Grécka dlhová kríza je ľudská kríza.

Skon ekonomiky prišiel so vzostupom extrémistickej strany Zlatý Úsvit (Golden Dawn), ktorá je vnímaná ako moderná nacistická strana. Dokonca aj ich symbol (hore) sa podobá svastike.

Správy sa množili o imigrantoch, ktorí boli týraní a bití členmi Zlatého Úsvitu zatiaľ čo polícia privierala oči.

V novej časti pre Project Syndicate, George Soros navrhuje spôsob ako pomôcť nielen imigrantom, ale aj všetkým trápiacim sa Grékom. Bol mu pripomenutý hrdina 2. Svetovej vojny:

Za týmto účelom som nedávno založil Otvorenú Spoločenskú  Iniciatívu pre Európu (OSIFE). Tým som dal najavo, že nalepšie miesto, kde začať by bolo tam, kde súčasná politika vytvorila najväčšie ľudské utrpenie: Grécko. Ľudia, ktorí trpia, nie sú tí, čo zneužívali systém a spôsobili krízu. Osud mnohých prisťahovalcov a žiadateľov o azyl v Grécku je obzvlášť srdcervúci. Ale ich zlá situácia nemôže byť oddelená od samotných Grékov. Iniciatíva zameraná na prisťahovalcov by sotva posilnila rastúcu xenofóbiu a extrémizmus v Grécku.

Nemohol som prísť na to ako pristupovať k tomuto zdanlivo neriešiteľnému problému, až som nedávno navštívil Štokholm na uctenie pamiatky stého výročia narodenia Raoula Wallenberga. To vo mne vyvolalo spomienky na 2. Svetovú vojnu – pohroma, ktorá nakoniec dala zrod EU.

Wallenberg bol hrdina, ktorý zachránil životy mnohých Židov, v mojom rodnom meste Budapešť, zakladaním Švédskych bezpečných domov. Počas nemeckej okupácie bol môj otec taktiež hrdinskou postavou. Pomáhal so záchranou svojej rodiny, priateľov a mnohých ďalších. Učil ma čeliť krutej realite než sa jej pasívne podvoliť. To je to čo mi vnuklo tento nápad.

Mohli by sme založiť domy solidarity v Grécku, ktoré by slúžili ako komunitné centrá pre miestne obyvateľstvo a taktiež poskytovať jedlo a úkryt pre prisťahovalcov. V súčasnosti existuje mnoho verejných stravovní a občiansko-spoločenských snáh na pomoc migrantom, ale tieto iniciatívy si nie sú schopné poradiť s rozsahom problému. To čo mám na mysli je posilniť tieto snahy.

Soros píše o tom ako je existujúca politka EU zlyhaním a mnoho Gréckych prisťahovalcov ponechaný “žijúci na uliciach sú napádaní výtržníkmi neo-fašistickej strany Zlatý Úsvit”.

“Čo najskôr vyšlem tím OSIFE na posúdenie potrieb do Grécka, aby skontaktovali úrady – a ľudí a organizácie už pomáhajúce ľuďom v núdzi – aby vypracovali plán, ktorým vyvoláme verejnú podporu,” napísal Soros. “ Mojím cieľom je oživiť myšlienku EU ako nástroja solidarity, nielen displíny.”

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: WallStreetSheet.com

Facebook komentár