Tento chlapík pomohol dostať ruskú ekonomiku naspäť do normálu, keď rubeľ čelil kríze v roku 1998 a analytici hovoria, že práve on je tým „jediným človekom“, ktorý môže nesúhlasiť s prezidentom Vladimírom Putinom v oblasti ekonomiky a čo z neho robí potencionálneho budúceho premiéra. Jediným problémom je, že Alexei Kudrin nemusí mať o tento post záujem.

Bývalého ministra financií tipujú, že nahradí  predsedu vlády Dmitria Medvedeva, ktorého popularita klesla vo verejných prieskumoch na základe špekulácii o zväčšujúcej sa názorovej priepasti medzi ním a prezidentom Putinom. Na druhej strane je Kudrin  známy ekonóm rešpektovaný ruskou verejnosťou za prácu, ktorú odviedol počas svojho pôsobenia v úrade.

Počas obdobia jedenástich rokov ako minister financií kde pôsobil od roku 2000 do roku 2011 pomohol Kudrin napraviť ruské  financie, ktoré utrpeli počas menovej krízy v roku 1998, kedy vláda devalvovala rubeľ a zbankrotovala.

Ako sa vyjadril na Saint Petersburgskom Medzinárodnom Ekonomickom Fóre, že „nebol človekom čo najímal “ vo vláde ako takej a riadenie ekonomiky nebolo na ňom.

Keď dostal otázku či by sa opäť vrátil slúžiť ekonomike, keďže verejné a ekonomické názory na jeho schopnosti boli pozitívne, odpovedal vyhýbavo.

„Samozrejme, že som pripravený do toho ísť, avšak aby som bol efektívny potrebujem väčšsiu moc a posilnenie právomocí“, naznačil. „ Zatiaľ nevidím, že by boli vytvorené podmienky, aby som mohol uspieť.“

Napriek vysokému nárastu ceny ropy za posledné desaťročie Kudrin zvládol udržať fiškálnu politiku relatívne na konzervatívnej úrovni. To umožnilo nahromadenie prostriedkov z ruskej ropy, ktoré pomohli  Rusku odolať globálnej kríze v rokoch 2008 a 2009, povedala ekonómka pre rozvíjajúce trhy Liza Ermolenko z Capital Economist.

„Ak sa toto vymenovanie naozaj stane, bude to znamenať posun smerom k viac reformne orientovanému prístupu pri vytváraní pravidiel ,“ povedala Ermolenko. „ Má veľmi dobrú povesť medzi medzinárodnými investormi a analytikmi, takže jeho návrat do vlády by bol na trhoch vítaný.“

Rusko sa potýka so spomaleným rastom už  päť po sebe idúcich kvartálov. V apríli ruské ministerstvo financií znížilo odhad ekonomiky na rok 2013 z 3,6% na 2,4%.

Kudrin sa vyjadril, že aby zvrátili ruské spomalenie vláda potrebuje reformu svojho podnikateľského prostredia a závislosť na prírodných zdrojoch.

„Chcel by som vidieť komplexný program na zníženie ruskej energetickej závislosti na rope“ povedal.

„Rast by mal pochádzať z iných oblastí napríklad z dopravy a komunikácií, ale vláda by sa mala usilovať o to, aby sa stanovili transparentné pravidlá pre investorov, na podporu investícií.

Povedal, že ruskí lídri „plne nedocenili“ zmeny v hospodárskom prostredí Ruska, a že „hmotnosť toho podhodnotenia“ priťažili samotnému Rusku v ekonomických vyhliadkach. Spôsob riadenia „nebol adekvátny tomu, čomu čelíme.“

„Rozprávam sa najmä so zahraničnými investormi a inštitúciami a oni vravia , že to čo chcú vidieť je spravodlivý súbor pravidiel (v podnikateľskom prostredí) a transparentných predpisov.“

Krajina bola obvinená z pomalého postupu pri štrukturálnych reformách, obáv z prílišného spoliehania sa na ubúdajúce ropné odvetvie a známok sociálnych nepokojov, ako napr. posledné protesty proti Putinovi.

Navyše vzťahy medzi prezidentom a predsedom vlády- ktorý bol poverený  oživením ruskej ekonomiky- sa zdajú byť na bode mrazu, existuje ďaľší dôvod sa domnievať, že Medvedev by mohol byť nahradený Kudrinom, ktorý je v súčasnosti dekanom Fakulty slobodných umení a vied na Štátnej Univerzite v St. Petersburgu.

Ten, kto môže povedať „nie“ Putinovi

„Súčasný premiér nie ani populárny, ani veľmi efektívny a stále viac popisovaný ako nešťastný. Na druhej strane Kudrin je rešpektovaný finančnými trhmi, rovnako ako v medzinárodných politických kruhoch všeobecnejšie za to, že je dôveryhodný ekonomický reformátor,“ ako povedal Marcus Svedberg, hlavný ekonóm nezávislého kapitálového správcu East Capital.

Svedberg povedal, že Kudrin bol „politická ťažká  váha“, ktorá sa môže postaviť mnohým záujmom obiehajúcim v ekonomike zdrojov akou ruská ekonomika je. „ A on je jedným z mála, možno jediný, ktorý môže nesúhlasiť s prezidentom.“

Najťažšou úlohou minstra financií, ako dodal Svedberg je „  mať schopnosť povedať ´nie´.“

„Kudrin hovoril nie viac ako desať rokov a nakoniec odišiel, keď premiér nepočúval. Mal by teda byť dobre pripravený na prácu, ak mu ju ponúknu a bolo by ťažké si predstaviť lepšieho premiéra pre Rusko v tejto chvíli,“ povedal Svedberg.

Kudrin rezignoval na post ministra financií v septembri 2011 kvôli nesúhlasu s Medvedevom v spore o navyšovaní výdavkov na armádu.

Nakoniec preukázal neochotu vstúpiť do bitky sprevádzajúcu miestom vo vláde. Údajne mu bol ponúknuté množstvo ministerských pozícií, ktoré však zatiaľ odmietol. Ekonómovia hovoria, že to kvôli rozdielom v názoroch na ekonomickú politiku.

„Domnievam sa, že zatiaľ je to stále celkom nepravdepodobné, že sa Alexei Kudrin vráti do vlády,“ povedala Ermolenko. „Len za posledný mesiac pán Kudrin uviedol, že nesúhlasí s celou radou rozhodnutí, ktoré urobila vláda čo signalizuje, že významné zmeny sú potrebné predtým ako zmení názor“.

Kudrinov verejný nesúhlas môže byť problematickým bodom pre ruský režim, ktorý sa rád vykresľuje ako jednotný. Ale Svedberg povedal, že Kudrin bol veľmi opatrný pri výbere slov.

„Aj keď Kudrin opustil vládu po verejnom spore s premiérom Medvedevom a pokračoval v kritizovaní vlády, uistil sa, aby nekritizoval prezidenta Putina. To znamená, že je zamestnateľný v tejto vláde a podľa zákulisných rečí už mu bolo ponúknutých niekoľko postov. Ale pravdepodobne asi nezoberie nič menšie ako premiérsky post,“ povedal Svedberg.

Preložil: Ivan Schwandtner

Zdroj: YaroDonchenko.com

Facebook komentár