10_najvacsich_charitativnych_darov_roka_2017

  • V súlade s Kronikou filantropie sa uskutočnili tri dobročinné príspevky, vo výške viac ako 1 miliardy dolárov.
  • Desať najväčších charitatívnych darov, počas minulého roka dosiahli 10,2 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok celkovej sumy od roku 2016 (vo výške 4,3 miliardy dolárov).
  • Bill a Melinda Gatesoví zotrvali na zozname s darom spoločnosti Microsoft v hodnote 4,6 miliardy dolárov.

Podľa najnovšej správy, minulý rok bol rekordný rokom pre obrovské dary miliardárov, s troma charitatívnymi darmi nad hodnotou 1 miliardy dolárov alebo viac.

Kronika filantropie zostavila zoznam desiatich najväčších darov roka 2017, pričom tri dary predstavovali hodnotu 1 miliardy dolárov alebo viac – čo predstavuje najsilnejší rok za posledné desaťročie. A zatiaľ čo prvé tri mená sú známymi z oblasti technológií, väčšina mien v celom zozname je širšej verejnosti pomerne neznáma, čo ukazuje, že mnohí z najväčších amerických filantropov teda nie sú verejnosti príliš známi.

Desať najväčších darov v roku 2017 dosiahlo hodnotu 10,2 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok z roku 2016, čo predstavovalo úroveň 4,3 miliardy dolárov.

Na vrchole zoznamu sa nachádza Bill a Melinda Gatesoví, ktorí venovali akcie spoločnosti Microsoft v hodnote okolo 4,6 miliárd dolárov pre Nadáciu Billa a Melindy Gatesových, ktorá sa zameriava na celovetový rozvoj, zdravie a vzdelanie.

Druhým z nich bol Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chanová, ktorí prispeli približne 1,9 miliardami dolárov Nadácii Chan Zuckerberg – nezisková orhanizácie ich spoločnosti (LLC). Tretím na zozname bol Michael Dell a jeho žena Susan, ktorí darovali 1 miliardu dolárov.

Ale na štvrtom mieste je menej známe meno – Henry Hillman. Jedná sa o miliardára mesta Pittsburg, ktorý zomrel v apríli a zarobil svoje peniaze v oblasti finančných služieb a rizikového kapitálu. Hillman Family Foundations, hlavne v prospech Pittsburghu daroval 800 miliónov dolárov.

Piatym filantropom je ďalšia osoba, ktorá je širokej verejnosti relatívne neznáma – Florence Irvingová, vdova od spoluzakladateľa spoločnosti Sysco – gigantu z oblasti potravinárskeho tovaru. Columbia University Herbert a Florence Medical Center Irving a New York-Presbyterian Columbia University Irving Medical Center poskytla dohromady 600 miliónov dolárov.

Tu je úplný zoznam darcov a príjmateľov z Kroniky filantropie.
10_najvacsich_charitativnych_darov_roka_2017_obrazok

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár