Spolocnost_Amazon_po_prvykrat_celi_rozsiahlemu_poctu_navrhov_akcionarov

Akcionári spoločnosti Amazon boli v priebehu rokov pozoruhodne tolerantnou skupinou, keďže len nečinne sedeli, zatiaľ čo spoločnosť investovala takmer všetky svoje príjmy späť do rozširovania podnikania a predloženie niekoľko, ak nejaké uznesenia každý rok pre proxy hlasovanie.

Tento rok by sa to mohlo zmeniť. Razantne.

Podľa poradenskej spoločnosti Alliance Advisors, spoločnosť Amazon v tomto roku čelí viacerým návrhom od akcionárov ako ktorákoľvek iná spoločnosť. Hoci niektoré z nich boli buď stiahnuté zo strany zástancov alebo vylúčené so súhlasom Komisie pre cenné papiere a burzu, akcionári budú v dnešnom dni hlasovať o 12 opatreniach na výročnom valnom zhromaždení spoločnosti Amazon o rôznych otázkach od potravinového odpadu až po nenávistné prejavy.

Deväť návrhov koordinovalo Interfaith Center for Corporate Responsibility (ICCR), koalícia približne 300 inštitucionálnych investorov, ktorí tlačia svoje portfóliové spoločnosti, aby podnikli kroky v oblasti ľudských práv, rodovej a rasovej rozmanitosti ako aj životného prostredia. Skupina sa rozhodla zamerať na Amazon po zistení, že mnohí jej členovia boli v priebehu rokov frustrovaní v snahe ohľadom zapojenia sa do návrhov spoločnosti vrámci menej konfrontačných pripomienok.

Súvisiace: Amazon rozširuje svoj významný biznis

U iných spoločností vrámci koalície sa dialo, že zvyčajne aspoň brali ich obavy vážne, čo sa po poslaní listu spoločnosti Amazon v priebehu jesene minulého roka neudialo. Naproti tomu Amazon odpovedal krátkymi telefonickými hovormi, “čo nakoniec viedlo k neproduktívnym výsledkom.”

Nadira Narine, vedúca programová riaditeľka ICCR poznamenala: „Čo vieme získať z 30-minútovej konverzácie? Nebolo to nič.“ Charakterizovala postoj spoločnosti Amazon ako: “‘Robíme XYZ, myslíme si, že to je dosť, poďme ďalej.”

Veľký počet návrhov na stretnutí akcionárov spoločnosti Amazon prichádza v čase, keď sociálni a environmentálni aktivisti čoraz viac využívajú páky voči vedeniu spoločností na presadzovanie svojich programov. Veria, že to je obzvlášť dôležité potom, čo sa Biely dom v posledných rokoch zameral na ciele okolo otázok, ako je zmena klímy alebo súkromie okolo osobných údajov.

Technológia rozpoznávania tváre spoločnosti Amazon – Rekognition, je predmetom dvoch návrhov: jedného, ktorý vyzýva na štúdiu o účinkoch jej využívania vládnymi agentúrami a ďalšia, ktorá ide ďalej, a žiada moratórium ohľadom jej predaja vládam, až kým sa nezmiernia potenciálne škody. Tá bola požadovaná od koalícioe katolíckych skupín po tom, čo sa objavila správa z minulej zimy, že Amazon vytvoril softvér pre imigračné a colné orgány.

Mary Beth Gallagherová, ktorá je výkonnou riaditeľkou organizácie pre zodpovedné investície – Tri-State Coalition for Responsible Investment poznamenala: „S touto technológiou je vo vládnych rukách rozsiahle množstvo rizík, ako aj to že udržiava zvýšený dohľad ako celok, čím sa posilňuje zaujatosť, ktorá v našom systéme trestného súdnictva v USA existuje,“ … “Nemáme vymedzené vhodné obmedzenia.”

Amazon požiadal SEC o povolenie vynechať obe tieto návrhy, ktoré SEC poprel a to z dôvodu, že ide o otázky oprávneného záujmu investorov. Ako obvykle, predstavenstvo spoločnosti Amazon nesúhlasilo s každým jednotlivým návrhom pre možnosti hlasovania, keďže poznamenalo, že už podniká kroky na riešenie mnohých obáv, ktoré vyvolávajú.

V stanovisku spoločnosti sa uvádza: „Vo všeobecnosti sme proti návrhom požadujúcim konkrétne záznamy, politiky alebo iniciatívy, ktoré neodrážajú jedinečný a rozvíjajúci sa charakter našich operácií.“

Spoločnosť Amazon bola obzvlášť defenzívnou vo svojich činnostiach týkajúcich sa environmentálnej udržateľnosti, vrámci svojej webovej stránky, ktorá podporuje jej úsilie o zníženie odpadu z obalov a obnoviteľnej energie. Ale tento rok čelí novému typu kritiky – vlastným zamestnancom.

Na jeseň minulého roka, niekoľko zamestnancov v sídle spoločnosti Amazon v Seattli vypracovalo zoznam požiadaviek na ďalšie opatrenia v oblasti klimatických zmien, ako je napríklad ukončenie kontraktov bez nulových emisií CO2 ako aj ropnými a plynárenskými spoločnosťami. Keďže bonusy v spoločnosti Amazon sú razantne odvodnené od akcií, zamestnanci zmenili svoje požiadavky na návrhy akcionárov, ktoré v súčasnosti získali 7 560 podpisov vo forme podpory od personálu spoločnosti Amazon. Jedná sa o vzácny verejný prejav nesúhlasu.

Pre Maren Costa, hlavného dizajnéra používateľských skúseností, ktorý pracuje v Amazone 15 rokov, je podpora návrhu akcionárov v súlade s jedným zo 14 „princípov vedenia“ spoločnosti.

Súvisiace: Amazon má značnú príležitosť na trhu o hodnote $ 600 miliárd

Costa ďalej poznamenal: “Nemôžem si predstaviť lepšiu fázu, aby som mohla pracovať na zodpovednosti okolo zmeny klímy,” … “Sme pripravení, aby sme pomohli spoločnosti. Jediné, čo chýba, je Jeff Bezos a predstavenstvo.”

Rezolúcia od zamestnancov je reálnou šancou na získanie značnej podpory, vzhľadom na novú ochotu zo strany mimoriadne veľkých správcov aktív, ako sú BlackRock a Vanguard (druhý a tretí najväčší akcionári spoločnosti Amazon, za výkonným riaditeľom Jeffom Bezosom) by mali hlasovať za opatrenia v oblasti zmeny klímy. Rezolúcia tiež získala priaznivé odporúčania od dvoch najväčších národných poradenských spoločností, ISS a Glass Lewis, ktoré majú výrazný vplyv medzi stredne veľkými investormi.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár