Skandal_Facebooku_Cambridge_Analytica_ma_uz_1_rok

Facebook začal tento týždeň omylom, kedy realizoval odstraňoval reklamy kritické voči Facebooku a skončil s tým, že spoločnosť nedokázala okamžite vyriešiť a odstrániť zjavný prúd smrtiaceho útoku.

Medzi nimi, zákonodarcovia na oboch stranách Atlantiku vzbudili obavy z vplyvu Facebook, keďže New York Times uviedol, že voči tejto spoločnosti sa vedú viaceré vyšetrovania jej obchodov pre zdieľanie údajov na Facebooku a zároveň dvaja vrcholoví manažéri odchádzajú, keďže sa táto firma snaží zamerať na väčšiu úroveň súkromia. Facebooku sa dokonca ani nepodarilo udržať svoje služby v prevádzke. Spoločnosť tak utrpela najdlhší výpadok v histórii.

Ak to nestačí, tento víkend je prvé výročie škandálu Cambridge Analytica, ktorý túto spoločnosť razantne zasiahol – jedná sa o výročie na ktoré by svet mal podľa želaní Facebooku určite zabudnúť.

Súvisiace: Facebook obviňuje ‘zmenu konfigurácie servera’ za najdlhší výpadok v histórií

Všetky problémy, ktoré trápili Facebook a generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga od tej doby, sa zrazu spojili: regulačná kontrola, boj proti platforme a rastúci odchod exekutívy uprostred neutíchajúceho rastúceho počtu škandálov.

Daniel Ives, analytik, ktorý sleduje Facebook pre investičnú spoločnosť Wedbush poznamenal: “Pre Zuckerberga a Facebook to bol týždeň nočnej mory,” … “Investori z oblasti technológií sú čoraz nervóznejší”, keďže sa obávajú “väčšieho množstva turbulencií”.

Akcie Facebooku na začiatku piatkového obchodovania klesali o 4%, pred opätovným oživením. Zástupcovia spoločnosti Facebook k tomuto článku okamžite nevedeli odpovedať vrámci žiadosti o komentár.

Facebook začal rok so silnými výsledkami. V januári spoločnosť zverejnila rekordný zisk za posledné tri mesiace roku 2018, pričom vyslala silný signál, že jej nekonečné krízové situácie v PR neboli na škodu. Na konferencii s analytikmi ohľadom vyjadrení k výsledkom, Zuckerberg spomenul: “Po negatívach sme situáciu začali meniť na pozitívnu.”

Aktuálne to však skôr vyzerá, že by sa to začalo opäť zhoršovať.

Facebook pracuje na tom, aby prekonali krízy v oblasti ochrany osobných údajov, keďže od minulého roka po sérií škandálov čelí tlakom od politikov a rade prešetrovania od regulačných orgánov. Federálni prokurátori údajne prešetrujú zdieľanie údajov Facebooku s viacerými veľkými technologickými spoločnosťami. Federálna obchodná komisia vraj s Facebookom komunikuje už o možnej pokute. A európski úradníci zdanlivo skúmajú každý krok spoločnosti.

Možno, že v snahe ukázať svetu, že spoločnosť skutočne prešla razantnou reformou, Zuckerberg v priebehu tohto mesiaca napísal dlhý blog o jeho plánoch na premenu Facebook ako platformy zameranej na súkromie. Zuckerberg poznamenal, že Facebook bude klásť dôraz na súkromie, šifrovanie a pominuteľnosť konverzácií naprieč všetkými svojimi službami.

Tieto kroky však môžu len navyšovať turbulencie voči Facebooku. Chris Cox, ktorý je hlavným produktovým riaditeľom spoločnosti Facebook a “práva ruka“ Zuckerberg v spoločnosti, vo štvrtok oznámil plány na opustenie spoločnosti. Obaja on a Zuckerberg sa zmienili o potrebe “vodcov”, ktorí sú z novej stratégie skupiny nadšení.

Facebook tiež poznamenal, že Chris Daniels, ktorý mal na starosti WhatsApp, zo spoločnosti odchádza. V uplynulých mesiacoch spoločnosť taktiež prišla o svojho hlavného bezpečnostného riaditeľa, vrcholového predstaviteľa politiky a komunikácie, zakladateľov spoločnosti Instagram a generálneho riaditeľa spoločnosti WhatsApp.

Tieto oznámenia podľa Ivesa ukazujú, že Facebook aj naďalej zápasí s “vplyvom, ako vlny rozširujúce sa po vodnej hladine“ z Cambridge Analytica.

Po tomto škandále Zuckerberg a ďalší vedúci predstavitelia spoločnosti opakovane informovali politikov, investorov a médiá, že Facebook prijíma tisíce ďalších moderátorov obsahu a buduje systémy umelej inteligencie na ochranu platformy pred propagandou, nenávistnými prejavmi a násilnými videami.

Súvisiace: Facebook si objednal štúdiu, ktorá ukazuje, že ľudia neveria Internetu

Obmedzenia tohto dvojitého prístupu však boli zjavné aj tento v piatok, počas masakru v mešite na Novom Zélande. Jeden zo strelcov tento útok zdieľal na Facebook až takmer 17 minút. Facebook poznamenal, že prišlo k “rýchlemu odstráneniu”, ale až potom, čo bol upozornený na video novozélandskou políciou. Kópie videa sa naďalej zobrazovali na Facebooku, YouTube a Twitteri.

Táto správa opäť vyvolala kritiku, že Facebook a iné sociálne mediálne spoločnosti nerobia dosť na to, aby sa vyhli tomuto typu obsahu. Prinajmenšom slúži ako výrazná pripomienka toho, čo Zuckerberg v minulosti povedal: ochrana Facebooku predstavuje “nekonečný súboj”.

Takže tohto týždňové udalosti ukazujú, že tento súboj Facebooku je naozaj “nikdy nekončiacim bojom”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár