Tak toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku Twitteri

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Qualys – Philippe Courtot viedol po desaťročia spoločnosti k multimiliónovým východom.

V septembri to zopakoval opäť, keď vzal Qualys na burzu a tým získal $72 miliónov pre spoločnosť.

Ako investoval do začínajúcich firiem a radil ich zakladateľom, videl podnikateľov robiť tie isté chyby, ktoré boli dôvodom krachu ich firiem.

Courtot-ovým prvým veľkým úspechom bolo cc:Mail, jeden z prvých email programov predaný Lotus-u v 1991 za $55 miliónov. Svoju ďalšiu spoločnosť Signio vzal na burzu a taktiež ju predal VeriSign za $1,3 miliardy. Tvrdí, že počas desaťročí v Silicon Valley bol zapojený do desiatich startup firiem.

Svoje postrehy nedávno zdelil v interview:

Chyba č. 1: Nezvoliť si jeden cieľ – predať alebo IPO (Initial Public Offering – uvedenie spoločnosti na burzu, pozn. prekladateľa)

„Niektoré spoločnosti robia chybu uvažovaním o dvoch stratégiách, „Pôjdeme na burzu alebo predáme spoločnosť,““ hovorí Philippe.

Tvrdí, že si musia vybrať. Ak ju predáte, nemrhajte peniaze na marketing a odbyt.

„Vytvorte technológiu a nájdite zákazníkov, ktorí sú pre vás podstatní a vtedy je vhodný čas predať vašu spoločnosť.“

Chyba č. 2: Netrpezlivosť

Courtot vždy veril v cloud computing a softvér-ako-servis biznis model. No Qualys malo zo začiatku problémy. Jeho zákazníci – IT pracovníci – v tom čase nedôverovali cloud computing. V najlepšom prípade to považovali za nedostatočne spoľahlivé pre ich dôležité aplikácie. V najhoršom si mysleli, že ich to pripraví o prácu.

„Opýtal som sa (generálneho riaditeľa Salesforce.com Marc-a) Benioff-a v roku 2001, „Vy chlapci letíte do výšky, až na Mesiac, aké je vaše tajomstvo? Naši zákazníci vzdorujú.““

Benioff mu povedal, že obišiel IT a predával obchodnému oddeleniu. Oni „mali rozpočet“ a „mohli prevážiť“ veto IT oddelenia.

Courtot to spraviť nemohol, keďže jeho zákazníkmi budú vždy IT profesionáli. Tak so vzatím spoločnosti na trh čakal 14 rokov, pokiaľ cloud computing nebol tak populárny ako si to predstavoval.

Chyba č. 3: Rivalita

Prekážky sú neodvratné.

„Trh sa mení, vy začnete zúfať.“ Zmena smerovania nie je zlyhaním, je to nevyhnutnosť.

Zakladatelia musia mať vždy vieru v „nájdenie riešenia“ a počas tých zmien brať ľudí so sebou. „Ak so sebou nemáte tím, budete rozdelení vnútornou politikou a oslabení z vnútra.“

Chyba č. 4: Nebyť dostatočne vyberavý pri vaších investoroch venture (rizikového, pozn. prekladateľa) kapitálu

„Ak ste vzali peniaze, urobili ste záväzok.“ „Musíte byť vnímavý“ voči vaším investorom „a byť s nimi vyrovnaný.“ Ak nie ste, nájdite cestu ako ich vyplatiť.

Courtot tak učinil v 2001. Investoval $7,5 milióna vlastných peňazí do Qualys, aby vyplatil investora, ktorý požadoval návrat k starému podnikovo-sofvérovému modelu. Nakoniec sám investoval cez $20 miliónov a uistil sa, že nasledujúci investori boli s jeho víziou za jedno.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: RudeBaguette.com

Facebook komentár