Ako_stavebna_firma_usetri_takmer_2 miliony_dolarov_rocne_pomocou_iPadov

  • iPad od spoločnosti Apple zaznamenáva v tomto období vzostup.
  • Pred niekoľkými rokmi sa spoločnosť Apple začala pripravovať na predaj iPadov firmám.
  • Rozprávali sme sa so stavebnou spoločnostou v Dallase, ktorá nakúpila stovky iPadov a šetrí tak takmer 2 milióny dolárov ročne.
  • iPady sú pre túto stavebnú spoločnosť iba začiatok, hovorí niekto, kto tento projekt vedie.

Nedávno spoločnosť Apple predstavila zaujímavú štatistiku: už štvrtý po sebe idúci štvrťrok predaj iPadov stúpa. A to po 13 po sebe idúcich štvrťrokoch klesajúceho predaja od roku 2014. Apple ani nepípol a nikto si to nevšimol. Generálny riaditel spoločnosti Apple, Tim Cook, spomenul iPad na štvrťročných konferenciách o výnosoch iba zopár krát, väčšinou vyzdvihoval nové modely zamerané pre študentov a analytici sa ho dokonca o iPade pre firmy nespýtali jedinú otázku. Veľkým plánom v roku 2014 pre záchranu iPadu bolo predať ich viac do firiem.

Spoločnosť Apple odvtedy oznámila sériu partnerstiev s technologickými spoločnosťami ako IBM, Cisco, Accenture a ďalšími. Ale väčšina týchto partnerstiev sa zameriava na biznisové iOS aplikácie, čo môže znamenať používanie iPhonov aspoň toľko, alebo dokonca viac, ako iPadov. V skutočnosti, jeden veľký firemný predaj, ktorý Cook zdôraznil na tejto štvrťročnej konferencii, bol o iPhonoch: spoločnosť HCA Healthcare ohlásila plán rozmiestniť 100 000 iPhonov v nemocniciach v priebehu nasledujúcich troch rokov.

Toto všetko ukazuje súčasnú lásku k iPadom vo firme Rogers-O´Brien Construction ako nezvyčajnú. Rogers-O´Brien je stavebná spoločnosť s 340 zamestnancami, sídliaca v Dallase, a majú dôvod milovať svoje iPady. Todd Wynne, ktorý je riaditeľom aplikovanej technológie vo firme Rogers-O´Brien poznamenal, že Tablety podľa odhadov spoločnosti, každým rokom šetria 1,8 milióna dolárov. Wynne je zodpovedný za iPad projekt. Wynne poznamenáva: “Každý operátor, ktorý príde pracovať do Rogers-O´Brien, dostane iPad,” Dal iPad 190 zamestnancom, čo je viac ako polovica firmy. Každému, kto nie je v kancelárii počas celej pracovnej doby.

Už žiadne papiere

Vedúci pracovníci, projektoví manažéri a iní terénni pracovníci používajú iPad namiesto papiera. To zahŕňa eliminovanie staromódnych vytlačených plánov. Stavebné plány sú teraz uložené v cloude a každý pracuje na tej istej (vždy aktualizovanej) verzii. Takže, ak architekt alebo technik urobí zmenu, táto je okamžite k dispozícii v teréne prostredníctvom iPadu.

Rogers O'Brien Construction

Rogers O’Brien Construction.

 

Uvádza: “Hovoríme tomu ‘Jedna pravda.” … “Všetci pracujú na tejto Jednej pravde,” Odhaduje, že každý projekt týmto ušetrí zhruba 7% nákladov. Neexistuje riziko, že by sa plán roztrhal a potom sa podľa starých plánov prerobilo niečo, čo už bolo hotové.

iPad nahrádza všetky druhy papierových dokumentov. Wynne uviedol: “Predstavte si to množstvo dokumentácie na stavbu budovy. Zamyslite sa nad tým, keď si kúpite televízny prijímač. Dodáva sa s návodom pre používateľa, popisom produktu, zárukou – teraz si predstavte rovnakú dokumentáciu pre každú súčasť budovy.“

Rogers-O’Brien používa iPad v teréne už asi päť rokov. Predtým spoločnosť vynaložila pri každom projekte priemerne 10 000 dolárov na tlač.

