Generálny riaditeľ spoločnosti SoftBank - Masayoshi Son a saudský korunný princ Mohammed bin Salman

Generálny riaditeľ spoločnosti SoftBank – Masayoshi Son a saudský korunný princ Mohammed bin Salman.

Saudská Arábia a japonský telekomunikačný gigant – transformovaný na veľkú investičnú skupinu v oblasti technológií – SoftBank, nedávno na tlačovej konferencii v New Yorku oznámil rozšírenie svojho partnerstva a predstavil najväčší svetový projekt na výrobu solárnej energie.

Projekt by mal podľa odhadov do roku 2030 stáť až 200 miliárd dolárov. Je to hlavne o tom, ako dlho bude trvať, kým sa vybuduje všetkých 200 gigawattov projektu.

Na porovnanie, podľa zoznamu rozsiahlych projektov, ktoré udržiava asociácia Solar Energy Industries Association, v Spojených štátoch v rámci výstavby alebo vo vývoji existuje približne 70 gigawattov slnečnej kapacity.

Súvisiace: Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta

Generálny riaditeľ spoločnosti SoftBank – Masayoshi Son uviedol: “Projekt je taký veľký, že podporí vytvorenie domáceho solárneho sektoru v celom v kráľovstve.”

Projekt zostáva v počiatočných fázach a zatiaľ nie je zaručené, že bude vybudovaný. Saudský korunný princ Mohammed bin Salman a Son minulý týždeň podpísali memorandum o porozumení medzi verejným investičným fondom Saudskej Arábie a fondom známym ako SoftBank Vision, ktorým začínajú proces vytvárania novej spoločnosti na výrobu energie. Zámerom je dokončiť povinné dokumenty projektu už do konca mája.

Son novinárom povedal: “Takýto projekt by nikdy nebol uskutočniteľný bez veľkej vízie, ktorú zdieľalame spolu s korunným princom.”

Ďalej uviedol: “Kráľovstvo má dostatok slnečného svetla, rozsiahle prietory dostupnej pôdy, skvelých inžinierov, ako aj veľké stavebné spoločnosti,” … “Ale čo je najdôležitejšie, má tie najväčšie vízie.”

Rozširovanie energie z obnoviteľných zdrojov je kľúčovou súčasťou plánu Saudskej Arábie do roku 2030 s názvom Vision 2030 (Vízia 2030), ktorý prinútil princa Mohammeda, aby prišiel so stratégiou okolo diverzifikácie národnej ekonomiky, závislej na rope.

Obrovská kapacita o rozsahu 200 gigawattov, ktorá bola oznámená, sa rozšíri po celom kráľovstve. Prvé dva solárne parky budú schopné generovať 7,2 gigawattov elektrickej energie a plánujú začať výstavbu už v tomto roku a v roku 2019 začnú s produkciou elektrickej energie.

Náklady na dva parky budú približne o hodnote 5 miliárd dolárov, z toho 1 miliarda dolárov pochádza z fondu spoločnosti Softbank – Vision Fund a 4 miliardy z financovania projektu.

Son uviedol, že príjmy zo slnečných parkov v rannom štádiu pomôžu financovať výstavbu budúcich projektov v kráľovstve. Každý park bude mať 25-ročnú zmluvu ohľadom nákupu elektrickej energie, dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie zákazníkom, ktorá je v odvetví slnečnej energie bežná.

Prvé parky nezahŕňajú batérie pre skladovanie, avšak nová saúdská spoločnosť, produkujúca elektrickú energiu túto funkciu začne pridávať do solárnych elektrární, do dvoch až troch rokov.

Predpokladané náklady na projekt vo výške 200 miliárd dolárov zahŕňajú budovanie solárnych parkov, integráciu technológie batérií a výstavbu nových masívnych zariadení, ktoré vertikálne integrujú výrobu solárnych zariadení. Podnik taktiež plánuje vybudovať centrá výskumu a vývoja, vzdelávania a odbornej prípravy.

Predpokladá sa, že rast solárneho priemyslu vytvorí 100 000 pracovných miest a hrubý domáci produkt Saudskej Arábie navýši o 12 miliárd dolárov. Taktiež sa očakáva, že ochráni výdavky kráľovstva o hodnote 40 miliárd dolárov tým, že sa vyhne potrebe využitia domácej produkcií ropy, ktoré sú potrebné na výrobu energie.

Súvisiace: Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži

Fond verejných investícií zo Saudskej Arábii je najväčším investorom vo (fonde) Vision Fund o objeme 100 miliárd dolárov. Fond suverénneho majetku Kráľovstva údajne venoval 45 miliárd dolárov na masívne technologické investičné projekty, ktorý patrí medzi najväčších investorov firiem ako Uber, Nvidia a WeWork.

Fond, ktorý bol o objeme 93 miliárd dolárov, v posledných mesiacoch dosiahol svoj cieľ po zozbieraní 7 miliárd dolárov od amerických korporácií a manažérov fondu Vision. S touto informáciou prišiel zdroj oboznámený s aktivitami práve tohto fondu. Fond je v súčasnosti tak už zatvorený.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár