Raspberry Pi opäť navyšuje latku oblasti nízko-nákladovej výpočtovej techniky.

Vzdelávacia nezisková organizácia so sídlom vo Veľkej Británii na konci minulého týždňa predstavila malý nový počítač – Raspberry Pi Zero za cenu 5 dolárov a on-line sa vypredal v priebehu jediného dňa.

Je o 30 dolárov lacnejší ako jeho pôvodný model Raspberry Pi, ktorý sa začal predávať v roku 2012. A o 4 doláre nižšie ako čipy, ktoré na začiatku tohto roka na stránke na Kickstarter získal viac ako 2 milióny dolárov.

Súvisiace: Počítač vo Vašej myši? Pre túto spoločnosť to nieje problém

Liz Upton, ktorá má na starosti komunikáciu pre Raspberry Pi v e-maily uviedla: “Boli sme veľmi prekvapení s objemov, ktoré Nám začali chodiť akonáhle sme oznámila začatie predajov.”

Raspberry Pi dokonca rozdal 10 000 zariadení v kópií svojho decembrového časopisu – MagPi. Tento časopis bol taktiež vypredaným.

Uptonová uviedla: “Pre túto chvíľu sme veľmi prekvapenými a budeme sa snažiť robiť našu prácu čo najlepšie, ale myslíme si, že nie sme ďaleko predtým, než budeme schopní držať krok s dopytom!”

Raspberry Pi Zero má rozmery iba 6,5×3×0,5 cm, ale ponúka pritom o 40% vyšší výkon ako prvá generácia Raspberry Pi. Obsahuje totiž procesor Broadcom BCM2835 (ARM11) s vyššou frekvenciou 1 GHz, ktorý je doplnený 512MB pamäťou LPDDR2.

Súvisiace: 9 dolárový počítač na Kickstarter za pár dní získal $ 1 milión

Výbava zahŕňa slot na micro SD kartu, na ktorú sa inštalujú aj kompatibilné operačné systémy, mini HDMI výstup na monitor alebo televíziu s podporou rozlíšenia až Full HD s 60 Hz, 40pinový konektor GPIO (rovnaký ako u modelov A + / B + / 2B) a to všetko sa napája pomocou micro USB. Tento port možno ale využiť aj pre prenos dát alebo pripojenie myši, klávesnice či Wi-Fi / Bluetooth adaptéra a podobne.

Počas niekoľkých posledných rokov Raspberry Pi vytvoril rad ďalších nízko-nákladových počítačov, ktoré pomáhajú učiť ľudí, ako programovať a kódovať.

Zdroj: ZDNET

Facebook komentár