SPAC-Billa-Ackmana-kupuje-10%-v-hudobnom-gigante-s-Kanye-Westom

Skupina Vivendi súhlasila s predajom 10% podielu v spoločnosti Universal Music takzvanej spoločnosti pre špeciálne účely akvizície, za ktorou stojí miliardár z oblasti hedžových fondov Bill Ackman za zhruba 4 miliardy dolárov.

Dohodu v nedeľu potvrdili spoločnosti Vivendi a Pershing Square Tontine Holdings, ktorá predstavuje spomínanú Ackmanovu spoločnosť pre špeciálne účely akvizície (SPAC). SPAC zvyčajne získavajú peniaze od investorov predtým, ako sa vydať hľadať ciele prevzatia.

Spoločnosť Universal Music Group tvrdí, že má práva na najväčšiu zbierku hudby na svete, a je domovom hviezd ako Kanye West, Taylor Swift, Ariana Grande, Billie Eilish či Justin Bieber.

Diskusie medzi SPAC a Vivendi boli pôvodne oznámené začiatkom tohto mesiaca. Francúzsky mediálny gigant v nedeľu uviedol, že predpokladá uzavretie dohody najneskôr do 15. septembra.

Noviny The Wall Street Journal, ktoré ako prvé informovali o dohode uviedli, že po dokončení bude komplexná dohoda označená ako doteraz najväčšia transakcia SPAC.

Ide o druhú veľkú investíciu do Universal Music Group za posledné mesiace. Skupina investorov vedená čínskym streamovacím gigantom Tencent Music koncom minulého roka kúpila 20% -ný podiel.

Skupina Vivendi v nedeľu uviedla: „Po 20% kapitálovom podiele, ktorý získalo konzorcium vedené skupinou Tencent, príchod významných amerických investorov poskytuje ďalšie dôkazy o celosvetovom úspechu a atraktivite spoločnosti UMG.“

Vo svojom vyhlásení Ackmanova SPAC poukázala na „strategické atribúty a konkurenčné výhody“ skupiny Universal Music, vrátane „predvídateľných, opakujúcich sa tokov výnosov, ktoré si napriek vysokému rastu vyžadujú minimálny kapitál“.

Zároveň dodala, že verí, že „celosvetové prijatie streamingu spotrebiteľmi bude mať za následok dlhotrvajúci, niekoľkoročný vysoký rast“.

Nový album od Justina Biebera, ako aj príjmy od interpretov ako The Weeknd, Ariana Grande a Pop Smoke pomohli zvýšiť tržby UMG v prvom štvrťroku tohto roka, kedy v porovnaní s rokom 2020 sa jedná o rast v hodnote 9,4%. Príjmy za prvý štvrťrok zverejnené spoločnosťou Vivendi tiež poukázali, že rušenie koncertov po veľkú časť roku 2020 a aj do roku 2021 poškodzovali predaje a ďalšie výnosy, ktoré v tomto štvrťroku poklesli o 10%.

Transakcia predchádza plánom spoločnosti Vivendi vyčleniť firmu Universal Music Group prostredníctvom kótovania na amsterdamskej burze koncom septembra. Investori spoločnosti Vivendi získajú 60% akcií spoločnosti Universal.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, WSJ

Facebook komentár