Najväčšie možnosti na ovplyvnenie výšky Vášho platu máte potom, ako ste urobili dojem na Vášho budúceho zamestnávateľa na pohovore, no je to ešte pred tým, ako príjmte a podpíšete oficiálnu pracovnú ponuku.

( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )

Väčšina zamestnávateľov Vám neoficiálne ponúkne prácu pred tým, ako Vám dajú niečo podpísať. A to je ten správny čas hovoriť o výške Vášho platu a o tom čo chcete.

Váš nový zamestnávateľ Vás chce prijať, získať “akceptáciu” od tímu kolegov, a nemá žiadny dôvod naťahovať rozhodovanie.

Chce, aby ste začali pracovať čo najskôr. To je čas pýtať si peniaze.

Na určenie toho, koľko si pýtať, možte vychádzať z toho, že korektný zamestnávateľ Vám ponúkne férovú výšku platu hneď na začiatku. Ale nepodhodnocujte sami seba, a uvedomte si, že každý zamestnávateľ očakáva, že budete vyjednávať. Veľa zamestnávateľov považuje kandidátov ktorí vyjednávajú za veľmi výkonných. Zvoľte si Vašu sumu a potom pýtajte o trochu viac, aby ste mali priestor na kompromis.

Nacvičte si konverzáciu, napríklad takto:

“Som veľmi potešený ponukou pracovať vo Vašej firme, a viem, že Vám prinesiem významnú hodnotu. Oceňujem Vašu ponuku vo výške $58,000, ale očakával by som sumu okolo $65,000 vzhľadom k mojim skúsenostiam a výkonu. Môžeme sa rozprávať o tejto sume?”

Zamestnávateľ sa môže v úvode zľaknúť. Je v jeho záujme nedať Vám viac a získať Vás za čo najmenšiu sumu.Takže očakávajte prvotné odmietnutie:

“Som rád, že sa tešíte na prácu v našej spoločnosti. Radi Vás privítame medzi sebou. Plat, ktorý sme Vám ponúkli je z nášho pohľadu férová ponuka pre obe strany.”

To môže znieť ako koniec rozhovoru, ale nie je – nevzdávajte to! Kľúč k úspechu je v tomto bode ukázať nadšenie a udržať vieru vo svoje schopnosti. Skúste:

“Rozumiem tomu, čo hovoríte a chcem len zopakovať môj záujem a nadšenie pre túto pozíciu. Myslím, že moje schopnosti sa veľmi dobre hodia na túto pozíciu a majú cenu $65,000.”

A teraz nehovorte nič viac. Nechajte ticho. Nesnažte sa to vyplniť ďalšími slovami alebo odôvodňovaním. Počkajte na odpoveď.

Môže byť takáto:

“Naťahujete nás, ale uvidím, čo sa dá robiť”

To nie je čas na to, cítiť sa neprijemne.Jednoducho odpovedzte,”Výborne, to môže byť.”

Zamestnávateľ pravdepodobne akceptuje Vašu hodnotu alebo Vám ponúkne niečo uprostred (“Prebrali sme to, a myslíme si že budete pridanou hodnotou pre náš tím. Môžeme Vám ponúknuť plat $62,500″). Ak ste pýtali viac ako ste chceli, môžete spokojne prijať ich ponuku.

Najdôležitejším faktorom toho, či dostanete viac je to, či si viac budete pýtať. Tak si pýtajte. Väčšina firiem je otvorená diskutovať o plate, ale väčšina záujemcov sa neopýta.

Získajte férový plat, správajte sa profesionálne a s rešpektom, a pamätajte, aj keď ste nervózny, môžu to byť Vaše najjednoduchšie zarobené peniaze. Tak si pýtajte!

Preložil: Vladimir Strenk

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: U.S. News & World Report

Facebook komentár