Kto nemá rad výpredaje? Máte vyhliadnutý úžasný oblek a práve vo chvíli, keď ste pevne rozhodnutý si ho kúpiť… obchod oznámi, že znižuje ceny o 30%, aby spravil miesto pre nový tovar. Úžas! Konáte rýchlo, predsa nebude to trvať dlho.

Svetový trh sa snaží potešiť  strieborných a zlatých investorov (nie traderov) obrovskými zľavami na strieborných orlov a zlaté mince. Zlato pokleslo na hodnotu 1600 dolárov za uncu zo svojho maxima 1900 dolárov za uncu; 15% zľava. Striebro padlo na 26 dolárov za uncu a usadilo sa na úrovni 30 dolárov za uncu, pokles o 30% z hodnoty 42 dolárov za uncu, teda ak nerátam rekord vo výške 50 dolárov za uncu, ktorý udržalo asi nanosekundu, teda nepovažujem to za dôležité.

Tak, ako to vo výpredajoch býva, tieto ceny nebudú trvať večne. Ak ste túžili po nákupe drahých kovov, ale báli ste sa toho, lebo dosahovali rekordné maximá, potom teraz je ten správny čas, aby ste sa odvážili premeniť vaše túžby na skutočnosť. Tiež sa môže stať, že ceny padnú ešte nižšie. Ale, ak sa tak stane, potom sa investori do drahých kovov budú tomu tešiť, že môžu kúpiť ešte viac a ešte lacnejšie.

Čo teda spôsobilo takýto pokles ceny? Zmenili sa zásady obchodovania cez noc? Niekto objavil obrovské zásoby zlata v jaskyni? Vybalansoval Kongres rozpočet a plánuje zredukovať dlh? Prišiel Ben Bernanke na to, že jeho životný výskum Svetovej krízy bol mylný a že táto kríza nebola spôsobená nedostatkom vytlačených peňazí? Vyriešila Európa dlhové a bankové problémy? Žiaľ… nič z toho.

Ani jeden z fundamentálnych dôvodov, vďaka ktorým veríme, že sa svetové meny budú devalvovať, sa nezmenil. Čo sa ale zmenilo, sú dočasné faktory, ktoré ovplyvnili zlatých špekulantov, ktorí rozhodli o cene.

22. Septembra 2011 Federálny Rezervný systém oznámil dve hlavné správy. Prvou bola, že začnú s “Operáciou Twist”, teda plánom predať krátkodobé štátne dlhopisy a kúpiť dlhodobé štátne dlhopisy. Druhou bola, že ekonomika je na tom horšie ako si mysleli. Operácia Twist len potvrdila očakávania trhu, že FED nepríde s ničím prevratným. Nedostatok stimulov a negatívne vyhliadky sklamali trh, čím poslali akcie a komodity nadol. Tento prudký prepad prinútil veľa akciových traderov použiť iné možnosti financovania a páku na zvýšenie hotovosti na vykrytie svojich pozícii. Veľa traderov preto predalo svoje pozície v zlate a striebre.

Ďalším faktorom, ktorý domohol k poklesu bol fakt, že CME Group v piatok zvýšila požiadavky na maržu pri zlate o 21% a pri striebre o 16%. CME Group zvýšila zlaté rezervy trikrát a to celkovo o 55%. Potom v pondelok, Shanghaiska zlatá burza zvýšila marže na striebro o 20%. Keď burza zvyšuje marže, pákoví traderi sú nútení likvidovať svoje pozície a pridať nejaký kapitál na svoj účet. Tento nútený predaj dočasne núti znížiť ceny, ale posilňuje základ pri drahých kovoch tým, že pri nich redukuje pákový efekt. Medzitým, ako ceny padajú na papierových strieborných trhoch, rozumní investori útočia na fyzické zlato.

Investori do zlatých kovov sa môžu chrániť pomocou týchto pravidiel:

  1. Musíte rozumieť fundamentálnym dôvodom prečo vlastniť zlato a striebro. Ak nerozumiete tomu, prečo kupujete zlato, potom je veľmi pravdepodobné, že ho budete predávať hneď ako cena klesne o 20–30%. Poznaním histórie a fundamentálnych teórii budete schopný rozpoznať moment, kedy by bolo dobré vymeniť zlato za iné aktívum.
  2. Nepoužívajte páku, až kým naozaj nebudete vedieť čo vlastne robíte. Zlato a striebro budú mať obrovské prírastky samé o sebe. Neriskujte, že ostanete na mizine len preto, že ste boli lakomí. Ak si myslíte, že potrebujete páku, potom do svojho portfólia pridajte akcie nejakých kvalitných ťažobných spoločností.
  3. Kupujte drahé kovy fyzicky. Svet je zaplavený stovkami miliárd dolárov v papierových aktívach. Fyzické drahé kovy sú jedna z mála investícii pri ktorej zaniká riziko z nedodržania záväzkov druhou stranou.
  4. Diverzifikujte svoje zlaté portfólio. Je niekoľko spôsobov ako držať zlato, či už doma alebo v zahraničí. Môžete nakupovať mince a tehličky do svojej zásoby alebo si otvoriť účet vo firme, ktoré sa o vaše zlato postará.
  5. Nakupujte po trošku každý mesiac a taktiež aj pri poklese. Načasovanie je náročné. Ak budete ľahkovážny, potom ľahko môžete prešvihnúť veľký nárast alebo nakúpiť na vrchole. Proste kupujte toľko, koľko si môžete dovoliť v pravidelných intervaloch a sledujte ako to v priebehu roka rastie.

Ak sa budete držať týchto pravidiel, potom bude mať radi takéto týždne, kedy nadišiel čas na výpredaje zlata a striebra. Táto 30% zľava na drahé kovy vám iba dopomohla k akumulácii ďalších uncí a je len na vás ako to využijete.

Zdroj: Liberty Insight

Facebook komentár