Zbavil som sa všetkých svojich dlhov už pred viac ako rokom, 11. Decembra 2014. Splatil som študentskú pôžičku, dlhy z kreditnej karty,  svoj dom a rozvodové vysporiadanie. Odvtedy nie som ničím zviazaný, som totálne slobodný.

A aký bol môj život odvtedy? Je život bez dlhov o toľko iný ako keď som mal študentskú pôžičku a hypotéku? Poviem vám, je to iný level. Sedím tu so svojim notebookom a myšlienky mi víria hlavou. Rôzne, životné udalosti, finančné úspechy a rôzne spomienky…..s ktorými príbehmi sa s vami mám podeliť? Čo vám pomôže nabehnúť na cestu života bez dlhov? Snažil som sa usporiadať si myšlienky, ale ospravedlňujem sa dopredu, ak budú vyzerať pomiešane. Pretože aj po roku som stále nadšený zo života bez dlhov.

Súvisiace: 10 kľúčových znakov ľudí, ktorí žijú bez dlhov

1. Môj život sa podobá…nikomu

Minule som začul konverzáciu v práci: „Dnes je deň, kedy mám historicky najväčší dlh môjho života“

Mark si práve kúpil dom, takže namiesto $40 000 dlhu z jeho študentského dlhu a účtu za auto, bol teraz v mínuse $250 000. Pokračoval v rozprávaní o tom, ako veľmi sa potil pri podpisovaní papierov.

Jeho kolegovia mu ale skočili do reči: „Nerob si starosti Mark, všetci máme svoje dlhy, a pravdepodobne budeme mať po zvyšok života. Taký je teraz život. Zabudni na hypotéku a užívaj si nový dom!“

Ako si asi myslíte, nepovedal som nič. Na mňa sa to proste nijako nevzťahuje. Moja študentská pôžička bola maximálne $12 000, nikdy som neplatil za auto a môj dom má len základné vybavenie, ktoré som bol schopný vyplatiť za rok. A samozrejme, v tomto momente boli všetky dlhy vyplatené.

Stále mi je pripomínané, ako idem proti klasickým normám tohto života, ale viete čo? Mám kvôli tomu stály úsmev na tvári. Život bez dlhov je skvelý, a nijak inak by som to nechcel.

2. Hocikto tak môže žiť, a aj by mal

Prečo si toľko ľudí vyberá život plný zadlženosti? Sú takí chudobní, že nevedia prežiť z výplaty, a sú nútení do života dlhov z kreditných kariet a pôžičiek na auto? Podľa mojej skúsenosti, toto nie je väčšinou ten prípad.

Väčšinou ľudia proste nevedia pochopiť, že existuje možnosť žiť bez dlhov.

Ich rodičia mali dlhy, ich priatelia majú dlhy dokonca ich starí rodičia ešte stále možno majú dlhy. Pre 99% ľudí na svete, dlhy sú súčasť života a inak ani nerozmýšľajú.

Čo vlastne spôsobuje ich dlhy? Je to celkom jednoduché:

 • Ich dom je príliš veľký
 • Ich auto je nové a veľmi luxusné
 • Ich ústa jedia jedlo z reštaurácie častejšie ako ich peňaženky dokážu zvládnuť

Minule som sa rozprával so svojou priateľkou Laurou. Obaja so svojím manželom majú 30 rokov. Žijú v dome za $500 000 a do práce Laura jazdí na Audi. Rozprávali sme sa o jej dcére, ktorá chodí do jasličiek, a Laura smutne povedala „…bodaj by som mohla ostať doma s ňou, ale môj muž vraví, že musím chodiť do práce aby sme mohli platiť účty.“

Nechápala, že existuje aj iná cesta. Keby sa presťahovali do domu za $150 000 a ona by sa uspokojila s Hondou Civic, pravdepodobne by mohla ostať doma s dcérkou!

Počas prvého roka môjho života bez dlhov, zistil som, že takmer každý by mohol mať úžitok zo života bez dlhov. Každý má možnosť žiť taký život, a podľa mňa, každý by mal!

3. Peniaze sa hromadia ohromným tempom

Liz a ja žijeme v priemernom dome, jazdíme na priemerných autách, ale umožňuje nám to žiť bez dlhov…čo samozrejme znamená žiadne splátky. Porozmýšľajte, koľko by ste ušetrili každý mesiac, keby ste nemuseli nič splácať:

 • Žiadne splácanie hypotéky
 • Žiadne splátky za auto
 • Žiadne splátky za študentskú pôžičku
 • Žiadne splácanie kreditnej karty

Po zrátaní všetkých týchto splátok by ste mohli mať okolo $3000 naviac každý mesiac. To znamená ušetriť $36 000 len tak za nič. Nebolo by to super?

To sa stalo nám a Liz. Bez toho, aby sme to sledovali, sa nám podarilo ušetriť desiatky tisícov dolárov – dosť na kúpenie ďalšieho domu. A s pasívnym príjmom z prenájmu v budúcnosti, budeme môcť šetriť oveľa rýchlejšie ako predtým.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

4. Začal som mať viac rád svoju prácu

Keď som splatil všetky dlhy, napadli ma myšlienky, že by som mohol podať výpoveď a začať podnikať na vlastnú päsť. Nie preto, že by som neznášal svoju robotu, ale myslel som si, že by som dokázal robiť niečo iné ešte lepšie.

Nezvyčajné na tom bolo, že keď som si uvedomil že nepotrebujem svoju výplatu už tak veľmi, začal som svoju robotu mať rád.Menej som sa bál vyhadzovu, bol som odhodlaný učiť sa novým veciam a zlepšovať sa v iných oblastiach, a preto som sa napokon stal cennejším pre svojho zamestnávateľa, a tiež lepšie plateným kvôli mojim rozšíreným vedomostiam a dôrazu. Je pravdepodobné, že budem vo firme naďalej rásť a budem odmenený rešpektovanou pozíciou.

5. Kľúčom je viac zdrojov príjmov

Ak chcete žiť život bez dlhov a chcete sa tiež cítiť zabezpečene, kľúčom je viac zdrojov príjmov. Napriek tomu, že si užíva prácu a môj príjem je vyšší než priemer, nehodlám staviť všetok svoj blahobyt na jeden príjem – hlavne taký, ktorý by mohol kedykoľvek vyschnúť.

Aj keď sa práca môže zdať bezpečná, musíte stále myslieť na to, že vaša firma by mohla nečakane skončiť, alebo sa rozhodnúť, že vás už ďalej na vašom oddelení nepotrebujú. Buďte realista – váš „bezpečný“ príjem môže skončiť tak rýchlo ako začal.

Namiesto toho, aby človek závisel čisto len na príjmoch z výplat, čo tak sa zamyslieť nad inými zdrojmi stabilných príjmov:

 • Prenajímanie nehnuteľností
 • Dividendy
 • Mechanická práca
 • Doučovanie, lekcie hudby
 • Vlastné webstránky

Zoznam by mohol ísť donekonečna. V súčasnej dobe, Liz a ja máme príjem z našho zamestnania, mám príjem z tejto webstránky, a tiež budeme mať čoskoro príjem z prenájmu nášho domu. Ak by sme obaja stratili zajtra našu prácu, aj tak by sme vedeli žiť celkom komfortne z našich zostávajúcich dvoch príjmov. Je to nepravdepodobný scenár, ale je skvelé mať takúto istotu.

6. Zamiloval som sa do „normálneho života“

Pre mnohých, žiť „normálny život“ je odpudzujúce. Chcú mať luxusné autá, kolosálne domy a ligotavé šperky. Chcú žiť skvelý život, aj keď by to malo znamenať prežívať od výplaty k výplate.

Ja, na druhej strane, som sa zamiloval do normálneho života. Náš praktický dom a obyčajné autá nám dovoľujú žiť si život, o akom sme vždy snívali:

 • Život bez starostí
 • Viacero dovoleniek
 • Uvoľnený rozpočet
 • Štedré rozdávanie

Žijeme dobrý život, pretože máme normálnu existenciu.

7. Mám lepšie daňové úľavy

Keď som splatil svoj dom, asi stokrát som počul „Derek, prečo preboha by si splácal svoj dom predčasne? Vzdávaš sa predsa toľkých skvelých daňových úľav!“ Doteraz mi tieto otázky vadia. Takže sa ma prosím nepýtajte…ani zo žartu. Môžem totiž dostať chorobný amok.

Ak platíte hypotéku, v rámci nej platíte úroky banke. Tento úrok je odpočítateľný z dane – môžete ho odpočítať zo svojho celkového príjmu a neplatiť za neho daň. Ak ročne zarobíte $50 000 a zaplatíte $5000 na úrokoch, potom budete musieť platiť daňovému úradu dane len zo $45 000. Takže zaplatením banke $5000 ušetríte $1250 na daniach pre vládu. Dokopy ste ale stále v mínuse $3750. Tieto čísla nie sú veľmi chytré, preto som radšej splatil svoj dom a zbavil sa úrokov.

Teraz keď Liz a ja zarábame peniaze ako podnikatelia, máme ešte lepšie úľavy na daniach ako odpočítanie dane z tej hlúpej hypotéky. Investovaním do našej webstránky a nášho domu, ktorý prenajímame, môžeme si odpočítavať veci ako:

 • Pohonné hmoty
 • Účty za telefón a internet
 • Nástroje
 • Večere
 • V prvom rade, znehodnotenie

Tým, že platíme najprv seba a až potom vládu, môžeme si ponechať veľkú časť našich peňazí.

Súvisiace: Toto som sa naučil prácou pre milionárov, ktorí sa sami vypracovali

Usilujete sa o život bez dlhov?

Čo teda vy? Snažíte sa dopracovať k životu bez dlhov? S takým životom si môžete vybrať zamestnanie, ktoré vás zaujíma, namiesto toho ktoré proste len platí účty. Mohli by ste začať rozdávať viac peňazí, namiesto neustáleho zhromažďovania. Alebo by ste mohli veľa investovať a vytvoriť ohromné dedičstvo pre svoje deti a ich deti! Možností je nekonečne veľa, keď si zvolíte život bez dlhov.

Preložil: Michal Mráz

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár