Technologicki_giganti_za_posledne_2_dni_prisli_viac_ako_$270_mld

Šesť najväčších technologických spoločností za posledné dva dni prišli o hodnotu okolo 270 miliárd dolárov, keďže širší trh prepadal kvôli globálnemu nárastu prípadov ochorenia Covid-19 a obáv, že Kongres ďalší stimulačný balík na pomoc spustošenej ekonomike USA pred ukončením roka neprijme.

Amazon za posledné dva dni stratila trhovú kapitalizáciu v hodnote zhruba 30 miliárd dolárov, zatiaľ čo spoločnosť Microsoft, ktorá v utorok oznámila slabé usmernenia v oblasti výnosov, prišla o 70 miliárd dolárov. Apple, ktorá v auguste dosiahla trhovú kapitalizáciu v hodnote 2 biliónov dolárov, prišla o 70 miliárd dolárov a Tesla odpísala 13 miliárd dolárov.

Alphabet a Facebook v stredu taktiež čelili väčšiemu tlaku, keďže ich generálni riaditelia bránil svoj štít právnej zodpovednosti za škody v Kongrese, za účasti predstaviteľov z firmy Twitter.

Spoločnosť Alphabet za posledné dva dni prišla zo svojej hodnoty o 50 miliárd dolárov a Facebook odpísala 40 miliárd dolárov.

Koncerny čelia obavám investorov, ako súčasný nárast v prípadoch Covid-19 ovplyvní globálnu ekonomiku. Podľa údajov zhromaždených Univerzitou Johna Hopkinsa sa počty infikovaných v USA za posledný týždeň zvýšili rekordným denným priemerom o 71 832 osôb. Prípady prudko stúpajú aj v Európe, čo vedie niektoré krajiny k obnoveniu určitých opatrení pre obmedzenie sociálneho kontaktu.

Proti prepadu trhu neboli imúnne ani spoločnosti ktoré ťažia z toho že obyvatelia sú v domácnosti a ktorých akcie zaznamenali nárast z pandémie. Spoločnosť Shopify, ktorá ponúka online nástroje pre ďalšie spoločnosti na predaj produktov a tento týždeň oznámila partnerstvo so spoločnosťou TikTok, stratila viac ako 1 miliardu dolárov. Firma Slack z hodnoty tiež prišla o 630 miliónov dolárov, zatiaľ čo Spotify stratila viac ako 1,6 miliardy dolárov.

Niektoré nedávne správy o príjmoch od menších technologických spoločností by však mohli signalizovať, že investori sú príliš pesimistickí. Napríklad akcie spoločnosti Pinterest v stredu po riadnom obchodovaní vzrástli o viac ako 20% po tom, čo spoločnosť oznámila prudké prekvapenie v oblasti výnosov, ziskov a počtu používateľov. Spoločnosť Snap ponúkla investorom podobné prekvapenie minulý týždeň.

Napriek doterajším týždenným poklesom, technologické giganty stále vychádzajú ako víťazi tohto roku. Šesť najväčších technologických spoločností (Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook a Tesla) mali začiatkom roka hodnotu zhruba 5 biliónov dolárov. Po dnešnom uzavretí trhov mali hodnotu viac ako 7,1 bilióna dolárov.

Štyri z veľkej šestky – Alphabet, Amazon, Apple a Facebook – majú spolu so službou Twitter ohlásiť výsledky vo štvrtok, po uzatvorení trhov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár