(Poznámka: termín “komerčných papierov(cennych papierov)” sa odvoláva na veľmi krátkodobé dlhopisy emitované veľkými spoločnosťami s najvyššími ratingom, ako je IBM, General Electric, a Wal-Mart. V podstate, investori, ktorí nakupujú na tomto trhu s cennými papiermi robia krátkodobé úvery podnikom)

Zlato a striebro sú zvláštne veci. Po stáročia boli používané ako peniaze a za posledných 40 rokov boli posúvané na stranu finančnými komunistami – doteraz však existujú, ako voľné aktívum na monetárnych trhoch, navzdory silám vládnych zbraní.

Zaujímavá vec na zlate a striebre je to, že aj napriek tomu, že sú poslednými zvyškami peňazí, ktoré nie je samo o sebe schopné byť manipulované politickými kriminálnikmi, veľa ľudí stále obchoduje s inštrumentmi v zlate a striebre, ktoré sú ovládame vyššie spomenutými „džentlmenmi“.

Nemôžeme hovoriť za trh,  ale kupujeme zlato a striebro, ako spôsob našej ochrany pred ľahko predvídateľným kolapsom monetárneho systému. Ochrániť sa pred kolapsom monetárneho systému kupovaním inštrumentov (futures), ktoré sú časťou a neoddeliteľnou súčasťou monetárneho systému dáva zmysel tak, ako kupovať akcie Enronu v roku 2001 pretože máte interné informácie o tom, že ide o podvod.

Myslíme si, že v tomto momente sú dva typy investorov do drahých kovov. Tí ktorí sú šťastní, že vlastnia zlato a bez váhania sa vrhajú do býčieho trhu a na druhej strane stoja tí, ktorí sú si vedomí toho čo sa deje a ktorí kupujú zlato a striebro ako ochranu a spôsob zachovania svojich aktív napriek TEOMSAWKI (The End Of The Monetary System As We Know It // Koniec monetárneho systému tak ako ho poznáme), ktorý nastane.

Žijeme vo finančnom domčeku z karát. Je to len papier. Tento domček z karát je v procese kolapsu od roku 2008. Prezieravý účastníci trhu si to uvedomujú a kupujú tehličky, jedného finančného aktíva, ktoré pomôže prečkať nadchádzajúcu búrku.

Tí čo si myslia, že toto je len býčí trh na obchodovanie s nákupom vysokých pákových futures, ktoré majú malú alebo žiadnu spojitosť s aktuálnym zlatom alebo strieborným prútom.

Čo sa teda so striebrom stalo? Zdvojnásobilo sa odkedy Ben Bernanke začal vysoko-úrovňový teroristický útok proti americkému doláru s „kvantitatívnym uvoľňovaním číslo dva“, ktoré bolo oznámené v auguste minulého roka, pričom striebro rástlo z $18 na menej ako $50. 

Tento vzostup zlata a striebra vyvolával u Benankeho obavy, hlavne kvôli jeho rozprávke o žiadnej inflácii a telefonáte pravdepodobne s COMEXom. Päť marží vzrástlo rapídne a COMEX značne zvýšil počiatočnú maržu o 84%.

Ktokoľvek kúpil strieborný  futures použitím páky a bez značnej hotovosti vo vrecku, bol nútený okamžite predávať svoje strieborné futures. Výsledkom toho bol pokles strieborných futures cien z $49 na menej ako $34 v priebehu niekoľkých hodín.

Aké je teda ponaučenie z tohto príbehu? Ak nakupujete zlato a striebro s úmyslom vzdialiť sa od manipulovateľného a jasne upadajúceho monetárneho systému, potom nekupujte zlato a striebro vo formách, ktoré sú pod kontrolou centrálnych plánovačov.

Strieborná  bublina?

Dianie so striebrom, opisuje svet ako bublinu a teraz ta bublina praskla. Tí čo toto hovoria, nevedia čo je bublina a sú zaslepený inflačným nominálnymi cenami doláru.

Ak sa pozeráme na ceny striebra v dolároch, vyzerá to skôr ako bublinová parabola. Ak však, očistíme ceny striebra pomocou Amerického vládneho CPI indexu – ktorý hovorí, že je náhrada inflácie – strieborné ceny vyzerajú ako keby sa ani nepohli. Ak si vezmeme Shadowstats.com CPI – ktorý ráta vládny CPI tak, že používa kalkulácie z roku 1980, predtým ako na naučili pôžitkársky odstraňovať infláciu – striebro bolo v dlhom medveďom trhu od roku 1979.

Tento nezmysel vidíme v nasledujúcom grafe, prevzatý z Májového vydania Dollar Vigilante, kde sa pozeráme na ceny viacerých nezlučiteľných položiek v roku 1980 a v roku 2010. Viete odhadnúť, ktorá z týchto položiek je v bubline?

Čo je druhým ponaučením z tohto príbehu? Mali by ste si zobrať svoj investičný život do vlastných rúk a dávať pozor na ceny investícii nominované v Americkom dolári. V nominálnych podmienkach dolára, striebro vyzerá ako keby bolo na svojej absurdnej raketovej jazde. Ak sa pozrieme na očistenie od inflácie ako je to definované Americkým vládnym CPI alebo ak porovnáme s inými aktívami za posledných tridsať rokov, striebro bolo dlhým medvedím trhom a relatívne nespravilo nič v porovnaní s ostatnými aktívami.

Ak ho porovnáme z rastom Amerického dlhu, striebro sa podhodnotilo päťnásobne. Jedna bublina určite praskne… a striebro to určite nie je.

Zdroj: The Dollar Vigilante

Facebook komentár