Začiatkom tohto týždňa v  rozhovore pre Inside World Football, povedal prezident FIFA Sepp Blatter, že “hrať Svetový pohár počas horúčav katarského leta, jednoducho nie je zodpovedná vec.” Toto by nebola žiadna novinka, keby pred troma rokmi neudelila FIFA Kataru povolenie organizovať Svetový pohár 2022. Tento pohár, ktorý je  najsledovanejšou športovou udalosťou vo svete, sa hrá v júni a v júli. Zrejme boli vtedy Blatter a spol ovplyvnení prísľubom “deviatich plne klimatizovaných štadiónov pod holým nebom využívajúcich solárnu energiu.” Teraz navrhuje,  že sa šampionát musí presunúť na november.

Takže, ktorý Sepp Blatter má pravdu? Je  Svetový pohár v Katare cez leto prijateľný? Športová  architektonická firma Populous pomohla presvedčiť FIFA konštrukciou miniatúrneho klimatizovaného predvádzacieho štadióna v Dohe. O rok neskôr firma vyhlásila, že klimatizácia je príliš nákladná a  “notoricky nestabilná” a navrhla znížiť počet miest na  štadióne na 47 500, ktorý navrhuje pre rok 2022. Populous navrhol prirodzené vetranie – nasávanie horúceho vzduchu nahor cez veterné veže, čo vytvorí prievan – a  účastníci pohára upravia svoje požiadavky na teplotu  z približne z 26 °C na 30°C. (Populous sa odmietol vyjadriť o svojom aktuálnom uvažovaní.)

Katar je v júni a v júli bez pochýb brutálny. “Je to ako Fénix a New Orleans dokopy” hovorí Jack Boyle, kozultant pre dizajn a konštrukciu v Kansase. Boyle pracoval pre Populous a navrhol Univerzitu Fénix štadióna, kde hrajú Arizona Cardinals z NFL. V r. 2009 bol v tíme Populous, ktorý navštívil Katar, aby predložil ponuku komplexných budov, vrátane futbalových priestorov pre verejnú univerzitu v Dohe.

Kombinácia horúčavy a vlhkosti robí klimatizáciu dvakrát náročnejšou. Polovica energie sa spotrebuje na odstránenie vlhkosti. Najbližie porovnanie s USA je Houston ako tvrdí, kde sa novopostavený Reliant štadión musí vysporiadať prúdmi vody z klimatizácie, ktorá máča izoláciu a potrubie. Situáciu zhoršujú aj vetry z Perzského zálivu, ktoré všade šíria mokrý piesok. Boyle hovorí o vtipe, že “Ak tu budete žiť dostatočne dlho, vaše pľúca budú omietnuté štukou.”

Boyle však hovorí, že stále nie je nemožné, aby krajina usporiadala znesiteľný letný Svetový  pohár. ” Ak ho veľmi chcete, peniazmi dokážete urobiť mnoho vecí”, hovorí. To môže znamenať pre Katar historicky najvyšší účet za klimatizáciu. “Orientáciou, výberom materiálov a využitím prevládajúcich vetrov môžete urobiť báječné veci,” hovorí Boyle, “ale ak je horúco, bude tam horúco.” Jedným zo spôsobov je klimatizácia, druhým je zníženie teploty vonkajšieho vzduchu.

Mike Soligo je výkonný riaditeľ firmy RDWI, ktorá pracuje na poli techniky prostredia a špecializuje sa znižovanie klimatických efektov a konzultuje projekty štadiónov v Katare. Ani on nevylučuje letný Svetový pohár. “Toto je veľmi zložitá otázka, okolo ktorej budem tancovať” hovorí Soligo. “Tento projekt je obrovská výzva. Avšak je to uskutočniteľné? Verím, že áno.” Hovorí, že normy sa budú musieť prispôsobiť. ” Musíte sa pozrieť mimo zóny pohodlia, ktorú majú severoameričania. Myslím, že to môžeme posunúť do pozície, kde mnoho ľudí povie, “Cítim sa prekvapivo pohodlne, v podmienkach a ročnom období, kde sa nachádzam.”

Otázka pre Blattera a FIFA znie, či je ľahšie zmeniť počasie v Katare a požiadavky svetových klientov, alebo posunúť tucty rozvrhov profesionálnych futbalistov a očakávania partnerov pre vysielanie.

Preložil:Jan Chupac

Zdroj:BusinessWeek

Facebook komentár