Thajsko_na_rok_2019_schvaluje_lekarsku_marihuanu

Thajsko v utorok schválilo použitie marihuany na lekárske použitie a výskum, čo predstavuje prvú legalizáciu drogy v regióne s jednými z najprísnejších drogových zákonov na svete.

Parlament v Thajsku – krajine, ktorá už do 30. rokov minulého storočia mala schválené používanie marihuany na zmiernenie bolesti a únavy – hlasoval o zmene zákona o omamných látkach z roku 1979 na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, ktoré sa pred novoročnými sviatkami zaoberalo štátnymi výdavkami.

Somchai Sawangkarn, ktorý je predsedom Štátnej rady, v rámci Parlamentného zasadnutia, poznamenal: “Ide o novoročný dar Národného legislatívneho zhromaždenia voči vláde a thajskému ľudu.”

Zatiaľ čo krajiny od Kolumbie po Kanady legalizovali marihuanu na lekárske ako aj rekreačné využitie, táto látka je aj naďalej nezákonnou a tabu v mnohých krajinách juhovýchodnej Ázie, kde jednotlivci čelia niektorým z najťažších trestov za porušenie protidrogových zákonov na svete.

Obchodníci s marihuanou môžu podstúpiť trest smrti v Singapure, Indonézii a Malajzii.

V Thajsku však hlavné rozpory ohľadom legalizácioe zahŕňali aj patentové požiadavky zo strany zahraničných firiem, ktoré by im umožnili dominovať na trhu, čo thajským pacientom sťažuje prístup k liekom a ako aj thajským vedcom prístup k extraktom z marihuany.

Súvisiace:
Legalizácia marihuany v Kanade vytvorí priemysel o hodnote $4 miliárd
Legálny trh s marihuanou navýši daňové príjmy Británie o £ 1 mld.

Panthep Puapongpan, ktorý je dekanom Rangsitovho inštitútu integratívnej medicíny a anti-ageingu, poznamenal: “Budeme požadovať, aby vláda zrušila všetky tieto požiadavky predtým, ako zákon nadobudne účinnosť.”

Niektorí thajskí advokáti dúfajú, že utorkové schválenie pripraví cestu pre legalizáciu na rekreačné využitie.

“Toto je prvý krok vpred,” poznamenal Chokwan Chopaka, aktivista skupiny Highland Network, ktorá slúži na podporu legalizácie marihuany v Thajsku.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár