Dozorná rada automobilky General Motors hlasovala o tom, že vykoná uzavretie nemeckej továrne na výrobu svojich vozidiel značky Opel, čo je po prvýkrát v posledných desaťročiach, kedy bude uzavretý automobilový závod v tejto krajine. Podľa agentúry Reuters príde o prácu 3 000 zamestnancov.

GM nie je jediná, ktorá má problémy na európskom kontinente. Uzavretie toárne, navrhnuté na konci roka 2014, je ukazovateľom toho, ako slabý bol v posledných rokoch európsky automobilový trh – a jeho silu pravdepodobne nebude vidno aj naďalej.

Druhá najväčšia automobilka v Európe – PSA Peugeot Citroën oznámila, že pristúpi k zníženiu takmer 10 000 pracovných miest (tým, že prijme nových pracovníci, ktorí odchádzajú), a zatvorí jej hlavnú továreň pri Paríži. V minulom roku na zníženie svojho dlhu dokonca predávala svoje sídlo v Paríži.

Ford v marci oznámil, že bude zaplatí najmenej 750 miliónov eur svojim zamestnancov v závode v Genku – v Belgicku, ktorého uzavretie bude vykonané ku koncu budúceho roka – podľa agentúry France 24.

Kým GM dúfa, že sa v Európe vráti k ziskovosti do roku 2015, po viac ako desiatich rokoch strát, obracia svoju pozornosť a nádeje na rast v Číne.

Značka GM – Buick, ktorej sa aktuálne dobre darí v Číne, korá vedie rebríček najväčších trhov automobilov na svete, hneď po USA sa snaží v Číne do roku 2015 strojnásobiť svoje tržby.

Opel vykonávala výrobu automobilov v závode Bochum, na severozápade Nemecka, od roku 1962, a v roku 2011 v tomto závode investovala 175 miliónov eur.

Zdroj: CarsData.net

Facebook komentár