Sifrovana_aplikacia_na_odosielanie_sprav_celi_obvineniam_2017

Populárna aplikácia na šifrovanie správ – Confide, ktorú používajú predstavitelia Bieleho domu, nebude udržovať komunikáciu viac dôvernú, keďže jej výrobca v ich sľube čelí právnej žalobe.

Podľa nedávno podanej sťažnosti u federálneho súdu na Manhattane, spoločnosť Confide Inc nemôže užívateľom aplikácie zaistiť “jednoznačnú dôvernosť” ktorú inzeruje, pretože správy môžu byť uložené na snímkach obrazovky a po ich prečítaní sa nezničia.

Jeremy Auman, ktorý je obyvateľom Michiganu uviedol, že si ju kúpil za 6,99 dolárov mesačne. V januári získal prihlásenie na odber aplikácie, pretože spoločnosť sľúbila “na krátko sa zobrazujúce správy a ochranu obrazovky”, len aby zistil, že jeho správy môžu byť natrvalo skopírované a uložené.

Súvisiace: Nová aplikácia pomáha ľuďom sledovať internetovú cenzúru

V rozhovore jeho právnik Christopher Dore poznamenal: “Zaoberáme sa prostredím, v ktorom sú ľudia veľmi znepokojení bezpečnosťou a dôvernosťou ich komunikácie,” … “To, za čo platia ľudia, nie je to, čo dostávajú.”

Jon Brod, ktorý je prezidentom a spoluzakladateľom spoločnosti Confide, v e-maile uviedol, že spoločnosť nemá politiku diskutovať o prebiehajúcom spore.

Spoločnosť Confide bola založenou v roku 2013, sídli na Manhattane a jej aplikácia konkuruje takým konkurentom ako sú Signal, Telegraph a WhatsApp.

Séria vysoko profilovaných hackerských únikov, vrátane tých od Edwarda Snowdena a WikiLeaks viedli k zvýšeniu dôležitosti okolo zabezpečenia citlivých komunikácií.

Podľa súdneho sporu sa tieto bezpečnostné otázky stali obavami Bieleho domu.

Politico vo februári uviedol: “Hovorca Bieleho domu Sean Spicer požadoval, aby niektorí asistenti svoje telefóny odovzdali pre kontrolu a varovali ich pred použitím aplikácií, ako je Confide a Signal.”

Prezident Donald Trump neskôr povedal, že by s touto záležitosťou zaobchádzal inak, ale s reakciou Spicera “súhlasí”.

Vyjadrenia od tvorcu šifrovanej aplikácie Confide

Sifrovana_aplikacia_na_odosielanie_sprav_celi_obvineniam_2017_confide

Webová stránka spoločnosti Confide tvrdí, že ich aplikácia zákazníkom umožňuje mať “čestné, nefiltrované konverzácie mimo záznamu”, ktoré po dokončení “zmiznú bez stopy”.

Navrhuje, že aplikácia bude užitočnou v citlivých záležitostiach vrátane odporúčaní týkajúcich sa práce, otázok ľudských zdrojov a diskusií o rokovaniach, ako aj “klebiet dobrej povesti”.

Aumanov spor bol podaný spoločnosťou Edelson PC, ktorá sa špecializuje na žaloby technologických spoločností, najmä kvôli údajnému porušovaniu súkromia.

Súvisiace: Neistá budúcnosť ochrany súkromia na internete

Pred dvoma dňami firma podala žalobu, v ktorej obvinila spoločnosť Bose Corp, že používa aplikácie na sledovanie toho, čo počúvajú jej zákazníci bezdrôtových slúchadiel a tieto informácie predáva tretím stranám.

Auman žiada milióny dolárov, ako náhradu škody za údajné porušenie zákonov o ochrane spotrebiteľa v New Yorku a podvodné podnecovanie ľudí k nákupu ich aplikácie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár