Slova_od_predsedu_FEDu_ktore_financnymi_trhmi_otriasli

Akcie prepadli, americký dolár dosiahol viac ako dvojročné maximum a výnosy dlhopisov rástli na vyššie potom, čo predseda Fedu (Centrálnej banky USA) – Jerome Powell naznačil, že politici nezačínajú s novým cyklom znižovania úrokových sadzieb, keď v stredu o štvrtinu percentuálneho bodu vykonali zníženie úrokových sadzieb.

Trhy sa dostali do nervozity, keďže sa v tomto roku očakávalo najskôr trojnásobné zvýšenie sadzieb a následne nastal uvoľnený postoj k politike Fedu, aj keď hospodárstvo vykazuje známky zlepšenia. Fed však čelí nezvyčajnej úlohe – vysvetliť, prečo znižoval sadzby z dôvodu silnejších ekonomických údajov.

Obchodníci uviedli, že došlo k sklamaniu ohľadom vyhlásenia Fedu, ktoré bolo vnímané skôr neutrálne ako holubičie (pro-inflačne), ale keď Powell neskôr počas tlačového brífingu uviedol, že posledný krok Fedu je „prispôsobením politiky v polovici cyklu“, následne trhy čelili väčšiemu chaosu.

Ben Jeffery, ktorý je analytikom spoločnosti BMO, pre oblasť aktív s pevným výnosom, uviedol: “Myslím si, že to znamená, že nevyhnutne nemusí nastať ďalšie okamžité znižovanie úrokových sadzieb, ale taktiež to môže znamenať, že tak razantné zníženia nenastanú.”

Powell neskôr na svojej tlačovej konferencii vysvetlil, že mal na mysli, že Fed nezačína dlhým cyklom znižovania sadzieb, ako napríklad v období recesie. Popísal tiež prechod politiky Fedu, ktorý začal po poslednom zvýšení sadzieb v decembri, kde sa zastavil a následne sa dostali k rozhodnutiu ohľadom zníženia sadzieb o štvrť percentuálneho bodu. Rozsah sadzieb federálnych fondov sa aktuálne nachádza v rozmedzí 2 až 2,25%.

Powell uviedol: “Dovoľte mi objasniť: Povedal som, že to nie je začiatok dlhej série znížení sadzieb,” … “Keď premýšľame o cykloch znižovania sadzieb, niektoré pokračujú v dlhšom období, avšak to Výbor ako pravdepodobnosť nevidí. Urobili by ste tak, keby sme videli reálnu slabosť hospodárstva, avšak to zatiaľ nevidíme.“

Ward McCarthy, ktorý je hlavný finančný analytik investičnej spoločnosti Jefferies, uviedol, že Powell nepodporuje rozsiahle zníženie úrokových sadzieb, keď nevidí “rozsiahle” obchodné problémy, avšak môže vidieť len určité „spomalenie“. Aktuálne proti zníženiu boli dvaja predstavitelia – predseda Bostonského Fedu – Eric Rosengren a predseda Fedu z Kansas City – Esther George.

McCarthy ďalej uviedol: „Tento postoj nie je dostatočne objasneným. Vyhlásenie o politike bolo nejednoznačné a úprimne povedané, neurobil nič pre objasnenie, “ … “Vyzerá to, že nie sú presvedčení. Je teda vidno len malé obavy z rizika poklesu. Keďže už zníženie sadzieb vykonali, pravdepodobne podniknú ďalšie kroky, ale jeho komentáre a dvaja členovia, ktorí boli proti zníženiu naznačujú, že to nie je začiatok veľkého cyklu uvoľňovania a práve to trh zasiahlo.““

Jeffery zo spoločnosti BMO uviedol, že futures na federálne fondy (budúce očakávania) sú tak v súčasnosti odrazom pomalšieho znižovania sadzieb zo strany Fedu. Vrámci futures kontraktov na federálne fondy, pre mesiac september existuje 60% šanca na 25 bázické zníženie, ale 100% šanca na ďalšie zníženie o štvrť percentuálneho bodu do novembra.

McCarthy ďalej uviedol: “Nemyslím si, že sa tým niečo dosiahlo,” … „Môže sa jednať o dočasné uspokojenie očakávaní trhu, ale cena akcií ukázala na opak, a viete, že tým účet Bieleho domu na sociálnej sieti Twitter neuspokoja. Myslím si, že Fed sa postavil na veľmi nepríjemné miesto.“

Prezident Donald Trump neskôr po oznámení rozhodnutia poznamenal, že z tak slabého zníženia sadzieb je sklamaný, avšak dodal, že Fed tak pravdepodobne ukončil program kvantitatívneho sprísnenia.

Reakcia na dlhopisovom trhu bola zmätená a analytici sa v najbližších dňoch určité budú pýtať na viac informácií od predstaviteľov Fedu, aby tieto ich signály objasnili.

Mark Cabana, ktorý má na starosti stratégie ohľadom sadzieb USA, v Bank of America Merrill Lynch, uviedol: “Bolo to veľmi mätúce a zmätené posolstvo a nemyslím si, že Powell vydal jasný smer pre to, čo bude najbližšou cestou k ďalšiemu uvoľňovaniu Fedu a práve preto si myslím, že trh reagoval tak negatívne.”

Americký akciový index Dow Jones klesol až 478 bodov a skončil v strate až 333 bodov, čo predstavuje najhorší výsledok dňa, od mesiaca máj. Výnos 2-ročných štátnych dlhopisov USA, ktorý väčšinou odráža politiku Fedu, prešiel cez divokú jazdu k úrovni 1,95%, z minima 1,79%, ktoré dosahoval pred vyhlásením Fedu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár