Sekretariát od US Air Force odhalil prvú snímku nového lietajúceho bombardéra – Northrop Grumman s dlhým doletom, ktorý sa označuje ako B-21.

Na výročnom sympóziu združenia letectva – Air Warfare tak zverejnili prvé snímky tajného bombardéra (hranaté lietajúce krídlo). Povedali, že meno tohto nového vojnového lietadla by malo byť určené členmi týchto služieb.

Program bol od svojho založenia zahalený tajomstvom zo strachu z odhalenia vojenských tajomstiev od potenciálnych nepriateľoov a práve preto sa malo zabrániť úniku informácií.

Spoločnosť Northrop v októbri získala kontrakt v odhadovanej hodnote 80 miliárd dolárov na rozvoj a produkciu 100 nových bombardérov, ale práce na novom lietadle boli niekoľko mesiacov odložené, keďže federálny audítori museli preskúmať na protest spoločnosti Boeing jej kľúčového dodávateľa – Lockheed Martin.

Dvaja zdroje agentúry Reuters okolo rozhodnutia uviedli: “Boeing aktuálne vedúcim predstaviteľom US Air Force povedal, že nebude trvať na ďalších žalobách proti kontraktu.”

Súvisiace:
Tento obrázok ukazuje obrovskú silu amerického námorníctva
Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe

Air Force nakoniec pod tlakom zákonodarcov a vyslúžilých dôstojníkov letectva prisľúbil počas marca zverejnenie viacerých informácií o novom lietadle.

Aj keď tento program ustál proces právneho protestu, stále čelí prekážkam v Kongrese.

Predseda výboru Senátu – John McCain vo štvrtok povedal, že môže zablokovať realizáciu určitých kontraktov u Air Force, najmä čo sa týka navýšených nákladov pre zmluvy lietadiel s dlhým  doletom.

Letectvo poznamenalo, že iba inžinierska činnosť a vývojová fáza programu je v hodnote 21,4 miliárd dolárov a je štruktúrovanou zákazkou s možným navýšením nákladov.

Výroba prvých piatich typov nových bombardérov bola zvyčajne najdrahším lietadlom v novej triede lietadiel.

Analytici uvádzajú, že aktuálny program bude v hodnote zhruba 80 miliárd dolárov a celkovo by mal byť prínosom pre Northrop a jej kľúčových dodávateľov, ale Air Force očakáva, že za jedno lietadlo zaplatí 511 miliónov dolárov (v hodnote amerických dolárov z roku 2010).

John Michael Loh, ktorý je bývalým štvorhviezdičkovým generálom US Air Force, vyzvali Air Force aby vymenovali za dodávateľa firmu Northrop, čo by malo viesť k podpore v Kongrese a vyhnúť sa tak opakovaniu chýb, kedy program bombardéra s označením B-2 bol nakoniec okresaný zo 132 lietadiel na 21, čo viedlo k razantnému navýšeniu cien pre každé jedno lietadlo.

Zdroj: Reuters

Facebook komentár