SpaceX_Elona_Muska_prave_dostala _ovolenie_na_vyslanie_4425_satelitov

  • Americká Federálna komisia pre komunikáciu (FCC), vesmírnej spoločnosti Elona Muska schválila poskytovanie celosvetovej satelitnej širokopásmovej služby.
  • Jedná sa o prvé schválenie svojho druhu.
  • Tento systém sa skladá z 4 425 satelitov.

Americká Federálna komisia pre komunikáciu (US Federal Communications Commission) počas včerajšieho dňa schválila žiadosť súkromnej spoločnosti – Space Exploration Holdings, ktorá je firmou Elona Muska, známou tiež ako SpaceX, pre možnosť poskytovania satelitných širokopásmových služieb, ako v Spojených štátoch tak aj po celom svete.

FCC vo svojom vyhlásení uviedla: “Jedná sa o prvé schválenie satelitnej konštelácie s licenciou USA na poskytovanie širokopásmových služieb, využívajúcich novú generáciu satelitných technológií s nízkou zemskou dráhou. SpaceX navrhla satelitný systém pozostávajúci z 4 425 satelitov a bolo mu udelené oprávnenie používať frekvencie v pásme Ka / 30 GHz) a Ku (11/14 GHz), pre poskytovanie globálneho pripojeniu k internetu.”

Podľa nedávno revidovaných pravidiel agentúry: “Spoločnosť SpaceX bude musieť spustiť minimálne polovicu svojej sústavy satelitov Ku a Ka v priebehu šiestich rokov (od dnešného dňa), inak jej povolenie na počet satelitov v prevádzke bude k tomuto dátumu pozastavené. Prevádzkovateľ družíc však požiadal FCC o to, aby za šesť rokov vypustili len 1 600 satelitov – čo je viac ako jedna tretina.

Súvisiace:
Elon Musk ukázal prvé snímky satelitov SpaceX, ktoré by mohli zmeniť internet
SpaceX vypustí satelity pre svoj projekt vysokorýchlostného internetu

SpaceX uviedla, že konečný termín FCC je “nepraktický” a že by mohla spustiť širokopásmové služby bez úplnej konštelácie. Spoločnosť FCC uviedla, že by sa tak nemalo stať, ale spoločnosti SpaceX vydala povolenie na opätovné predloženie žiadosti o odpustenie (v budúcnosti). SpaceX uviedol, že v októbri plánuje spustiť službu s 800 až 900 družicami.

Konštelácia spoločnosti SpaceX je najväčšou zo všetkých žiadateľov, čo vyvoláva obavy z jej potenciálu ohľadom v oblakoch zemského povrchu. Prevádzkovatelia flotily OneWeb, Spire, SES a Space Norway vyjadrili obavy, že SpaceX bude sa bude snažiť chrániť priestorové prostredie pri prevádzke toľkých satelitov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: SpaceNews

Facebook komentár