Apple a Google sú jednotkou a dvojkou v najviac verejne obchodovaných spoločností (podľa meranej trhovej kapitalizácie) vo svete. Preto nie je vôbec prekvapením, že každá z týchto spoločností dominuje debatám u technologických investorov a nasledovníkov na dennej báze. Nižšie sú tri vizualizácie ako sa trhová kapitalizácia a hodnota Applu aj Googleu vyvíjala v závislosti od ceny a zisku v priebehu rokov, (každý rok končí v polovici februára). V tretej tabuľke nižšie sú skombinované dve predchádzajúce a prekvapivo, obe spoločnosti dosiahli súčasnú inkarnáciu veľmi podobnou cestou.

Súvisiace: Koľko peňazí zarábajú veľké tech spoločnosti v jedinej sekunde

Drahé ocenenie je niekedy odsudzované


Počínajúc spoločnosťou Apple, v prvej tabuľke je jedinečným spôsobom zobrazené, aký fenomenálny výsledok dosiahli investori, ktorí boli v začiatkoch príbehu spoločnosti Apple. Zaujímavý je vzťah medzi násobením ziskov spoločnosti v čase – kde hodnota akcie Apple v roku 2005 (pred iPhone, iPad, Apple Watch, App Store) pre 40-násobok zisku sa zdala píliš drahá, pri spätnom pohľade tak investori platili za príležitosť 5-násobku hodnoty za 5 rokov, čo reprezentuje viac ako 40% vnútornú mieru návratnosti.

Posledných 5 rokov Googleu prevalcovalo 5 rokov predtým

Môže to znieť ako prekvapenie pre mnohých investorov, keďže je to to proti ich spôsobom intuície. Trhová kapitalizácia spoločnosti Google za posledných 5 rokov (2011-2016) nárastla o 2,5x, kde predchádzajúcich 5 rokov bol tento nárast na úrovni 1,8x (2006-2011). Kríza v roku 2008 určite veciam nepomohla, avšak dozrievajúci biznis v nedávnych rokoch, ako aj jeho ohromný rast by vyvolali očakávania opačnej skutočnosti.

Súvisiace: Kde spoločnosť Apple naozaj zarába svoje peniaze

Apple potreboval iPad aby predbehol Google

Vyššíobrázok spája obe spoločnosti dokopy. Za prvé, môžeme vidieť, že Google mal väčšiu trhovú kapitalizáciu ako Apple mnoho rokov, ale toto sa v roku 2010 zmenilo, keďže je to rokom v ktorom bol predstavený iPad, ktorý preukázal, že spoločnosť Apple je schopná inovácií a vytvárať nové kategórie. Nárast hodnoty Apple v tomto roku zrýchlil na 52%, vďaka predajom iPadov hodnote viac ako $4 miliardy.

Apple dosiahol najlepší rok, ktorý končil vo februári 2015

12 mesačné obdobie, počas ktorého Apple zvýšil svoju trhovú kapitalizáciu končiacu vo ferbuári 2015, kde spoločnosť navýšila svoju trhovúj kapitalizáciu o $306 miliárd! V tomto kontexte, táto suma zodpovedá pridaniu súčasnej trhovej hodnoty Facebooku s úsporou $15 miliárd. Znakom tohoto obdobia je iPhone 6. Spoločnosť uviedla na trh telefón v septembri 2014 a v dvoch nasledujúcich štvrťrokoch predali iPhony v hodnote $91 miliárd, blízko $101 miliárd, čo sú predaje ktoré dosiahli počas celého predchádzajúceho fiškálneho roka.

Súvisiace: 
Týchto 5 technologických firiem v hotovosti drží až $ 430 miliárd
Nový Svetový Poriadok: Google míňa viac ako Intel!

Google dosiahol najlepší rok, ktorý končil v decembri 2015

Jedná sa o 12 mesačné obdobie, počas ktorého Google zvýšil svoju trhovú kapitalizáciu končiacu v decembri minulého roku. Spoločnosť počas tohoto obdobia navýšila trhovú kapitalizáciu o $191 milliónov. Tento výsledok bol dosiahnutý dvoma okolnosťami. O prvej sme písali minulý rok a môžete jej opis nájsť tu. Druhá okolnosť sa týka formovania Alphabet, dokumentu, ktorý predstavuje nielen smerovanie vedenia na pokračujúcu ziskovosť, ale tiež zvyšuje transparentnosť, ktorú investori požadovali od spoločnosti už dlhšiu dobu.

Apple sa obchoduje so zľavami na Google, avšak s jednou výnimkou

Historicky sa spoločnosť Apple predávala voči spoločnosti Google so zľavami na ziskoch – s jednou výnimkou počas krízy v roku 2008 a následnej recesií. Toto má zmysel pre obe spoločnosti, najmä pre Google, ktorá má vyššiu finančnú citlivosť, nakoľko celý jej biznis bol orientovaný na reklamu, ktorá je rozhodne ekonomicky najcitlivejším biznisom.

Preložil: Vladimír Klein

Zdroj: BusinessWeek, InvestBrain

Facebook komentár