Deväť rokov po tom, čo prišiel na tento trh britský gigant supermarketov, chce zlúčiť svoju stratová prevádzku so štátnym podnikom, kde bude menšinovým partnerom.

China Resources Enterprise (CRE) tak je v rokovaniach s britskou maloobchodnou spoločnosťou Tesco o zlúčení svojich predajní v Číne.

Tento podnik by tak v Číne spojil 131 predajní Tesco, s takmer 3000 obchodmi CRE, nazývaných Vanguard, s cieľom vytvoriť vedúceho predajcu v Číne.

Štátom vlastnená CRE by mala kontrolovať 80% nových reťazcov a Tesco bude mať 20% podiel.

Tesco a CRE potvrdili rozhovory vo svojich vyhláseniach.

Varovali, že to tam nebola žiadna záruka, že dohoda bude uzavretá.

CRE uviedla, že podnik by mohli spojili svoje poznatky – “hlboké pochopenie miestnych zákazníkov, spolu s celoštátnou infraštruktúrou a maloobchodnými skúsenosťami celosvetovej siete spoločnosti Tesco, čím by mohli získať medzinárodný rozsah a schopnosti efektívnejšieho dodávateľského reťazca”.

Medzinárodné výzvy

Tesco, ktorá je najväčším reťazcom supermarketov vo Veľkej Británii začal pôsobiť v Číne v roku 2004, kde vlastní niekoľko hypermarketovov a nákupných centier, ktoré obsahujú obchody Tesco.

Analytici uviedli, že spoločný podnik by firme Tesco umožní znížiť množstvo kapitálu, ku ktorým sa musí zaviazať, z dôvodu podnikaniu v tejto krajine.

Jeden bankár z Hong Kongu povedal:  “Tesco sa v Číne snažilo, ale nakoniec iba prichádza o peniaze. Podobne ako Carrefour, keď malo problémy na ich domácom trhu, ktoré sa snažili riešiť … Môže sa to zdať, ako jednoduché, ale v skutočnosti Tesco nemôže opustiť Čínu“.

Podľa údajov z výskumnej skupiny IgD: S ročnou hodnotou viac ako jeden bilión amerických dolárov je Čína najväčším svetovým trhom pre potraviny.

Taktiež predpovedá, že tento trhy v Čína v priebehu najbližších troch rokov porastie až o 50%.

Aktuálnou jednotkou v tomto sektore čínskych hypermarketov je Sun Art, čo je spoločný podnik medzi konglomerátom Taiwan conglomerate Ruentex Group a francúzskym predajcom Groupe Auchan.

Nesprávny ťah

Po desaťročia medzinárodnej expanzie spoločnosť Tesco čelilo výzvam na niektorej zo svojich zámorských trhoch.

V apríli Tesco uviedla, že sa vzdáva svojich amerických reťazcov Fresh & Easy (199 obchodov) a zároveň oznámilo svoj prvý pokles ročného zisku za takmer 20 rokov. Treba ešte rozhodnúť, či sa táto divízia predá, alebo sa uskutoční ukončenie činnosti.

V roku 2012 taktiež oznámil, že opustí japonský trh.

Tarlok Teji analytik z Manchester Business School povedal: “Tesco šéf má pravdu, dať väčší pozor na britských operácií, ale zle sa vyťahovanie zámorských podnikov.

“Nie je žiadny rast v odvetví maloobchodu vo Veľkej Británii. Predpokladá sa, že rast príde z medzinárodnej expanzii alebo internetového maloobchodu .. .Jedinými víťazmi bude spotrebiteľ, ktorý získa nižšie ceny a lepšie služby.”

Zdroj: CBSNews

Facebook komentár