Všetky tie papiere stáli spoločnosť peniaze aj z iného hľadiska. Vždy, keď si niekto potreboval overiť niečo z nejakého listu papiera, musel ísť späť do prívesu a informácie vyhľadávať.

Celkovo iPad ušetril spoločnosti bezmála 55 000 hodín pracovného času zamestnancov.

Používajú iPady už päť rokov

Todd Wynne ukazuje stenu prázdnych krabíc zo stoviek iPadov, ktoré spoločnosť kúpila.

Todd Wynne ukazuje stenu prázdnych krabíc zo stoviek iPadov, ktoré spoločnosť kúpila.

Wynne priniesol iPady do spoločnosti Rogers-O’Brien pred zhruba piatimi rokmi.

To znamená, že bol hromadným nákupcom zariadení dávno predtým, ako spoločnosť Apple označila firmy za trh.

Za posledných päť rokov kúpil zhruba 300 iPadov. Zo začiatku ich nakupoval v miestnej Apple predajni, po 10 až 50 kusoch, bez akýchkoľvek špeciálnych zliav alebo podpory od spoločnosti Apple.

Spomína: “Mali sme takú podporu, že sme si všetko robili sami.” Manažér obchodu si všimol nezvyčajný záujem Wynneho o iPady. Spýtal sa ho, o čo ide, a potom mu ponúkol viesť semináre v Apple Store pre iné firmy o tom, ako používať iPady vo svojich podnikoch.

Dnes má spoločnosť Apple program pre podniky, s názvom ‘Apple for Business’, ktorý pomáha firmám pri nákupe a správe veľkého množstva zariadení. Aj keď spoločnosť Apple o tomto programe veľa nehovorí, zamestnávajú niekoľko klasických predajcov pre obchodné spoločnosti, podporných technikov a podobne. Toto nebolo pre Apple tradične silnou oblasťou, pretože spoločnosť bola vždy viac zameraná na zákazníkov – spotrebiteľov, než na firmy.

Prečo nie Microsoft Surface?

Vtedy, keď Wynne kúpil prvé iPady, Windows tablety boli v skutočnosti ničím a Microsoft Surface neexistoval.

Dnes je Surface obľúbeným tabletom pre firmy a Rogers-O’Brien ich vyskúšal v teréne.

Spoločnosť, v podstate pre ľudí pracujúcich v kancelárii uprednostňuje Windows počítače. Ale iPad zostáva významným nástrojom pre tých, ktorí sú v teréne z jedného hlavného dôvodu: životnosť batérie.

Wynne poznamenal: “Máme radi Microsoft,” … “Ale v teréne sme bez počítačov. iPad vydrží niekoľko dní oproti 8-10 hodinám (pre PC tablety).” Navyše, iPad s mobilným pripojením stojí zhruba 300 dolárov v porovnaní s pevným počítačom s technológiou LTE, ktorý stojí takmer 1 500 dolárov.

Wynne tiež poznamenal, že iPad a cloud computing sú “len začiatok”.

Spoločnosť vlastní aj niekoľko dronov. Ku každému projektu jeden priradí a využíva ich na fotografovanie staveniska pre mapovanie v reálnom čase a pre správy o napredovaní. Ďalej Wynne a jeho tím plánujú využívať umelú inteligenciu na analýzu týchto fotografií, aby sledovali všetko od dodržiavania bezpečnosti (nosia všetci prilby?), až po plánovanie logistiky (koľko materiálu je dostupného a kde môže byť uložený?).

Wynne nakoniec dodal: “Je to šialené, keď si pomyslím, že predtým ako sme mali iPady, sme mali papier na každom pracovisku a vracali sme sa k prívesu, aby sme zodpovedali otázky. Teraz máme všetko na požiadanie.”

Preložila: Patricia Hrúzová

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Time

Facebook komentár