Soc_Gen_ECB_predlzi_QE_do_roku_2019_2017

Európska centrálna banka by podľa očakávaní analytikov zo Societe Generale mohla pokračovať vo svojej programe nákupu dlhopisov, známom ako kvantitatívne uvoľňovanie (QE) až do roku 2019 aj napriek tomu, že na svojom poslednom politickom zasadnutí uviedla, že vyhliadky rastu v tomto regióne sú aktuálne “dostatočne vyvážené”.

Centrálna banka vo svojej analýze európskeho výhľadu, z posledného stretnutia (vo štvrtok) stanovila holubičí tón, ale podľa vyjadrení zo Société Générale pravdepodobnosť, že oznámi rozšírenie na svoj program nákupu aktív (APP), alebo QE do tretie štvrťroku tohto roka je stále viac pravdepodobné.

Francúzska nadnárodná banka uviedla, že podľa jej očakávaní by ECB mala predĺžiť jej program pod označením APP, ktorý odkazuje na nákup cenných papierov súkromného aj verejného sektora v boji proti nižšej inflácii, až o šesť mesiacov do septembra. V januári začínala na mesačnom tempe 40 miliárd eur (44,9 miliárd dolárov) a každý štvrťrokom by sa do konca programu – v prvom štvrťroku 2019 mal zužovať o 10 miliárd eur.

Prezident ECB  vo štvrtok poznamenal, že bude ochotný rozšíriť svoju stratégiu QE, a to ako v dobe trvania tak aj rozsahu, samozrejme v prípade potreby. Banka sa na svojom poslednom stretnutí rozhodla ponechať úrokové sadzby na úrovni 0,0 percenta a znížila svoje odhady inflácie napriek revízii svojho výhľadu rastu. Euro v dôsledku rozhodnutia voči americkému doláru kleslo, čím dosiahlo úroveň $ 1,1207. Na pondelkové poludnie sa euro mierne stiahlo späť a obchodovalo sa zhruba na hodnote $ 1,1220.

Tím zo Société Générale poznamenal: “Celkový holubičí tón a slabý inflačný výhľad naznačuje, že sme ďaleko od debát, okolo normalizácie politiky a tak sme dospeli k záveru, že k ďalšie zníženiu mesačných nákupov aktív príde až na začiatku budúceho roka.”

ECB uviedla, že aktuálne očakáva úroveň inflácie v roku 2017 na hodnote 1,5 percenta, 1,3 percenta v roku 2018 a 1,6 percenta v roku 2019. Jedná sa o zníženie prognóz ktoré boli zverejnené v marci, kde očakávali že inflácia v roku 2017 dosiahne 1,7 percenta, 1,6 percenta v roku 2018 a 1,7 percenta v roku 2019. Neustále zostáva pod inflačným cieľom ECB, ktorý sa nachádza tesne pod 2 percentami.

Súvisiace:
Draghi: “Je príliš skoro na znižovanie stimulu od ECB”
Euro dnes vzrástlo na šesťmesačné maximá kvôli…

“Naša prognózou je, že koktail klesajúcej inflácie a nízkej jadrovej inflácie bude pokračovať aj v rokoch 2017 a 2018, aj keď s určitým miernym navýšením.”

Société Générale dodala, že by podľa jej očakávaní ECB mala postupne vykonávať zúženie prístupu a bude musieť naznačiť, že budú musieť byť využité nové triedy aktív, ako sú akcie, aby v prípade nepriaznivých šokov, európskej ekonomike poskytli väčší priestor pre manévrovanie.

Oznámenie centrálnej banky postrádalo akúkoľvek zmienku o ich politických opatrenia pre rok 2018.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár