Aj keď sa kongres minulý týždeň stretol ledva na jeden deň, vlna nevôle sa z Capitol Hill rozniesla na obyvateľov po celej krajine. Pobúrenie voličov sa prejavilo stovkami tisícok telefonátov senátorom a poslancom, ktorými ich nabádali k zamietnutiu dvoch nových drakonických návrhov, ktoré ohrozujú voľný tok informácii na internete. Desiatky známych webov ako Wikipedia, Reddit, či Craigslist sa minulý týždeň v stredu zablokovali na protest proti dvom návrhom zákonov, ktoré sú vo Washingtonskom žargóne známe ako SOPA a PIPA. SOPA je legislatívny zákon, PIPA je jej vykonávacia spoločníčka zo Senátu. Tieto listiny majú údajne bojovať proti internetovému pirátstvu a samozrejme sa tiež tvrdí že nám pomôžu viesť nekonečnú vojnu proti terorizmu.

Listiny však v skutočnosti nútia majiteľov stránok aby dohliadali na internet, čím vytvárajú zásadné prekážky jedinému voľnému a otvorenému komunikačnému médiu a hrozia narušením technologickej štruktúry samotného internetu. Taktiež porušujú prvý dodatok práva na slobodu slova a štvrtý dodatok ochrany pred neopodstatneným sledovaním a väznením.

Nielenže SOPA a PIPA boli napísané v rozpore s ústavou, ale aj bez vedomostí o fungovaní internetu. Tieto listiny útočia na samotnú podstatu, na ktorej je závislé riadne fungovanie webu. Internetové vyhľadávače, poskytovatelia internetu, reklamné stránky, aj stránky s užívateľským obsahom ako Facebook, YouTube alebo Twitter (všetko veľkolepé výtvory trhu) sú týmito listinami priamo ohrozené. Budú brané na zodpovednosť, ak čo i len jeden z ich miliónov užívateľov zobrazí jedinú adresu stránky ktorú vlastník copyright-u označí za porušovateľa copyrightu.

V zákonoch si treba všimnúť, že súd, ani vlastník copyright-u nemusí porušenie práva dokazovať. Stačí len podať sťažnosť na porušenie copyright-u a celá stránka sa vypne. Záťaž vyplývajúca z týchto zákonov bude obrovská a zdroje zaoberajúce sa efektivitou a inováciami odsunie smerom k sledovaniu a cenzúre. Zmení internetové spoločnosti na nedobrovoľné nástroje vlády Veľkého Brata a ešte viac podryje naše ústavné práva.

Ako je to pri viacerých parlamentných zákonoch bežné, ani SOPA a PIPA neboli nasadené na zlepšenie života amerického ľudu, ale skôr v prospech veľkého businessu, s cieľom zaistenia zastrašovacej  pozície federálnej vlády. Napríklad Motion Picture Association of America minul na lobovanie ich presadenia takmer 1,2 milióna USD.

Ale internetová komunita sa bráni účinne, nie len začiernením webstránok, ale aj skrz milióny užívateľov ktorí vyjadrili svoju podporu. Legislatívni tvorcovia oboch zákonov sa v odozve na pobúrenie prepadávali pod zem. Zákonodarný výbor snemovne odložil čítanie SOPA plánované na minulú stredu, vedenie výboru vyhlásilo že nemá v úmysle sa listinou zaoberať a koncom týždňa senátor Reid oznámil odloženie hlasovania, kým sa nedosiahne „kompromis“. Americký ľud rozpráva. A pri neustálej snahe voličov ,trh s voľnými myšlienkami a kominikáciou preváži nad vládnou kontrolou a cenzúrou. 

Zdroj: Ron Paul

Preložil: Lukas Novotny

Facebook komentár