V marci roku 2013 sa skupina bankárov a právnikov stretla v kancelárii frankfurtskej Deutsche Bank, aby sledovali prenos balíka 28 miliárd dolárov z účtu kontrolovaného ruským štátnym ropným gigantom, Rosneftom, na účet, ktorý patrí štyrom ruským magnátom, a to Mikhailovi Fridmanovi, Viktorovi Vekselbergovi, Lenovi Blavatnikovi a Germanovi Khanovi.

Predaj TNK-BP, tretej najväčšej ropnej spoločnosti v Rusku, ktorej polovicu vlastní British Petroleum a polovicu ruskí miliardári, znamenal ďalší krok Vladimíra Putina k centralizácii moci. Generálny riaditeľ Rosneftu, Igor Sechin, často označovaný za druhého najvplyvnejšieho človeka v Rusku za Putinom a občas nazývaný Darth Vader, bol ústredným človekom celého obchodu. Niekedy sa zdalo, že chce byť takým oligarchom, ktorý prichádza neskoro na moskovské zasadnutia.

Súvisiace: Plánuje Rusko menu krytú zlatom?

Tak ako by sa to hralo v thrilleri Jamesa Bonda, na uzavretie obchodu bolo vybrané neutrálne miesto, a to: Frankfurt, Nemecko, kde sa nachádza finančný kapitál kontinentálnej Európy. Zástupcovia akcionárov trvali na tom, aby boli schopní okamžite – v reálnom čase – overiť stav prevodu peňazí a akciových certifikátov na viazaný účet miliardárov, hovorí človek oboznámený s udalosťami. Až potom ako bol urobený screenshot so stavom účtu $27 778 900 132,16 sa transakcia považovala za ukončenú.  

Mikhail Fridman

Putin bol nadšený. „To je dobrý obchod, ktorý je dôležitý nielen pre ruský energetický sektor, ale aj pre celú ruskú ekonomiku,“ povedal po vyhlásení obchodu. 55 miliardová kúpa zmenila Rosneft na najväčšiu verejne obchodovanú ropnú spoločnosť sveta a označil Sechina ako cára globálnej energetiky, za kým pravdepodobne stojí samotný Putin.

Sechinovo a Putinovo megaenergetické zlúčenie sa môže zdať ako „dobré“ strategické riešenie pre Rusko, ale aj pre Fridmana, Vekselberga, Blavatnika a Khana, ktorých kombinovaná čistá hodnota sa pohybuje zhruba okolo 55 miliard dolárov. Táto suma prekryla aj najzávislejšiu spoločnosť Ruska na rope na jar roku 2013 s West Texas Crudeom, ktorý predával ropu za 92 dolárov za barel a západnými bankami pumpujúcich pôžičky do Ruska, a môže to dopadnúť ako najlepšie načasovaný zisk dekády. To môže tiež spustiť reťaz udalostí na svetových finančných trhoch, ktoré prispejú k pádu ruskej meny, ktorý bol výrazný – 40 %-ný voči americkému doláru v roku 2014. Putinova krajina bola uvrhnutá do recesie.

V roku 2003 spoločnosť British Petrol začala spolupracovať s Fridmanom, ďalšími miliardármi a ich ropnou spoločnosťou TNK, ktorá vytvára spoločný podnik 50 na 50 s názvom TNK-BP. Spoločnosť by mohla dosahovať 60 miliard dolárov ročných tržieb, a tak mohla platiť dividendy vo výške desiatok miliard za dekádu. V skutočnosti bola hotovosť vytváraná spoločnosťou TNK-BP, ktorá prispela k tomu, aby sa títo štyria Rusi stali najbohatšími na svete a zabezpečila, aby BP zostala ropnou mocnosťou, predstavujúcou 27 % svojich rezerv.

Súvisiace: Aktuálna banková kríza Ruska

German Khan

Bolo to skalné partnerstvo. Ruskí miliardári mali pocit, že BP kúpil TNK-BP ako zahraničnú dcérsku spoločnosť, sledujúcu kapitálové výdavky, ktoré budú zvyšovať rezervy, a nie kvôli iným veciam ako je platenie dividend navyše. Zamestnanci BP v Rusku sa súčasne zaplietli do policajných akcií, a jeho vtedajší šéf, Robert Dudley, opustil krajinu a spustil TNK-BP z tajnej základne potom, čo on a ostatní zamestnanci BP si nemohli obnoviť víza. Dudley je v súčasnosti výkonným riaditeľom BP.

