Slovinsko_je_prvym_europskym_statom_ktory_vyhlasil_ukoncenie_epidemie

Slovinsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá oficiálne oznámila ukončenie domácej epidémie koronavírusu.

Vláda krajiny potvrdila v piatok vyhlásenie, že jej epidémia Covid-19 sa skončila po tom, čo slovinský Národný inštitút verejného zdravia dospel k záveru, že „všetky ukazovatele poukazujú na spomalenie šírenia vírusu v populácii“.

Podľa údajov slovinského ministerstva zdravotníctva bol vo štvrtok potvrdený iba jeden nový prípad koronavírusu, pričom neboli hlásené žiadne úmrtia. Za posledné dva týždne bolo podľa zdravotníckeho orgánu infikovaných koronavírusom iba 35 ľudí, zatiaľ čo reprodukčné číslo vírusu – známe ako R alebo R0 – bolo pod úrovňou 1.

R pod 1 znamená, že každý infikovaný jedinec v priemere prenesie vírus na menej ako jednu ďalšiu osobu.

Predseda vlády Janez Jansa vo štvrtok v parlamente povedal, že balkánska krajina „má najlepšiu epidemiologickú situáciu v Európe“.

Napriek oznámeniu ohľadom ukončenia epidémie vláda vyhlásila, že zachová opatrenia, ako sú testovanie v rámci širšej úrovne, sledovanie kontaktov a zákazy verejných zhromaždení, až do ďalšieho preskúmania, ktoré je naplánované na 31. mája. Taktiež zostane povinné nosenie rúšok na verejných priestranstvách, najmenej do konca mesiaca.

Slovinsko však zmierni niektoré z opatrení, ktoré prijalo na svojich hraniciach, aby sa zabránilo importu vírusu zo zahraničia.

Od občanov EÚ, ktorí vstúpia do krajiny, sa už nebude vyžadovať karanténa za predpokladu, že v blízkom období neopustili Európsku úniu na obdobie dlhšie ako dva týždne. Všetci ostatní cudzí štátni príslušníci, ktorí vstúpia do Slovinska, budú musieť v karanténe zostať 14 dní.

Slovinci, ktorí majú príznaky Covid-19 alebo tvrdia, že boli na vírus pozitívni, budú políciou poučení, aby okamžite kontaktovali zdravotnícky personál, zatiaľ čo cudzinci, ktorí majú vírus, nebudú môcť prekročiť hranice.

Slovinsko, ktoré má populáciu vyše 2 miliónov, má spoločnú hranicu s Talianskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom. Podľa Johns Hopkins University má krajina v súčasnosti celkovo 1 464 potvrdených infekcií a 103 úmrtiami na ochorenie COVID-19.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár