Stravovacie_navyky_Warrena_Buffetta_Vas_naucia_o_jeho_investicnej_strategii_2017_top

Warren Buffett tvrdí, že denne vypije päť fliaš Coca-Coly.

Nikdy sa z Vás nestane Warren Buffett.

Prirodzene, nebudete schopní vymeniť si s ním jeho fyzickú schránku. Ale je takmer rovnako nemožné vyrovnať sa mu na poli investovania. Vybudoval si jedinečnú investičnú stratégiu a investičné portfólio spoločností, ktoré nadobudol, ostane ešte veľmi dlho unikátnym dielom.

Ďalšou stránkou života tohto svetoznámeho investora, ktorou sa odlišuje od bežných ľudí, sú jeho stravovacie návyky. Sám Veštec z Omahy priznáva, že svojím jedálničkom pripomína skôr šesťročné dieťa ako dospelého muža. Konzumuje veľké množstvá čerešňovej Coca-Coly, nezdravého jedla a arašidového masla. Jeho stravovacie návyky sú naozaj extrémne. Keď sa však odhodláte stravovať ako Warren Buffett, zistíte dve zásadné veci.

Súvisiace: Warren Buffett brilantne vysvetľuje, ako sa tvoria bubliny

Po prvé, nie je možné, aby sa neustále stravoval tak, ako to o sebe tvrdí. Po druhé, jeho jedálniček je síce hrozný, ale zvláštnym spôsobom vypovedá o charaktere jeho investičnej stratégie. Netvrdíme, že tony cukru a rýchleho občerstvenia Vás privedú k osvieteniu a zrazu budete vedieť, do ktorých spoločností sa oplatí investovať. Avšak spôsob, ktorým sa Buffett stravuje, vypovedá o troch kľúčových trendoch jeho životného štýlu.

1. Držte sa toho, čo poznáte

Buffett sa neodkláňa od toho, čo dobre pozná. Vo svojom rodnom meste Omaha v štáte Nebraska navštevuje dookola tie isté reštaurácie a v New Yorku chodí vždy do rovnakého steakhousu. Podľa toho, v akom stave sa nachádza akciový trh, každé ráno si pripravuje totožné raňajky.

Tieto zvyky sú výsledkom jeho dokonalej znalosti podnikov, ktoré navštevuje. Vyskúšal a zistil, čo presne má rád a čo mu prinesie ponuka danej reštaurácie. Keď si budete denne dávať rovnaké raňajky, nepochybne už po štvrtom dni budete presne vedieť, čo od nich môžete očakávať.

Je teda zrejmé, že stravovacie zariadenia si vyberá na základe hlbokých vedomostí o ich ponuke. Rovnako pristupuje aj k spoločnostiam, do ktorých investuje. Buffett je známy aj svojimi čitateľskými návykmi a pred vykonaním konkrétnej investície o nej zhromažďuje obrovské množstvá informácii.

2. Doprajte si všetko, po čom túžite, ale nebuďte spontánni

Keď Buffett zistí, čo presne očakáva od svojho jedla či investície, ide si neoblomne za svojím cieľom.

Pečený kurací steak, hamburger, presolené pokrmy a arašidové maslo. Skutočne ťažké jedlá, ktoré Vám budú ležať v žalúdku celý deň ako nestráviteľný balvan. Keď sa budete takto stravovať počas jedného týždňa, potrvá Vám aspoň ďalší mesiac, kým sa zbavíte získaných prebytočných kíl.

Buffett sa strmhlav vrhá do jedál, ktoré považuje za dobré a jednoducho mu chutia. Rovnako sa správa aj pri investovaní.

Uvedomte si napríklad, že Warren Buffett vlastní viac ako 100 miliónov akcií v siedmych verejne obchodovaných spoločnostiach a viac než 5% podiel v 20 rôznych podnikoch. A to dokonca nezahŕňa obrovské obchody, ktoré uzavrel pri nákupe súkromných spoločností. Konkrétne sa jedná o spoločnosť Precision Castparts, ktorú v roku 2015 odkúpil za $37,2 miliardy. Za zmienku stojí aj železničná spoločnosť BNSF Railway, ktorej akvizícia v roku 2009 zahŕňala zmluvu v celkovej hodnote $44 miliárd.

Buffettova spoločnosť Berkshire Hathaway disponuje menším akciovým portfóliom, no keď sa investičných rozhodnutí ujme sám Veštec z Omahy, pripomína nezastaviteľnú vlnu tsunami. Jeho investovanie sa ponáša na obed, počas ktorého na jedno posedenie zje úctyhodnú porciu plodov mora, kilový steak, hŕbu hranoliek a kokosový koláč.

3. Milujte to

Analýza Buffettovho jedálnička ukazuje, že naozaj miluje čerešňovú Cola-Colu. Hneď po rodine je snáď najväčšou láskou jeho života. Na príklade tohto nápoja sa dá dokonale ilustrovať jeho postoj k investíciám. Buffett nielenže vie, čo chce, ale je odhodlaný vášnivo sa držať svojho presvedčenia.

Počas rozhovoru v roku 2012 povedal: „Držte sa toho, čo vo Vás vzbudzuje vášeň. Študentom na vysokých školách neustále opakujem, aby sa zamestnali v oblasti, ktorú by si vybrali, keby boli neobmedzene bohatí. Bude sa im v nej dariť.“

Súvisiace: Warren Buffett: “Peniaze pre bohatých nebudú mať žiadnu reálnu užitočnosť”

Je to pomerne všeobecná rada do života. Zdá sa však, že Buffett sa jej drží do bodky v prípade investícií, ktoré považuje za sľubnú voľbu do budúcnosti.

Príkladom je jeho investícia do spoločnosti American Express, v ktorej dnes vlastní podiel vo výške takmer 17%. Je potrebné poznamenať, že za posledné desaťročia si prešla niekoľkými náročnými obdobiami. Cena jej akcií dosahovala v roku 2014 hodnotu $95 za akciu, pričom v roku 2016 sa prepadla na úroveň $50 za akciu. Prišla o firmu Costco, ktorá bola jej najdôležitejším klientom, a ekosystém v rámci bankového priemyslu a finančných transakcií sa pre spoločnosť začal stávať nehostinným.

Buffett sa však nevzdával investície, ktorú držal už od roku 1991. Neoblomne dokonca stál po boku Kennetha Chenaulta, ktorý bol počas posledných 17 rokov generálnym riaditeľom spoločnosti American Express a 18. októbra 2017 odišiel do dôchodku. Spoločnosť síce aj v súčasnosti čelí istým problémom, ale cena jej akcií sa blíži k historickému maximu.

Buffett sa drží svojich investícii, pretože skutočne verí v ich budúcu úspešnosť. Rovnako stojí za svojimi obľúbenými jedlami, pretože si ich skutočne užíva.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, WSJ, MarketWatch

Facebook komentár