Po ďalších neúspechoch, vrátane straty obchodu o ťažbe v Karskom mori (časť Severného ľadového oceána nad Sibírom – pozn. prekl.) pre Exxon Mobil v roku 2011, BP uzavrel transakciu so Sechinom o predaji svojho podielu TNK-BP Rosneftu. Na oplátku BP dostal 12,5 miliard dolárov a 19,75 %-ného podielu v Rosnefte, čo bolo dôležité pre BP kvôli štruktúre umožňujúcej BP pokračovať vrátane niektorých zásob Rosneftu na účty BP.

Pre miliardárov z BP bol najlepšou voľbou predaj celého svojho 50 %-ného podielu Sechinovi, blízkemu spojencovi Putina a bývalému ruskému vicepremiérovi, ktorý túžil vybudovať masívnu národnú ropnú spoločnosť. Hotovostné odkúpenie bolo kľúčové, pretože ruskí miliardári sa nechceli stať menšinovými akcionármi v Sechinom kontrolovanom Rosnefte. Rovnako Sechin nechcel riskovať riadenie kontroly prostredníctvom vydávania ďalších akcií týmto štyrom bystrým investorom. Sechinov veľkým problémom bol, že v skutočnosti nemal peniaze na nákup, takže si požičal 40 miliard dolárov v hotovosti na uzavretie obchodu, čiastočne pomocou krátkodobých zahraničných denominovaných úverov. Banky z celého sveta sa podieľali na financovaní, vrátane JPMorgan Chase, Barclays, BNP Paribas a Unicredit.

Súvisiace: Rusko chce so sankciami bojovať pomocou islamských financií

Viktor Vekselberg

Ale o niečo neskôr, na jeseň roku 2014, Rosneft bol zrazu v problémoch. Potreboval splniť platby spojené s preklenovacím úverom, ale potom Putinova invázia Krymu priniesla ekonomické sankcie, a rozhodnutie Saudskej Arábie, aby sa tlačilo na amerických výrobcov bridlíc a disciplínu členov OPEC – Irán a ďalší výrobcovia ako je Rusko, – aby cena ropy klesala voľným pádom. Sechin a Rosneft boli efektívne odrezaní od západných bánk a pre Sechina nebolo vôbec jednoduché vrátiť úvery vo výške 7 miliard dolárov cudzej meny, ktoré boli splatné v decembri. Takže Sechin dostal zálohu od Ruskej centrálnej banky a zriadil predaj dlhopisov s cieľom posilniť ruble.

Rosneft umiestnil dlhopisy v hodnote 10,8 miliard v rubľoch v decembri, ktoré ceny znížili pod prah výnosnosti. Bola to tajomná transakcia bez zverejňovania informácií k tomu dňu. Ruská centrálna banka uviedla, že bude akceptovať dlhopisy ako kolaterál, z ruských bánk bude požičiavať za zvýhodnené ceny, teda pre komerčné banky to budú otvorené dvere k likvidite. Žiadni kupci dlhopisov neboli zverejnené, a to ešte nie je jasné, že koľko peňazí to bude znamenať. Rosneft sa k tomu ešte nevyjadril, Sechin však prijal stanovisko, ktoré hovorí, že „možnosť rubľa nebola uplatnená“.

Takéto matné emisie dlhopisov viedlo hráčov na trhu k špekulácii, že Rosneft bude predávať ruble, ktoré akurát získal na otvorenom trhu na kúpu amerických dolárov na splatenie dlhu. Rubeľ klesol na rekordne nízke úrovne, aj keď ceny ropy sa pravdepodobne spevnili.

„Mali sme podozrenie, že tieto ruble by mohli ísť na devízový trh“, hovorí Sergej Romanchuk, vedúci forexu na Metallinvestbank v Moskve. „Tento obchod bol ako spúšť, pretože sa ľudia báli, že by mohlo ísť o nový nástroj, ktorý by slúžil pre nové firmy.“

Súvisiace: Najviac poškodení miliardári roka? Oligarchovia z Ruska!

Len Blavatnik

Putinovi kritici nazývajú emisiu dlhopisov Rosneftu bailoutom. Sechin nazval tento útok ako „provokáciu“. Rosneft pokračoval v tom, že ani jeden rubeľ nadobudnutý z emisie dlhopisov nebude použitý na nákup cudzej meny. Jeho príjmy prevažne pochádzajú z exportu denominovaných v cudzích menách, a vo svojom vyhlásení tvrdil, že Rosneft „vytvára dostatok cashflowu v cudzích menách, aby splnil svoju povinnosť súvisiacu so splatnosťou svojich pôžičiek.“ Kam šli tie ruble? Rosneft povedal len toľko, že výťažok bude použitý na „financovanie svojho projektu v Ruskej federácii“.

Máloktorí popierajú rolu Rosneftu na už nervóznom globálnom trhu rubľov. Pri 19 % ruskom 2 biliónovom HDP, je ropa najväčšia ruská dojná krava a ropné vývozy sú zaťažené vysokou daňou. Pri 100 dolárovom exportovanom bareli, 70 dolárov ide vláde. Pri 50 dolárovom, okolo 22. Rosneft pravdepodobne hromadí cudziu menu túto jeseň, aby mohol splatiť svoj dlh. Rosneft má veľký program na kapitálové náklady v Rusku financovaný z rubľov. „Používali výnosy z emisie dlhopisov na úhradu svojich nákladov v rubľoch,“ hovorí Kirill Tachennikov, analytik v spoločnosti BCS Financial.

Rosneft splatil svoju 7 miliardovú pôžičku koncom decembra. O niekoľko dní neskôr ruská vláda nariadila ruským veľkým exportérom, aby podporili ruble na menových trhoch. S 20 miliardovým dlhom so splatnosťou v roku 2015 (prevažne v dolároch a eurách) a plány kapitálových výdavkov v hodnote 20 miliárd, Rosneft mal 40 miliardové bolesti hlavy, ktoré sa zhoršovali s každým škrtnutím v cene ropy. Podľa jeho účtovnej závierky mal Rosneft 20 miliardovú hotovosť a očakáva od ruskej vlády, aby odklepla národný fond blahobytu pre pomoc. Sechin chce pomoc od Putina, ale ďalší dlhopisový bailout by bol katastrofou pre rubeľ.

Ruská ekonomika sa môže potopiť v kríze, ale miliardári Fridman, Khan, Vekselberg a Blavatnik ukázali pár známok súrenia pomoci voči Matke Ruska s významnými investíciami alebo kapitálovými výdavkami.

Fridman (50), tretí najbohatší muž Ruska s 5,1 miliardovým majetkom z obchodu z TNK-BP. Jeho bývalý spolubývajúci, Khan (53), dostal 3,3 miliardy. Duo založilo spoločnosť v Luxembursku pod názvom LetterOne s hotovosťou TNK-BP a snažia sa kúpiť ropu a plyn z Nemecka za 6 miliard dolárov. Hovorca tvrdil, že „zaviazali sme sa reinvestovať významnú časť výnosov v Rusku a dúfame, že identifikujeme atraktívne príležitosti v blízkej budúcnosti.“

Súvisiace: Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy” do konca roka proti “nežiaducim hosťom”

Screenshot o prevode Rosnefťu, v hodnote 27 778 900 132,16dolárov, na účet, ktorý ovládajú štyria ruský miliardári

Blavatnik, narodený v Ukrajine, občan USA od roku 1984 s majetkom v hodnote 18 miliard dolárov, 7 miliard získal z predaja TNK-BP. Jeho najväčší majetok: podiel v spoločnosti s chemikáliami v Houstone, v LyondellBasell a spoločnosti Warner Music. V roku 2014 oslávil svoj Rosneft triumf zakúpením pozlátenej sochy mamuta od Damiena Hirsta za 14 miliónov. Blavatnik to odmietol komentovať.

Vekselberg (57), známy pre jeho umelecké zbierky, vrátane nového múzea v Petrohrade, je druhým najbohatším v Rusku s majetkom v hodnote 14 miliard dolárov. Získal 7 miliard na predaji TNK-BP a časť využil na kúpu švajčiarskej oceliarskej spoločnosti Schmolz+Bickenbach. „Väčšina peňazí z predaja boli investované v Rusku,“ tvrdí hovorca Andrej Shtorkh.

Putin stojí za jeho človekom – Sechinom, napriek 50 %-ným poklesom (v amerických dolároch) cien akcií Rosneftu v priebehu roka 2014. Je to „dobrý manažér“, hovorí Putin. BP, ktorý stále vlastní 20 % Rosneftu, sa pripravuje na zisk štvrtého kvartálu a možno bude nútený zapísať svoje imanie Rosneftu.

„Obchod TNK-BP bol drahé rozhodnutie (pre Rusko),“ hovorí Sergej Guriev, ruský ekonóm, ktorý utiekol do Francúzska v roku 2013. „Vlastníci TNK urobili veľmi dobrý obchod.“

Preložila: Silvia Harcsová

Zdroj: Blacklistednews, Yahoo

Facebook komentár