Svajciarsky_minister_financii_Virtualna_mena_Facebooku_Libra_zlyhala_a_v_sucasnej_podobe_nebude_funkcna

Projekt Libra od spoločnosti Facebook vo svojej súčasnej podobe je zlyhaním a je potrebné ho prepracovať – s týmto vyjadrením prišiel prezident Švajčiarska, kde kryptomena požaduje regulačný súhlas.

Ueli Maurer, ktorý je švajčiarskym ministrom financií a zároveň aj odchádzajúcim prezidentom, na televíznej stanici poznamenal: „Nemyslím si, že Libra má v súčasnej podobe šancu, pretože centrálne banky neakceptujú kôš mien, z ktorých vychádza.“

V rozhovore ďalej tak dodal: „Projekt v tejto podobe teda zlyhal.“

Združenie Libra okamžite nevedelo odpovedať na žiadosť o komentár.

Plány digitálnej meny pod vedením spoločnosti Facebooku, ktorá sa má vydávať a riadiť Asociáciou Libra so sídlom v Ženeve, vyvolali obavy regulačných orgánov a politikov, od súkromia až po jeho potenciál ovplyvniť menovú politiku a zmeniť globálne finančné prostredie.

Súvisiace: Najlepšia investícia za desaťročie zmenila 1 dolár na 90 000 dolárov

Úradníci, ktorí projekt realizujú, vrátane spoluzakladateľa Davida Marcusa z Facebooku, uviedli, že regulačné prekážky môžu spôsobiť oneskorenie spustenia projektu, po plánovanom júnovom dátume.

Kryptomena má byť krytá rezervou aktív, ako sú bankové vklady a štátny dlh v držbe siete správcov. Účelom tejto štruktúry je posilniť dôveru a vyhnúť sa cenovým výkyvom, ktoré trápia iné kryptomeny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár