Energetická spotreba ťažby bitcoinov voči tradičnému bankovníctvu.

Energetická spotreba ťažby bitcoinov voči tradičnému bankovníctvu.

Na ťažbu bitcoinov sa sa podľa dát novej štúdie spotrebuje len polovica energie, ktorú využíva tradičný bankový systém.

Ťažba zlata zároveň využíva až dvojnásobné množstvo energie ako bitcoinová verzia – ako sa uvádza v správe, ktorú zverejnila investičná spoločnosť pre kryptomeny Galaxy Digital.

Štúdia “White paper”, vypracovaná tímom Galaxy Digital Mining prichádza po tom, čo Elon Musk podnietil diskusiu o energetickej spotrebe ťažbe bitcoinov a oznámil, že spoločnosť Tesla ju už nebude brať ako platbu za svoje elektrické vozidlá.

Bývalý manažér z oblasti hedžových fondov a miliardár Mike Novogratz je generálnym riaditeľom spoločnosti Galaxy Digital, ktorá všetky svoje výpočty zároveň aj zverejnila.

Autori štúdie odhadujú energetickú náročnosť celej bitcoinovej siete na 113,89 terawattov za hodinu, z čoho 99 percent pochádza z ťažobných počítačov.

Ťažba bitcoinov je procesom riešenia zložitých matematických vzorcov pre overenie transakcií bitcoinu a ich zaznamenanie do hlavnej knihy blockchainu.

Toto číslo je nižšie ako uviedlo Centrum alternatívnych financií z Univerzity v Cambridge, ktoré ho v marci 2021 odhadlo na 128 terawattov za hodinu.

CAF odhaduje, že bitcoinový priemysel ako celok aktuálne každý rok spotrebuje toľko energie ako krajina s veľkosťou Malajzie.

Štúdia Galaxy Digital tvrdí, že podľa ich výpočtov je spotreba energie bitcoinu menšia, než polovica oproti tradičnému bankovému systému, ktorý odhaduje na 263,72 terawattu za hodinu a ťažbe zlata na hodnotu 240,61 terawattu za hodinu.

Štúdia pripustila, že „meranie spotreby energie v týchto dvoch odvetviach nie je také ľahké ako auditovanie bitcoinu“ a uviedla, že ich štúdia bola „snahou v dobrej viere, s cieľom odhadnúť energetickú stopu priemyslu zlata, ale aj bankového systému.“

Štúdia uviedla, že „bankové odvetvie priamo nehlási údaje o spotrebe elektriny.“

Tvrdia, že výpočet o bankovom systéme vykonali na základe odhadov spotreby energie spoločnosťou Galaxy, ktoré využívajú bankové dátové centrá, bankové pobočky, bankomaty a dátové centrá kartových sietí.

Na výpočet spotreby energie v priemysle zlata, spoločnosť Galaxy Digital Mining uviedla, že použila odhady celkových emisií skleníkových plynov v priemysle uvedené v správe Svetovej rady pre zlato, nazvanej „Zlato a zmena podnebia: súčasné a budúce vplyvy“.

Kritici sociálnych médií rýchlo poukázali na to, že však ťažba zlata, ako aj bankový priemysel sú výrazne väčšie ako bitcoiny, avšak podľa štúdie spotrebujú len dvojnásobok energie.

Spoločnosť Galaxy Digital na túto kritiku zareagovala vyhlásením, že spotreba energie bitcoinu nesúvisí s „jej transakčným objemom alebo priepustnosťou“.

Trhy s kryptomenami stratili na základe vyjadrení riaditeľa automobilky Tesla – Elona Muska odhadom 500 miliárd dolárov.

 

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár