Generálny riaditeľ spoločnosti Nike – Mark Parker vo štvrtok uviedol, že jeho firma vyrábajúca obuv a športové oblečenie zvažuje presun svojej výroby do Číny, po razantnom štrajku v továrni jej dodávateľa.

Tisíce robotníkov továrne tenisiek na začiatku tohto mesiaca zažili jeden z najväčších čínskych štrajkov, proti podmienkach v Hong Kong. Títo pracovníci pracujú pre firmu Yue Yuen Industrial Holdings – $ 5,6 miliardového výrobcu obuvi Nike, Adidas a ďalších svetových značiek. Väčšina z týchto pracovníkov sa opäť vrátila do práce po tom, čo spoločnosť súhlasila s niektorými zo svojich požiadaviek.

Súvisiace: Deväť najfalšovanejších produktov v Amerike

Parker po pracovnom obede na Boston College Chief Executives Club of Boston viedol: “Túto situáciu veľmi pozorne sledujeme, ale určite časom zvážime zodpovedné kroky.”

Povedal, že predstavitelia firmy boli v “tesnom kontakte” s vedením spoločnosti Yue Yuen a jej zamestnancami, ohľadom toho či sú pracovné podmienky v továrni v rozpore s jej vlastným štandardmi na pracovisku, ale dodal, že Nike ešte zatiaľ “nevyjadrila svoj názor.”

Povedal, že spoločnosť Nike má v Číne rozmanitú továrenskú základňu, ktorá umožňuje presunúť jej výrobu pomerne ľahko.

Parker taktiež poznamenal: “Chceme investovať do partnerov, ktorí majú naozaj správny postoj k ich pracovnej sile.” … “Máme továrenskú základňu, kde môžeme obmieňať produkty, ale musíme sa uistiť, že nebudeme mať problémy s výrobou.”

Pracovníci spoločnosti Yue Yuen štrajkovali v južnej časti mesta Dongguan dňa 14. apríla. Aktivisti ho označili za jeden z najväčších čínskych pracovných protestov od trhovej reformy začatej v neskorých 70. rokoch.

Súvisiace: Práca v Číne … až na smrť

Podľa vyhlásenia firmy Yue Yuen Oni protestovali proti chronicky nízkym príspevkom spoločnosti na sociálne poistenie a bývanie. Do konca minulého týždňa sa zhruba 80 percent ich pracovnej sily vrátilo späť k práci.

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár