Na_svete_je_konecne_vegansky_investicny_fond

Jedna investičná spoločnosť sa snaží vyťažiť z úspechu rastlinného potravinového šialenstva, pomocou nového fondu bez mäsa, s označením ETF.

US Vegan Climate ETF spustil svoje obchodovanie len nedávno pod symbolom „VEGN“. Ako by ste mohli očakávať, akcie spoločnosti Beyond Meat, ktoré z počiatočnej verejnej ponuky akcií (IPO) dosahujú výnos na hodnote takmer 500%, je jednou zo skupiny vlastnených akcií.

Upozorňujeme však investorov, ktorí však majú záujem o tento ETF fond. Nejde o fond len zameraný na rastlinné potraviny.

ETF je založeným na indexe Beyond Investing US Vegan Climate Index – indexe s 275 spoločnosťami. Samotný tento index je tiež zložený z indexu Solactive US Large Cap Index, ktorý sleduje najväčšie americké verejne obchodované spoločnosti.

Súvisiace: Investovanie do zisku a zachraňovania planéty

Spoločnosť Beyond Investing, ktorá prevádzkuje ETF VEGN uvádza, že podľa indexu fondu „sú vylúčené spoločnosti zaoberajúce sa vykorisťovaním zvierat, obranný sektor, porušovaním ľudských práv, ťažbou fosílnych palív a výrobou energie a inými činnosťami poškodzujúcimi životné prostredie“. Tím spoločnosti Beyond Investing rozhoduje, ktoré akciové spoločnosti vylúčiť a ktoré pridá.

Podniky “bez“ nekalých praktík

To však neznamená, že spoločnosti, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu, predstavujú nevyhnutne špičkové podniky. Znamená to len, že ETF nebude vlastniť akcie zo sektoru ropy, veľké potravinárske firmy ani maloobchodné skupiny, ktoré predávajú mäsové výrobky – či už hovädzie a hydinové mäso alebo kožu a kožušinu.

Podľa webovej stránky fondu medzi najväčšie podiely v US Vegan Climate ETF patria obrie skupiny ako Microsoft, Apple, Facebook, JPMorgan Chase a Cisco. Tvoria takmer 15% celkových aktív fondu.

Napriek tomu spoločnosť Apple často čelí skupine zastávajúcej práva pracujúcich – China Labor Watch kvôli jej obchodnému vzťahu s čínskym výrobcom Foxconn, ktorý pre ňu vyrába nespočet produktov. Len málo veľkých spoločností skutočne spĺňa všetky známky, pokiaľ ide o spoločenskú zodpovednosť.

Keďže fond zo svojho portfólia odstraňuje iba spoločnosti, ktoré majú pochybné postoje voči zvieratám a planéte, zostalo ešte veľa akciových spoločností, ktoré by ste našli aj vo svojom všeobecnom fonde s označením S&P 500.

Claire Smithová, ktorý je generálnou riaditeľkou spoločnosti Beyond Investing, v nedávnom rozhovore uviedla, že odstránením týchto spoločností – ktoré označila za „nevhodné“ – z fondu so širším indexom, spoločnosť Beyond Investing eliminuje približne 43% trhovej hodnoty indexu S&P 500.

To znamená, že energetické giganty (a komponenty priemyselného indexu Dow Jones) Exxon Mobil a Chevron sa vo fonde nenachádzajú.

Svoje miesto v ňom nemajú ani firmy ako Amazon (ktorá vlastní značku Whole Foods), Walmart, McDonald’s alebo investičný konglomerát Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway, ktorý je najväčším investorom v skupine Kraft Heinz. Je to preto, že tieto spoločnosti predávajú alebo vyrábajú mäsové výrobky a Smithová uviedla, že jej firma sa drží jednoznačných pravidiel, pokiaľ ide o investície do akciových spoločností, ktoré profitujú z predaja akéhokoľvek mäsa.

Smithová ďalej poznamenala: „Spotrebiteľský sektor je preplnený vykorisťovaním zvierat a my by sme boli radšej, keby tomu tak nebolo.“

Čo ešte US Vegan Climate ETF vlastní, teda ktoré firmy sú ešte prospešné pre planétu?

Smithová uviedol, že spoločnosť Tesla, ktorá vyrába svoj interiér Modelu 3 bez kože, a plánuje to isté urobiť aj v nadchádzajúcom Modely Y a taktiež sa nachádza v indexe z toho dôvodu, pretože vyrába elektrické vozidlá je šetrnou k životnému prostrediu a zvieratám.

Medzi firmy s ďalšími špičkovými produktami patrí Energizer, ktorý okrem bežných vyrába aj lítium-iónové batérie a Idacorp – je energetická spoločnosť, ktorá na výrobu elektriny primárne využíva vodnú energiu.

Slabší výber pre investorov v rastlinnom sektore

Smithová však pripustila, že je problémom nájsť spoločnosti, ktoré sú čisto vegánske alebo predstavujú len zelené akcie. Mimo súpera firmy Beyond Meat – Impossible Foods (ktorá o IPO len uvažuje) je nemožné nájsť podobné akcie, keďže sa jedná ešte o neverejné spoločnosti.

Uviedla: „Snažíme sa nájsť akcie spoločností zo sektoru potravín na rastlinnej báze a radi by sme ich mali viac.“

Vegánska stratégia je vo svojej krátkej histórii úspechom. Index Beyond Investing zatiaľ v roku 2019 dosahuje výnos na hodnote 23%, v porovnaní s 19% ziskom pre index S&P 500.

Stále však existujú iné spôsoby, ako môžu investori profitovať z tlaku smerom k rastlinným potravinám a iným spoločensky zodpovedným témam.

Súvisiace: Generácia Milénia uprednostňuje etické investície pred vysokými výnosmi

Jason Escamilla, ktorý je generálnym riaditeľom investičnej spoločnosti ImpactAdvisor, má novú webovú stránku ktorá poukazuje na simulované portfólio s názvom Vegemize, ktorá pomáha ľuďom vyberať jednotlivé akcie a dokonca aj dlhopisy od spoločností, ktoré zodpovedajú špecifickým sociálnym metrikám pre oblasti, ako je rodová rovnosť a emisie CO₂.

Escamilla o spoločnosti Vegemize, ktorá bola spustenou len nedávno uviedol: „Pozeráme sa viac na to, čo zahrnúť a nie nevyhnutne vylúčiť,“ … „Chceme vybudovať portfólio od nuly, aby investori mohli mať svoj koláč a taktiež ho aj stráviť.“

Tento koláč bude pravdepodobne bez múky a bez mlieka.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár