Obchody so zlatom od Georgea Sorosa

George Soros, miliardár a zakladateľ Soros Fund Management LLC, v prvom štvrťroku (Q1) predal väčšinu svojich podielov v SPDR Gold Trust a iShares Gold Trust, fondoch krytých zlatom, zatiaľ čo nakupoval akcie ťažobných spoločností Goldcorp Inc. a Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. 31. marca Sorosov fond držal 49400 akcií SPDR Gold Trust oproti 4721000 akciám, ktoré mal na konci Q4. New Yorkský fond predal všetkých svojich 5 miliónov akcií iShares Gold Trust. To predstavovalo hodnotu zhruba 30 ton fyzického zlata, uložených v Barclays a HSBC.

Znamená to, že sa zbavil zlata, ktoré mal? Znamená to, že je teraz zlato, podľa neho, na medveďom trhu? Po tom všetkom, bolo zverejnené, že nakupoval zlato kvôli strachu z deflácie. Myslí si, že táto možnosť už odpadla? Ani jedno z toho, vysvitlo, že pokračuje v obrovských investíciách do zlata cez vlastníctvo ďalších ťažobných akcií a ETF. Sorosov fond pridal do svojich investícií počas Q1 roku 2011 Eldorado Gold, Freeport-McMoran Cooper & Gold a Goldcorp. Soros kúpil 301300 akcií Freeport-McMoRan a 7600 Goldcorp. Tieto akcie budú prinášať zisk hneď z nárastu ceny zlata cez cashflow z nepretržitého obchodovania tohto kovu. Akcionári si budú vychutnávať rast kapitálovej hodnoty akcií hneď po dividendách prúdiacich z predaja zlata.

Zoberte na chvíľu ohľad na to, že americká vláda zvažovala zabaviť fyzické  zlato od Američanov a dokonca aj to vyťažené z baní. Bolo by to jednoduché, jednorazová záležitosť, dať všetkým správcom zlata v USA pokyn odovzdať ich zlato vláde, vrátane správcom SPDR ETF a Gold Trust. S akciami zlata by vláda mohla nariadiť ťažiarom predávať ich novovyťažené zlato rovno jej. George Soros by tak mohol mať výhody z pokračujúcich operácií týchto spoločností a ich tokov peňazí. Nevieme či toto bol dôvod výmeny, ktorú urobil, ale dávalo by to zmysel ak áno.

Paulson & PIMCO

A niečo o iných vedúcich investíciách do zlata alebo tých, ktoré boli spomenuté v uplynulých týždňoch. Investor Paulson drží vo svojej masívnej zásobe akcií SPDR Gold Trust a pridal aj ťažobné spoločnosti, vrátane Johannesburgskej AngloGold Ashanti Ltd. Jeho fond kúpil 97540 ADR najväčšieho producenta zlata za posledný kvartál v Južnej Afrike a taktiež 2 milióny Gold Fields Ltd., druhého najväčšieho.

(pozn. ADR = American Depository Receipt = predstavuje vlastníctvo akcií neamerickej firmy obchodovanej na amerických finančných trhoch, vydávajú ich depozitné banky, ich ceny aj dividendy sú v US dolároch, obchodujú sa ako akcie amerických firiem, umožňujú investorom nakupovať akcie zahraničných firiem bez rizika a nepríjemností s cezhraničnými a medzimenovými transakciami)

Paulson neinvestoval zo strachu z deflácie, ale zo strachu z inflácie, ktorá môže sprevádzať zotavovanie globálnej ekonomiky. Paulsonoví investori si môžu vybrať, či budú mať svoje vklady vyjadrené radšej v zlate ako dolároch, čo znamená, že hodnota ich investícií bude rásť a klesať v závislosti od ceny prútov. Toto je skutočná dôvera v zlato. Šéf PIMCO, čí fond momentálne short-uje U.S. Treasuries uznáva, že zlato má vlastnosť uchovávať hodnotu, kým má len malú dôveru v americký vládny dlh. Tento názor je takmer totožný s naším.

Aké  vyhliadky má trh zlata a striebra

George Soros údajne kúpil zlato kvôli strachu z deflácie, Paulson inflácie. PIMCO to rešpektuje, lebo nedôveruje U.S. Treasuries [plus iné dôvody]. My očakávame, že budúcnosť prinesie menuoslabujúcu infláciu, sociálnedeštruktívnu stagfláciu, ekonomikurozkladajúcu defláciu a v bankovníctve a politike uvidíme veľmi presvedčivý trend  vydávania nadpočet papierovej meny. Jeden alebo viac z týchto potenciálnych, pravdepodobných, budúcich scenárov je pred nami a celý investorský svet si uvedomuje toto nebezpečenstvo. Dokonca aj centrálne banky si uvedomujú výhody zlata v ich rezervách. Mení sa to? Nie, vôbec!!!

Mali by sme pričleniť  striebro k zlatu po tom, čo padlo z 50 dolárov na 34? Podľa nás striebro bude naďalej volatilnejšie ako zlato, síce sa budú pohybovať v tandeme, no bude reagovať zveličene. Striebro je v očiach svetových centrálnych bánk na hony vzdialené od úlohy rezervy a má ešte čo robiť, aby sa ňou stalo. Avšak, už roky kráča ruka v ruke so zlatom a časom naplní tento cieľ. V mysliach chudobnejších investorov má status finančnej zábezpeky, čo je podstata kvalít zlata. Pri pohľade na cestu, ktorú prešlo, vidno, že uchováva hodnotu, napriek svojej volatilite a nedostatku likvidity pre veľkých investorov. Bolo potrebných len 1000 ton striebra, ktoré boli predané za 2 týždne, aby cena klesla z 50 na 35 dolárov. Kým sa likvidita zlepší [a to nastane pri vyššej cene a väčšom dopyte], striebro zostane svojou výkonnosťou ceny volatilné a menej spoľahlivé ako zlato. Veríme, že je a bude cenným kovom uchovávajúcim hodnotu, vyhľadávaným globálnymi investormi, obzvlášť ázijskými.

Zlato nepotrebuje viac dokazovať, že je pre nich potrebné ako podpora, s tichým súhlasom globálneho monetárneho systému. V extrémnych časoch zlato predstavuje peniaze a ďaleko efektívnejší uchovávateľ hodnoty ako papierové meny. S tými svet experimentuje od 1971. Tieto pokusy neviedli k úspechu, ktorý mohli mať ako peniaze. Problémy spomínané vyššie a nebezpečenstvá, ktoré vznikajú zo spájania peňazí s jedným národom v globálnom svete sú zjavné pre všetkých. Veríme, že tieto nebezpečenstvá donútia centrálne banky a vlády opäť akceptovať vzácne kovy ako súčasť monetárneho systému, ale plnohodnotne [nie len ako dôležité rezervné aktívum]. Zlato bude v budúcnosti slúžiť ako zábezpeka v medzivládnych transakciách [ak to už tak nie je prostredníctvom Banky pre medzinárodné platby (Bank of International Settlements)].

Taktiež sa časom vráti ku kontrole vlád [prostredníctvom kontroly zásob] a bohatých inštitúcií a jednotlivcov pravdepodobne cenami mimo dosahu priemerných investorov. Striebro zaznamená, cítime to, zlom so zlatom, ale stále na omnoho dostupnejšej úrovni pre jednotlivcov.

Zdroj: Gold Forecaster

Facebook komentár