Tiffany_zaluje_spolocnost_LVMH_za_porusenie_dohody_za_$16_miliard

Skupina LVMH tvrdí, že hrozba amerických taríf na francúzske výrobky ju prinútila zrušiť plánovanú akvizíciu spoločnosti Tiffany, ktorá by tak predstavovala najväčšiu dohodu v sektore s luxusným tovarom v histórii.

Francúzsky konglomerát v stredu oznámil, že za súčasného stavu „ nebude schopný dokončiť“ dohodu vo výške 16,2 miliárd dolárov, ktorá bola oznámenou vlani v novembri, z dôvodu „sledu udalostí, ktoré výhody z akvizície jednoznačne podkopávajú“.

Dôvody pre zmeny

Spoločnosť LVMH vo vyhlásení uviedla, že medzi tieto udalosti patril nedávny list francúzskej vlády, v ktorom spoločnosť vyzvala, aby odložila prevzatie spoločnosti Tiffany v reakcii na hrozbu taríf voči francúzskym výrobkom dovezených do USA.

USA v júli oznámili, že zavedú clá vo výške 25% na francúzske výrobky vrátane make-upu a kabeliek v rámci sporu o zdaňovanie digitálnych spoločností – ich vyberanie však odložili do 6. januára 2021. LVMH v stredu uviedla, že francúzska vláda „nariadila“, aby akvizíciu odložili až po tomto dátume.

Najväčšia luxusná skupina na svete sídli v Paríži a kontroluje ju francúzsky miliardár Bernard Arnault, ktorý je zároveň aj najbohatším jednotlivcom Európy.

Finančný riaditeľ Jean Jacques Guiony uviedol, že LVMH „nemala inú možnosť“, ako splniť želania francúzskej vlády. „Jedná sa o vládny príkaz,“ uviedol v stredu pred novinármi s tým, že skupina LVMH dohodu neplánuje uzavrieť v neskoršom dátume.

Tiffany však uviedla, že žiadosť francúzskej vlády nemá žiadne právne dôvody. Americká spoločnosť uviedla, že v americkom štáte Delaware podala žalobu, ktorej cieľom je prinútiť spoločnosť LVMH, aby dohodu dokončila.

Predseda predstavenstva spoločnosti Tiffany – Roger Farah, vo vyhlásení uviedol: „Je nám ľúto, že sme museli podniknúť tieto kroky, ale spoločnosť LVMH nám nedala inú možnosť, ako začať súdne spory na ochranu našej spoločnosti a našich akcionárov.“

Akcie spoločnosti Tiffany sa v New Yorku po týchto správach prepadli o takmer 10%, zatiaľ čo akcie skupiny LVMH v Paríži poklesli zhruba o 1%, kým svoje straty neskôr znížili.

K rozpadu došlo po mesiacoch špekulácií, že LVMH zvažuje snahu o opätovné prerokovanie dohody – alebo o východisko – kvôli prepadu luxusných predajov v dôsledku koronavírusu. V júni spoločnosť zverejnila, že jej predstavenstvo sa stretlo s cieľom preskúmať dohodu, ako aj „vývoj vplyvu pandémie“.

Fflur Robertsová, ktorá je vedúcou výskumu pre sektor luxusného tovaru v spoločnosti Euromonitor International, uviedla: “Dohoda by upevnila pozíciu spoločnosti LVMH v oblasti luxusného tovaru a pomohla jej v konkurovaní voči švajčiarskej skupine Richemont.”

Robertsová ďalej uviedla: „Akvizíciou spoločnosti Tiffany by si spoločnosť LVMH upevnila svoju pozíciu na americkom trhu, a preto by sa usilovala o vyváženejšie geografické portfólio, po tom, čo vzniknú obavy týkajúce sa spoliehania sa luxusného konglomerátu na Čínu, Áziu a Francúzsko.“

Dodala: „Pre spoločnosť Tiffany by fakt, že je súčasťou spoločnosti skupiny LVMH, priniesol lepšie finančné možnosti a víziu potrebnú na to, aby oslovili mladších spotrebiteľov – po rokoch ťažko dosahovaných ziskov.“

Pre LVMH vyhovujúce

Podľa Luca Solca, ktorý je analytikom spoločnosti Bernstein pre oblasť výskum firiem z oblasti luxusného tovaru, však následne prišiel koronavírus a prinútil podniky vrátane skupiny LVMH k prehodnoteniam svojich výdavkov.

„Myslím si, že najdôležitejším faktorom medzi obdobím, keď bol obchod dohodnutým, a súčasnosťou, je jednoznačne pandémia Covid-19.“

Solca uviedol, že hrozba colných taríf, ktorú v stredu citovala spoločnosť LVMH, je taktiež značná. Dodal: „Je zrejmé, že táto požiadavka francúzskej vlády je pre LVMH vyhovujúca.”

Podľa jeho slov by mohla otvoriť „možnosť dokončiť túto operáciu až neskôr, ako aj vráteniu sa späť k opätovnému prerokovaniu dohody, o ktorej sme všetci mali dojem, že by mohla byť jedným z cieľov, za ktorým skupina LVMH išla.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár