Svetove_centralne_banky_chcu_viac_zlata

Centrálna banka Indie sa pravdepodobne pripojí k ďalším v Rusku a Číne, ktoré v tomto roku svoje objemy zlata navyšujú.

Ross Strachan zo spoločnosti Capital Economics poznamenal: “Nákupy Centrálnej Banky Indie sú súčasťou širšieho obrazu naprieč rozvojovými ekonomikami, ktoré sa zameriavajú na odklon svojich devízových rezerv smerom od amerického dolára. Relatívne malé objemy, ako súčasť dlhodobej diverzifikácie.”

Podľa Howieho Leeho, ktorý je analytikom v spoločnosti Oversea-Chinese Banking Corp, s vyhliadkami vychádzajúcimi z objemov nakúpených v prvých dvoch mesiacoch tohto roka, Centrálna Banka Indie môže v roku 2019 nakúpiť 1,5 milióna uncí, teda zhruba 46,7 ton.

Svetove_centralne_banky_chcu_viac_zlata_1

Centrálna Banka Indie v minulom roku rozšírila svoje objemy zlata o približne 42 ton a následne vykonala ďalšie nákupy v januári a februári, čím podľa údajov Medzinárodného menového fondu, sa rezervy zlata tejto krajiny dostali na rekordných takmer 609 ton. Rusko v roku 2018 nakúpilo 274 ton a tento rok taktiež navyšuje objemy, zatiaľ čo centrálna banka Číny obnovila nákupy, ktoré začali v decembri. Podľa spoločnosti Citigroup by nákupy zlata vrámci oficiálneho sektora v celosvetovom meradle mohli v roku 2019 dosiahnuť 700 ton, pod vedením týchto krajín, ako aj Kazachstanu, Iránu a Turecka.

Zvýšená geopolitická a ekonomická neistota prinútila centrálne banky aby diverzifikovali svoje rezervy a sústredili sa na investície do bezpečných a likvidných aktív.

Podľa spoločnosti Goldman Sachs Group by ceny mali podporovať aj ďalšie navýšenia rezerv – očakáva sa, že budú dosahovať tie z roku 2018, nakoľko Čína, Rusko a Kazachstan svoje objemy ďalej rozširujú. Cena spotového zlata od februárového vrcholu, keď akcie rástli, stratila približne 5,6 percenta.

Lee z OCBC ďalej poznamenal: „Zdá sa, že existuje určitá forma vzoru, nielen u Centrálnej Banky Indie, keďže centrálne banky majú tendenciu zvyšovať zlaté rezervy, keď sa globálne makroekonomické prostredie nachádza v neistých časoch,“ … „Nie je náhoda, že jedným z najväčších odberateľov zlata v posledných mesiacoch bola Čína, ktorá je uprostred obchodného napätia s USA a možno sa len snaží diverzifikovať svoje dolárové rezervy v hodnote niekoľkých biliónov.“ India môže nasledovať podobnú taktiku diverzifikácie.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou narušila dodávateľské reťazce a trhy, avšak vplýva na svetové hospodárstvo. V marci, Donald Trump oznámil, že plánuje ukončiť kľúčové obchodné preferencie pre Indiu a Turecko a oznámil Kongresu jeho “úmysel ukončiť” obchodné výhody, počnúc 60-dňovým odpočítavaním.

Kým Centrálna Banka Indie nereagovala na žiadosti o pripomienku, jej výročná správa za obdobie 2017/2018, zverejnená v auguste ukázala, že diverzifikácia aktív v cudzej mene pokračovala počas roka a že „portfólio zlata bolo tiež aktivované“.

Diverzifikácia

Podľa Shekhar Bhandariho, z divízie drahých kovov v Bombajskej centrále spoločnosti Kotak Mahindra Bank Ltd: “Rastúci deficit USA a náznaky pozastavenia vo zvyšovaní úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému by mohli byť faktormi, ktoré môžu potenciálne prinútiť Centrálnu Banku Indie, aby svoje objemy v zlate navýšila.“

Devízové rezervy Indie sa neustále navyšujú a prílev zahraničných finančných prostriedkov „je silný, preto nákup amerických štátnych dlhopisov a zlata pomôže udržať rupiu na slabšej hodnote a povedie k zvýšeniu exportu.“

Indická rupia, ktorý bola v roku 2018 pre oblasť Ázie menou s najhorším výkonom, v posledných mesiacoch posilnila, v dôsledku silného zahraničnej prílivu do trhov akcií a dlhopisov. Investori sú však naďalej opatrní pred rizikami vo forme zvýšenia cien ropy, globálnych rizík a ako aj volieb v krajine.

Údaje Svetovej rady pre zlato ukazujú, že je vidno priestor pre väčšiu diverzifikáciu – objem držaného zlata Indiou je desiatym najväčším spomedzi krajín sveta, avšak predstavujú iba 6,4 percent svojich rezerv v porovnaní s viac ako 70 percentami v Nemecku a USA.

Carsten Fritsch, ktorý je vedúcim analytikom v Commerzbank AG vo Frankfurte poznamenal: „Toto je argument pre ďalší nákup,“ … „Je príliš špekulatívne povedať, koľko zlata si Centrálna Banka Indie v tomto roku kúpi. Mohlo by to však byť viac ako minulý rok. “

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár