Spolocnosti_z_USA_Koronavirus_by_mohol_zasiahnut_prijmy_z_Ciny_o_50

Niektoré americké spoločnosti sa v Číne obávajú prepadu tržieb, ak sa nové ohnisko koronavírusu rozšíri až do leta.

Podľa prieskumu Americkej obchodnej komory v Číne, ktorý sa uskutočnil začiatkom tohto mesiaca, takmer polovica amerických spoločností v Číne očakáva, že príjmy z tejto krajiny počas tohto roka klesnú, ak sa podniky nedokážu vrátiť do normálneho režimu už do konca apríla. A zhruba pätina spoločností v USA uviedla, že príjmy z Číny do roku 2020 klesnú o viac ako 50%, ak sa epidémia rozšíri do konca augusta.

Koronavírus doteraz zabil 2 800 ľudí, z toho 56 úmrtí nastalo mimo Číny. Nakazených je viac ako 82 000 ľudí, z ktorých väčšina je v Číne.

Podnikateľské aktivity v Číne sa zastavili, keď sa koncom minulého mesiaca prepuknutie nákazy zrýchlilo. Spoločnosti sa snažia vrátiť k normálu, pretože stovky miliónov ľudí v Číne čelia cestovným obmedzeniam. Premávajú špeciálne vlaky a lietadlá, ktoré privádzajú ľudí späť do miest, v ktorých pracujú, ale aj keď spoločnosti môžu čeliť stiahnutí svojich zamestnancov, aj keď sa firmy snažia vyhovieť požiadavkám, ako je napríklad poskytovanie masiek pracovníkom.

V prieskume obchodnej komory USA (AmCham) – americké spoločnosti uviedli, že ich podnikanie v Číne ovplyvňujú celosvetové cestovné obmedzenia, znížené cestovania do Číny a z Číny, ako aj prerušenia dodávateľského reťazca a nedostatok potrebných zdravotníckych pomôcok.

Čínsky predseda AmCham – Greg Gilligan vo vyhlásení uviedol: „Z krátkodobého hľadiska je to jasný a významný negatívny vplyv na fungovanie amerických spoločností, a to z dôvodu prerušenia cestovania, zníženia produktivity zamestnancov, zvýšenia nákladov, výrazného poklesu príjmov a ďalších.“

Súvisiace:
Európske akcie prepadli v dôsledku obáv koronavírusu v Taliansku
Kríza koronavírusu by mohla zavrieť automobilové závody po celom svete

Zatiaľ čo väčšina opýtaných spoločností tvrdí, že je príliš skoro odhadnúť náklady na oneskorenia pri opätovnom spustení aktivít tovární, približne 10% spoločností uviedlo, že každým dňom prichádzajú najmenej o pol milióna juanov (71 miliónov dolárov).

Niektoré spoločnosti už zverejňujú straty.

ABInBev, ktorá je najväčšou spoločnosťou z oblasti pivovarov vo štvrtok uviedla, že koronavírus už zasiahol jej zisky aj predaje.

Spoločnosť uviedla: „Za prvé dva mesiace roku 2020 odhadujeme, že prepuknutie choroby viedlo v Číne k strate výnosov na hodnote približne 285 miliónov dolárov a stratám (na prevádzkovom zisku) vo výške okolo 170 miliónov dolárov.“

Sieť hotelov – Marriott v stredu vyhlásila, že koronavírus by spoločnosti mohol každý mesiac spôsobiť stratu 25 miliónov dolárov, ak by prepuknutie pokračovalo, a uviedla, že v regióne Ázie a Tichomoria trpí nízkou obsadenosťou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár