Tato_spolocnost_musi_zaplatit_1_miliardu_za_investicny_podvod

Floridský federálny súd na začiatku tohto týždňa nariadil údajnému prevádzkovateľovi Ponziho systému zaplatiť 1 miliardu dolárov za vylákanie finančných prostriedkov od 8 400 investorov, z ktorých mnohí sú staršími občanmi.

V decembri 2017, Komisia pre cenné papiere (SEC) obvinila skupinu neregistrovaných investičných fondov s názvom Woodbridge Group of Companies a majiteľa Robert Shapiro, ktorý prevádzkoval pyramídovú schému (známu aj ako Ponziho schéma) z podvodu v hodnote 1,2 miliardy dolárov.

SEC uviedla, že spoločnosť, ktorá mala predtým sídlo v Boca Raton, v štáte Florida, investorom prisľúbila vyplácanie ročných výnosov v rozmedzí 5 až 10%.

Woodbridge uviedol, že jeho hlavnou činnosťou bolo vydávanie úverov majiteľom komerčných nehnuteľností tretích osôb, ktorí vyplácali ročné výnosy v rozmedzí 11 až 15%. Ale po prešetrení, agentúra SEC uviedla, že “drvivá väčšina” dlžníkov boli spoločnosti vlastnené firmou Shapiro, ktoré nemali žiadne príjmy a nikdy takéto úroky neposkytovali. SED ďalej uviedla, že webová schránka spoločnosti skrývala schému v “obchodnom modeli postavenom na klamstvách.”

V trestnom oznámení tiež uviedli, že Shapiro si sebe vyplatil 21 miliónov dolárov, ktoré míňali za služby prenájmu súkromných lietadiel, klubových poplatkoch, luxusných vozidlách a šperkoch.

Ponziho schéma sa zrútila v roku 2017 po tom, čo spoločnosť Woodbridge prestala investorov platiť a podala žiadosť o ochranu proti bankrotu. SEC tvrdí, že taktiež pristúpila k zmrazeniu všetkých pridružených aktív.

Súvisiace: Je vidno rastúce finančné podvody na dôchodcoch – ročne 36,5 miliárd

Eric Bustillo, riaditeľ agentúry SEC v Miami, poznamenal: “Naša sťažnosť poukázala na fiktívny obchodný model spoločnosti Woodbridge, ktorý sa následne zrútil, keď spoločnosť investorom prestala platiť a podala návrh na ochranu proti bankrotu,” … “Táto dohoda zabezpečuje návratnosť významných finančných prostriedkov investorom.”

Spoločnosť Woodbridge a jej 281 spriaznených spoločností súhlasili s úhradou 892 miliónov dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Shapiro zaplatila pokutu vo výške 100 miliónov dolárov a vrátila 18,5 milióna dolárov a úroky vo výške 2,1 milióna dolárov. Taktiež jej bolo zakázané pracovať s investičnými poradcami, ako aj ďalšie aktivity.

V decembri SEC taktiež účtovala 10 obchodných zástupcov spoločnosti Woodbridge s najvyššou zárobkovou činnosťou s neoprávneným predajom cenných papierov, čo celkovo počíta s 18 účtovanými obchodnými zástupcami.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár