegraphe od Granta Williamsa. Môj kolega Worth Wray a ja sa na tento trend pozorne zameriavame a po dôkladnom výskume a premyslenej diskusii sa k tomu budeme vedieť vyjadriť viac.

Silné a slabé miesta oboch, hierarchií a sietí, sú jednou z kľúčových oblastí môjho vlastného myslenia o nadchádzajúcej ére transformácie; a v najbližších týždňoch a mesiacoch budeme prehodnocovať otázky tu vznesené Niallom Fergusonom a tie, nad ktorými sme si ja a George Gilder tak starostlivo a zábavne lámali hlavu počas našich dlhých nočných stretnutí minulý týždeň tu v Trequande.

Súvisiace: Vláda ako biznis od “Ron Paul”

Je mi jasné a tiež mnohým iným vpred-hľadiacim ľuďom s ktorými si porovnávam poznámky, že sa ponárame do transformácie ktorá presahuje čokoľvek čo ľudstvo zažilo. Na jednej strane máme veľmi vratký ekonomický koniec hry o ktorých ja a mnohý iný písali tak veľa; a na strane druhej máme úžasný prísľub technológií a sietí, ktorý v nás deň čo deň a rok čo rok prebúdza náš skutočný potenciál. Kto nás môže zastaviť? Môže nás naša vlastná minulosť, naše vlastné závažné chyby a naše nebezpečné a ešte nie úplne múdre tendencie zastaviť? To si nemyslím. Myslím si že rastieme. Myslím si, že budem neúspešný.

No, je to môj optimistický pohľad, ako tu sedím v Tuscany pozerajúc na hory. Ale „rast“ a „úspech“ sú veľmi chaotické procesy. Kým môžem byť optimistický o dlhodobom výsledku (povedzme 20 alebo 30 rokov), cesta k tomuto stavu môže byť dosť hrboľatá a uvidíme množstvo víťazov a porazených. Možno som trochu divný, ale myslím si, že to bude dobrá zábava, pokúšať sa to všetko vyriešiť. Budeme musieť venovať pozornosť mnohým dynamickým prvkom.

Preložila: Mirka Huzvárová

Zdroj: MauldinEconomics

Facebook komentár