Šperky z tohto cenného kovu sú stále drahšie.

Problém je v tom, že investori, ktorí kupujú zlato ako bezpečný prístav doň investujú razantné finančné prostriedky. Podľa Svetovej Rady pre Zlato, dopyt po investičnom zlate sa v prvom štvrťroku zvýšila o 21%, čo viedlo k nárastu cien na vyššie úrovne.

Investori teda na trhu zlata dominovali. Takže čím viac zlata kúpia, tým ceny pôjdu na stále vyššie úrovne. To však vedie aj k nárastu cien u výrobcom klenotov, ktorí taktiež zvyšovali ceny, či už cien zlatých prsteňov, hodiniek, náramkov a ďalších položiek.

Súvisiace: Graf: Ako je zlato v rastúcom trhu už pre obdobie 2 rokov

Tento drahý kov je všeobecne považovaný za vhodnú stávku, najmä v časoch otrasov. Nízke ceny ropy, volatilita akciových trhov a obavy z globálnej ekonomiky poslali zlato do býčieho trhu. Ceny v roku 2016 získali o 20% na 1 275 dolárov za uncu.

V rovnakej dobe však predaj šperkov čelí problémom.

Dopyt na obrovskom trhu pre zlaté šperky v Číne, počas prvých troch mesiacoch roka klesol o 17%. Svetová rada pre zlato v novej správe poznamenala: “Oslabovanie ekonomiky v Číne znamená, že mnoho spotrebiteľov svoje nákupy odkladá.”

Súvisiace: Investori vsádzajú na zlato veľké pozície. Vedia niečo, čo iní nie?

Situácia sa zhoršuje aj u klenotníkov a obchodníkov prútov v Indii (ktorá je druhým najväčším trhom šperkov na svete), keďže tento sektor v celom prvom štvrťroku protestoval proti novej 1% spotrebnej dani na šperky. V dôsledku toho dopyt v Indii v prvom štvrťroku poklesol o 41%.

Dopyt po zlatých šperkov v mnohých krajinách taktiež klesal, keďže straty na cenách ropy viedli k poklesu dopytu. Saudská Arábia, kde sa kvôli cenám ropy znížili dotácie na pohonné hmoty a odstránili sa ďalšie výhody, čelí poklesu dopytu o 12%. Dopyt v Rusku poklesol o 17%.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár