Číne sa už dostalo veľa kritiky za výstavbu “miest duchov” a “mostov nikam.” Nedávne správy ukazujú, že výstavba v Ordose, najznámejšom čínskom meste duchov, sa zastavila.

Analytici tvrdia, že výskyt miest duchov dokazuje, že takáto miera investícií do infraštruktúry sa nedá udržať a nemôže byť motorom ekonomického rastu.

Avšak v článku uverejnenom v Project Syndicate,  Stephen Roach, profesor na Yale a bývalý predseda Morgan Stanley Asia, vysvetľuje prečo Čína nemá namierené k tvrdému pádu a tiež, že sa “pochybovači“ mýlia ohľadne miest duchov v Číne:


“Správy o mestách duchov, mostov nikam a prázdnych nových letiskách živia obavy západných analytikov, podľa ktorých nevyvážená čínska ekonomika sa nedokáže vzchopiť tak ako v druhej polovici 2009. S investíciami do infraštruktúry blížiacimi sa k bezprecedentným  50% HDP,sa títo analytici obávajú ďalších investičných fiškálných stimulov, ktoré by iba urychlili neodvratný prepad Číny.

Pesimisti prehliadajú jeden z najdôležitejších motorov modernizácie Číny: Najväčší príbeh urbanizácie, ktorý svet kedy videl. V 2011 po prvýkrát prekonal podiel obyvateľov miest 50% čínskej populácie, keď dosiahol 51.3% v porovnaní s menej ako 20% v roku 1980. Navyše podľa odhadov OECD sa rastúca mestská populácia Číny rozrastie o viac ako 300 milliónov do roku 2030 – prírastok takmer rovný súčasnej populácii USA. S migráciou z vidieka do miest v priemere na úrovni 15 až 20 miliónov ľudí ročne, dnešné takzvané mestá duchov sa rýchlo stanú prosperujícími metropolami budúcnosti.

Šanghajský Pudong je klasickým príkladom, ako sa “prázdne“ mesto vybudované koncom 90tych rokov rýchlo premenilo na plne obývane mestské centrum s dnešnou populáciou približne 5.5 millióna. Štúdia od McKinsey odhaduje, že do roku 2025 Čína bude mať viac ako 220 miest s populáciou presahujúcou jeden milión oproti 125 mestám v roku 2010 a že 23 supermiest bude mať populáciu najmenuj päť miliónov obyvateľov.

Čína si nemôže dovoliť čakať s budovaním nových miest. Naopak, investície a výstavba musia byť v súlade s budúcim prílivom mestských obyvateľov.  Kritika “miest duchov” úplne opomína tento fakt.”

Roach je presvedčený, že toto je súčasť “Čínskeho veľkého plánu” a táto rýchla urbanizácia má zásadný význam pre vývoj čínskej ekonomiky.

Preložil: Imrich Rada

Zdroj: Project Syndicate

Facebook komentár