IPhone a iPad tvorí viac ako dve tretiny celkových tržieb spoločnosti Apple. Ale raketové tempom dopytu po oboch jeho prístrojov začal spomaľovať a Apple potrebuje nájsť nové spôsoby, ako zostať na vrchole.

Ďalšie šanca spoločnosti Apple príde 10. septembra(už zajtra), kedy by spoločnosť mala predstaviť jej nový iPhone. Správy ohľadom predstavenia noviniek ohľadom jej tabletov sa rôznia.

Spoločnosť Apple nie je v žiadnom prípade v zúfalej situácii so svojimi mobilnými zariadeniami: Až na pár hrbolov na ceste, predaje iPhonov a iPadov väčšinou rastú. Ale Android od firmy Google rastie oveľa rýchlejšie a Apple v poslednej dobe neurobil nič, aby sa mu podarilo zvrátiť tento trend.

Strácanie podiel na trhu: Podľa výskumnej spoločnosti Gartner – podiel iPhonu na trhu so smartphonmi vyvrcholil takmer 24%, počas obdobia vianočných prázdnin roka 2011. Ale podiel firmy Apple v budúcej sezóne poklesol na 21% a v minulom štvrťroku znova na 14%. Systém Android dominuje na trhu s 79% podielom.

Medzitým, iPad stráca obľúbenosť na trhu ešte rýchlejšie. Dáta z technologickej poradenskej spoločnosti IDC ukazujú, že iPad zaznamenal viac ako 76% podiel trhu, keď debutoval v roku 2010, ale jeho podiel v minulom štvrťroku klesol na 33%. Počas rovnakého obdobia sa tablety so systémom Android takmer strojnásobil svoj podiel z 23% na 63%.

Časť problému je, že Apple za zhruba posledný rok na trh neprišla s novým smartphonom alebo tabletom, zatiaľ čo jeho konkurenti vydávajú nové zariadenia oveľa častejšie.

Existujú však aj iné dôvody pre oslabenie firmy Apple na mobilnom trhu. Apple má problém v inováciách.

Scott Kessler, analytik z S&P Capital IQ povedal: “IPhone a iPad boli revolučnými produktmi, keď s nimi prišiel, ako prvý, ale konkurent sú svojimi výrobkami tak blízko k zariadeniam firmy Apple, ako nikdy predtým” … “Otázkou je, či Apple sa chystá predstaviť výrobky, ktoré sú natoľko odlišné od svojich konkurentov.”

Ale firma Apple má aj ďalšie problémy.

Apple sa taktiež snažia nalákať nových zákazníkov na rozvíjajúcich sa trhoch, kde sa darí jej konkurentom. Navyše súperi, ako je Google a Microsoft sú zaneprázdnení vytváraním presvedčivým prepojením medzi ich zariadeniami a službami a tieto kombinácie k nim stále lákajú zákazníkov.

Nové trhy pre iPhone

Podľa výskumnej spoločnosti Canalys, firmy na trhu smartphone v Číne zažívajú explóziu, ale iPhone sa radí až na smutné 7. miesto.

Na rozvíjajúcich sa trhoch chce získať viac oporný bod, dlhoročne očakávaným nízko nákladovým iPhonom s označením “iPhone 5C”, ktorý bude predstavený tento mesiac.

Ak firma Apple prinesie zariadenie, ktoré je cenovo atraktívnejšie pre čínske spotrebiteľa – nehovoriac o zabezpečení dohodu s najväčším telekomunikačným operátorom tejto krajiny – China Mobile, ktorý predstavuje 65% mobilnej siete, čím by mohla záujem v Číne mohol pomôcť k rastúcej vlne jej smartphonov.

Nové zariadenia a služby

Na strane hardvéru, nemá moc, čo môže Apple urobiť. Ale spoločnosť môže prilákať nových zákazníkov a udržať si existujúcich užívateľova lojálnych zlepšovaním služieb a ďalších zariandení.

Andy Hargreaves – analytik spoločnosti Pacific Crest Securities povedal: “Ak väčšina ľudí na svete, ktorí si môžu dovoliť kúpiť iPhone tak zatiaľ neurobili, musia nájsť viac príležitostí v existujúcom systéme.”

Rozšírenie existujúcich funkcií, ako je FaceTime, iMessage a AirPlay bol šikovný ťah. Jej blížiaca sa funkcia iTunes Radio môže mať podobný úspech? Možno. Apple môže prilákať nových zákazníkov jej ďalšími chystajúcimi produktmi s názvom „SmartWatch“ a “iTV” a rovnako ich presvedčiť k nákupu iPhonov a iPadov? Mohol by.

Finančný riaditeľ spoločnosti Apple – Peter Oppenheimer na konferenčnom hovore s analytikmi v júli povedal, že Apple bude mať “veľmi rušnú jeseň.” Je to taktiež aj obzvlášť dôležité obdobie.

Zdroj: YahooFinance

Facebook komentár