S&P_znizuje_uverovy_rating_Turecka_na_vysoko_rizikovy

Agentúra Standard & Poor ‘s v piatok znížila investičný rating štátneho dlhu Turecka.

S&P už označila dlhopisy Turecka za “junk” (najrizikovejšie), keďže znížila dlhodobý rating v cudzej mene na jeden bod “B +” a dlhodobý rating v miestnej mene na “BB-“. Ratingová spoločnosť pre budúci rok zároveň Turecku predpovedá aj recesiu.

Ratingová agentúra v piatkovom vyhlásení uviedla: “Počas posledných dvoch týždňov turecká líra vykazovala mimoriadnu volatilitu,” … “Toto je dôsledok pretrvávajúceho prehriatia ekonomiky Turecka, vonkajšieho pákového efektu a zmeny politiky.”

Hodnotenie dlhopisu na úrovni “junk” je agentúrou označený ako “BB” alebo nižší a považuje sa za vysoko rizikovú investíciu. Dlhopisový rating označuje jeho bonitu a pomáha investorom posúdiť, či dlh bude splatený alebo nie.

Ratingová agentúra S&P predpokladá, že hospodárstvo Turecka bude v roku 2019 dokonca čeliť kontrakcií a ďalej poznamenala, že oslabenie meny má negatívne fiškálne dôsledky, vrátane narušenia podnikových bilancií a väčšieho tlaku na domáce banky.

Súvisiace:
Ako menová kríza v Turecku ohrozuje Európu
Prečo by Európe malo záležať na vývoji v Turecku?

Turecká líra v priebehu tohto roka voči americkému doláru stratila viac ako 40 percent svojej hodnoty, čo vyvolalo obavy z odpredaja na rozvíjajúcich sa trhoch, najmä ak sa tureckí úradníci rozhodnú zaviesť kontrolu kapitálu. Mena od minulého piatka prepadla až o 20 percent, ako americký prezident Donald Trump voči Ankare oznámil zdvojnásobenie colných sadzieb z ocele a hliníka, v odplate na pokračujúce zadržanie amerického pastora – Andrewa Brunsona.

Vzťahy medzi USA a Tureckom sa tento týždeň ešte zhoršili, keďže Biely dom sa vyhrážal ešte väčším objemom ekonomických sankcií, ak Brunsona neprepustia.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan bol kritizovaný za to, že centrálnej banke neumožnil dostatočnú nezávislosť pre zvýšenie úrokových sadzieb aj napriek prehriatiu ekonomiky a inflácii, ktorá v súčasnosti presahuje 15 percent, čo je výrazne nad cieľom centrálnej banky, ktorá je na úrovni 5 percent.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, Reuters

Facebook komentár