Tesla_a_SpaceX_uz_davno_zacali_so_zlucovanim

Spojenie spoločností Tesla a SpaceX je už dávno diskutovanou témou na Wall Street.
V prospech dohody existuje veľa argumentov.
Avšak s vypustením rakety Falcon Heavy a cestou Roadsteru automobilky Tesla do vesmíru sú tieto dve spoločnosti už efektívne spojenými.

Tesla, myslíme tým aj SpaceX pútajú rozsiahlu pozornosť novinových titulkov a len počas minulého týždňa opätovne navýšila svoj vesmírny náskok, vďaka úspešnému skúšobnému letu rakety Falcon Heavy.

Samozrejme, súčasťou tohto príbehu bola taktiež aj Tesla. Doslova, na vrchole bol osobný, červený Tesla Roadster Elona Muska s fiktívnou figurínou za volantom, známou ako “Starman”.

Starman a Roadster sú na ceste k pásu asteroidov a môžu preniknúť do hlbokého vesmíru a byť jeho súčasťou miliardy rokov.

Môžete si len predstaviť, čo si mimozemšťania budú myslieť, keď zistia čo k nim smeruje a až potom objavia Starmana a Muskovo auto. Nie je dôvod na paniku, naozaj. S trochou šťastia budú tak očarovaní, že nebudú chcieť zničiť ľudstvo a posnažia sa prísť s vybudovaním intergalaktickej diaľničnej cesty.

Zoberme to vážne

Musk vo vnútri kapsuly rakety SpaceX.

Musk vo vnútri kapsuly rakety SpaceX.

Vtipy bokom. Štart rakety Falcon Heavy s užitočným nákladom Roadsteru, tak v ľudskej histórii predstavuje jeden z najkrajších PR príbehov a ďalej to určite môže predstavovať fakt, kde Tesla a SpaceX už nie sú až takými oddelenámi entitami. Musk je generálnym riaditeľom obidvoch týchto firiem a jeden deň po triumfálnom štarte v Kennedyho vesmírnom centre vysielal konferenčný hovor s analytikmi Wall Street, aby vysvetlil, ako Tesla v roku 2017 dokázala stratiť najväčší objem finančných prostriedkov vo svojej histórii.

Vyskytli sa nejaké vyjadrenia, kde Musk predstieral, že má dve spoločnosti na samostatných tratiach, pričom hlavnou odlišnosťou je to, že Tesla je verejná, kým SpaceX je súkromná, na základe čoho by sa Tesla a SpaceX mali zlúčiť. Myslíme si, že ak sa to stane, bude sa jednať o fúziu storočia a to hneď z mnohých dôvodov. Taktiž si myslíme, že takáto dohoda nebude mať veľký vplyv na synergie. Ale potom SpaceX pošle Muskove auto na Mars. Boom! Synergie sú obrovskými.

Súvisiace: Elon Musk: “Nová raketa SpaceX Falcon Heavy niči konkurenciu”

Výsledkom je, že v súvislosti s prípavou na spojenie firiem Tesla a SpaceX existujú falošné domnienky – pretože sa to už opticky naozaj stalo. Je isté, že súvahy týchto firiem nie sú kombinované. Dizajnérske štúdio spoločnosti Tesla je v sídle spoločnosti SpaceX (v Los Angeles) a Tesla tu bežne realizuje aj svoje podujatia. Musk rozdeľuje čas medzi SpaceX a Tesla, so svojim oficiálnym domovom v LA. Tesla a SpaceX si taktiež zdieľajú svoje nápady a technológie.

Zlúčenie vo všetkom okrem mena

Tesla_a_SpaceX_uz_davno_zacali_so_zlucovanim_2

Takže zatiaľ čo Muskov Roadster obiehal okolo Zeme, spočiatku to znelo ako niečo neopodstatnené. Mnoho pozorovateľov však mohlo zabudnúť na spoločnosť, ktorá skutočne vyniesla raketu a pokúsili sa premýšľať o spoločnosti, ktorej odznak bol na kapote automobilu.

Spoločnosť Tesla v roku 2016 získala spoločnosť SolarCity, takže je nepravdepodobné, že by sa v roku 2018 prepojenie s firnou SpaceX stalo oficiálnym. Tesla má taktiež veľa problémov, ktoré sa snaží riešiť už 6 mesiacov. Výrobný plán Modelu 3, ktorý je určeným pre masový trh automobilov podľa plánov naozaj nejde (Ale Tesla uvádza, že netreba prepadať panike!), následne však Musk & Co. poodhalil ďalšie obrovské plány s elektrickým kamiónom – Tesla Semi a Roadsterom ďalšej generácie. Je tak jasné, že prijímajú vklady na vozidlá bez toho, aby reálne disponovali aj ich výrobnou kapacitou.

A po tom, čo spoločnosť minulý týždeň oznámila zárobok za štvrtý štvrťrok, slúbila že pred koncom roka odštartuje kompaktné SUV – Model Y. Zároveň sa snaží dokončiť aj oneskorený výlet, s využitím autopilotovej technológie automobilky.

Takže neexistuje veľa priestoru na fúziu. Takže “jemné” spojenie firiem SpaceX a Tesla je spôsobom, ako to vhodne realizovať. Pravdou je, že im to ide fenomenálne. Trhy a účtovníci nemusia vedieť, že obe spoločnosti sú jedna.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYtimes

Facebook komentár