Malá vinica v Burgundsku, ktorá produkuje menej ako 500 9-lirových vín ročne sa stala minuloročným favoritov aukčnej siene Sotheby’s.

Podľa Sotheby’s Wine Ranking for 2013 (rebríčka vín), Domaine de la Romanée-Conti bol v tomto aukčnom dome počas roka 2013 bestsellerom: Zo svojich celkových predajov vín o veľkosti 58 miliónov amerických dolárov, Sotheby’s predala vína Domaine de la Romanée-Conti za hodnotu 7,2 miliónov dolárov, ktoré sú vo vinárskych kruhoch známe ako DRC.

Výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti Sotheby’s pre oblasť Ameriky a Ázie jej predaja vín povedal: “Tento výsledok rebríčka Sotheby’s Wine Ranking 2013 poukazuje na dominanciu vína Domaine de la Romanée-Conti,” … “Aj napriek veľmi obmedzenej produkcii výrobu, silný dopyt viedol k vysokým cenám, čím sa DRC stal našim najväčším predajcom po celom svete.

( Súvisiace: Najväčším svetovým spotrebiteľom červeného vína v súčasnosti je … )

Najdrahšie víno predané v minulom roku firmou Sotheby’s bolo Château Latour à Pomerol 1961, ktoré v Londýne prinieslo výťažok 167 508 dolárov, alebo tesne pod 14 000 dolárov za jednu fľašu.

Ázijskí kupujúci aj naďalej viedli najväčší dopyt po kvalitných vínach, keďže predaje Sotheby’s v Hong Kongu počas minulého roka dosiahli celkovú výšku 25,5 miliónov dolárov. Predaje v Londýn dosiahli úroveň 20 miliónov dolárov a New Yorku dosiahli predaje na úrovni 12,5 miliónov dolárov.

Sotheby’s poznamenala, že celkový predaj vín zo živých aukcií klesol na 278,5 miliónov dolárov z 335,6 miliónov dolárov v roku 2012, hlavne kvôli slabšiemu čínskemu dopytu.

( Súvisiace: Morgan Stanley: Svet čelí globálnemu nedostatku vína )

Tento aukčný dom taktiež hodnotil najpredávanejších producentov vín podľa krajov.

Lafite sa umiestnila na prvom mieste z Bordeaux, zatiaľ čo DRC bola na vrchole zoznamu Burgundska. Dom Perignon bol premiér zo Champagne. Opus One bol č. 1 v Kalifornii, zatiaľ čo Massetto bol na prvom mieste v predaji pre Taliansko.

Zdroj: EconomicTimes

Facebook komentár