Nedávny prudký pokles cien ropy ,zasiahol vysoké náklady na prevádzku celého priemysľu, čo vo veľkej miere malo vplyv na krach rôznych ropných spoločností, ktoré boli hlboko v dlhoch.

Klesajúce ceny ropy spôsobené slabým globálnym dopytom, zvýšili problémy najmä u spoločností, ktoré využívali nákladné spôsoby ťažby ropy, ako je hydraulické štiepenie a rozhodnutie zo strany hlavných dodávateľov, ako je OPEC, Mexiko, Rusko o znížení ich produkcie ropy viedli k previsu ponuky a rastu zásob.

Aj napriek zníženiu zisku, musia ropné spoločnosti aj naďalej míňať značné sumy na výskum, výrobu, vŕtanie, rafináciu, prácu, technologické zariadenia a dopravu. Nové miesta ťažby ropy sú často vzdialené a neprístupné, čo ďalej zvyšuje náklady. Firmy s najväčšími dlhmi môžu mať ťažkosti ohľadom ich aktuálnej finančnej situácie.

Súvisiace: Obchodníci hromadia ropu v týchto obrovských lodiach. Čakajú na jej rast

Dnes Vám prinášame zoznam Top 10 celosvetových verejných a súkromných ​​ropných spoločnosti, ktoré dosahujú najväčší dlh.


1) Petrobras, alebo Petroleo Brasilerio SA je štátom vlastnená integrovaná ropná a plynárenská spoločnosť Brazílie s celosvetovými operáciami. Vzhľadom k vysokému dlhu, ktorý k septembru roka 2014 dosahoval úroveň 120,6 miliárd dolárov sa dostal na vedúcu úroveň v tomto zozname. Vzhľadom k vysokej zadlženosti, investori spoločnosti už čelia hrozbám nesplatenia záväzkov na množstvo kapitálu v rozsahu okolo 54 miliárd amerických dolárov.

2) Petroleos Mexicanos (Pemex) je štátnou ropnou a plynárenskou spoločnosťou v Mexiku a údajne podľa agentúry Bloomberg sa celkový dlh dostal na na rekordných 74 miliárd dolárov. Spoločnosť v roku 2015 plánuje predať dlhopisy o hodnote 15 miliárd dolárov (8 miliárd ponúkne na domácom trhu a zvyšných 7 miliárd dolárov po celom svete). Podľa spoločnosti Pemex, tieto finančné prostriedky z plánovaného predaja dlhopisov sú “zamerané na financovanie nákladov spojených s poklesom produkcie.”

3) Gazprom je firma sídliaca v Moskve a bola založená v roku 1993. Táto firma je ďalšou na zozname ropných spoločností s najvyšším dlhom. Jej dlh k septembru roka 2014 dosahoval úroveň 65,09 miliardy dolárov. Táto spoločnosť sa zaoberá geologickým prieskumom, výrobou, skladovaním, prepravou a predajom ropy, zemného plynu a súvisiacich komponentov na celosvetovej úrovni. Gazprom je najväčším dodávateľom plynu do Európy s podielom trhu okolo 30 percent. Nedávno si vyslúžil pozornosť médií z dôvodu nastavenia cien a dlhových sporov, z dôvodu ukrajinskej krízy a možných dopadov sankcií Európskej únie a Spojených štátov na Rusko.

4) Total. Táto spoločnosť bola založená v roku 1924 a francúzska firma Total SA pôsobí v troch segmentoch – tranzitu, rafinácie a chemikálií a vykonáva aj marketing roznych produktov a služieb po celom svete. V septembri roka 2014 ohlásila celkový dlh vo výške 55,1 miliardy dolárov. Jej akcie sa  v Paríži obchodujú na burze Euronext, s ďalšími dcérskymi a pridruženými cennými papiermi sa obchodujú na niekoľkých ďalších burzách po celom svete.

5) British Petroleum (BP). Táto spoločnosť bola v Londýne založená v roku 1889 a je etablovanou spoločnosťou zo sektora ropy a zemného plynu a pôsobí takmer vo všetkých segmentoch s celosvetovou pôsobnosťou.V decembri roka 2014 ohlásila, že má dlh vo výške 52,85 miliárd dolárov, čím sa dostala na piatu pozíciu tohto zoznamu najviac zadlžených ropných spoločností na svete.

6) Royal Dutch Shell. Táto holandská spoločnosť je nezávislou a integrovanou ropnou a plynárenskou firmou s operáciami po celom svete. Jej rôzne dcérske spoločnosti sú obchodované na niekoľkých burzách po celom svete, vrátane Londýna, Euronextu v Amsterdame a New York Stock Exchange. V decembri 2014 jej celkový dlh predstavoval úroveň 45,54 miliardy dolárov.

7) Eni. Jedná sa o taliansku spoločnosť ropy a zemného plynu, ktorá sa podieľa hlavne na prieskume, vývoji a výrobných činnostiach, rovnako ako aj ponuky, obchode a preprave, rafinácií a marketingu. Jej operácie zemného plynu sú rozložené v 42 rôznych krajinách. Bola založená v Ríme v roku 1953 a jej celkový dlh v septembri roka 2014 dosahoval úroveň 30,28 miliárd dolárov.

8) Chevron. Sídlo tejto spoločnosti zo sektora ropy a zemného plynu je v USA a má dlh o hodnote 25,71 miliárd dolárov. Spoločnosť bola založená v roku 1879, jej akcie sa obchodujú na New York Stock Exchange a jej presnejšie sídlo je v San Ramone, v štáte Kalifornia. Firma sa zaoberá ropou, energiami, chemikáliami, ťažbou a výrobou energetických surovín po celom svete, prostredníctvom svojich dcérskych spoločností.

9) Exxon Mobil Corporation (XOM). Akcie spoločnosti Exxon sa obchodujú na NYSE a bola založená v roku 1870 a sídli v Irvingu, v štáte Texas. Je jednou z najväčších svetových ropných a plynárenských spoločností, pokiaľ sa jedná o tržby. K 31. decembru roka 2014 jej celkový dlh predstavoval úroveň 21,83 miliardy dolárov.

10) ConocoPhillips. Táto spoločnosť bola založená v roku 1917 v štáte Texas. Akcie spoločnosti ConocoPhillips sú kótované na Newyorskej burze cenných papierov. V decembri roka 2014 mala dlh vo výške 21,2 miliardy dolárov.

Na záver

Pre niektoré spoločnosti môžu byť dlhy veľmi vítanou skutočnosťou, ale iba ak sa jedná o zdravé podniky. Napríklad, dlh môže spoločnosť využiť na zvyšovanie kapitálu, ktoré môže vložiť do prevádzky, rozšírenia a rastu. Avšak dlh sa môže rýchlo obrátiť v smrtiaci, ak podnik čelí klesajúcej ceny, nadbytočným zásobom z previsu ponuky a ak ropný sektor čelí poklesu dopytu. Spoločnosti zo sektora ropy a zemného plynu vyžadujú veľké množstvo pracovného kapitálu. Vyváženej zmiešanej dlhu a vlastného kapitálu, môže možnosť reštrukturalizácie, a opatrný prístup pomôže obísť niektoré problémy dlh vo svetových ropných spoločností.

Zdroj: Bloomberg, Yahoo

Facebook komentár