Coca-Cola sa drží proti neuveriteľne horúcemu Applu podla hodnoty ročnej značky ohodnocovanej z Iterbrandu.

Podľa správy, ktorá hodnotí finančnú  výkonnosť značkových výrobkov a služieb, úlohu značky v nákupných rozhodnutí a silu značky sa hodnota Applu zvýšila udivujúco o 129 percent oproti minulému roku,.

Ďalším veľkým pohybom bol Applov rival Samsung, zaradený na 9 miesto, ktorý bol jedinou neamerickou firmou v prvej desiatke

Coca-Cola bola ocenená na 77.9 miliárd dolárov, čo je prekvapivo podobné hodnote 74.3 miliárd dolárov generovanou Brandz rankingom začiatkom tohto roka.

 

#20 Amazon

 

Značka ohodnotená na $18.6 miliárd

Nárast o 46 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 26. mieste

Amazon sa viezol na úspechu značky Kindle celou cestou k jeho miestu ako 20. najcennejšej značke na svete. Kindle Touch a Kindle Fire, ktorý má teraz celosvetovo druhý najväčší podiel na trhu s tabletmi, boli uvedené do 175 krajín a tento rok a ponúkajú solídnu alternatívu k iPadu-

 

#19 Nokia

 

Značka ohodnotená na $21 miliárd

Pokles o 16 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 14 mieste

Pád hodnoty značky Nokie v roku 2012 je úzko spätý s nárastom konkurenčnej firmy Samsung o 40 percent. Samsung má velmi silné postavenie v podnikaní so slúchadlami a Nokia už nedrží svoje pozície ako svetovo najväčšieho výrobcu telefónov.

 

#18 Oracle

 

Značka ohodnotená na $22,1 miliárd

Nárast o 28 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 20. mieste

Akvizícia Oraclu so Sun Microsystems pomohla značke stať sa jedným z najväčších skokanov.

 

#17 Louis Vuitton

 

Značka ohodnotená na $23,6 miliárd

Nárast o 2 percenta oproti minulému roku

Minulý rok na 18. mieste

Louis Vuitton dominoval v luxusnej oblasti z hľadiska dobývania digitálneho priestoru s inovatívnymi cestovnými aplikáciami a dobývaním nových trhov. Louis Vuitton bola v tomto roku top darčeková značka pre čínskych luxusný trh a spolupracuje s 2012 America’s Cup.

 

#16 Gillette

 

Značka ohodnotená na $24,9 miliárd

Nárast o 4 percenta oproti minulému roku

Minulý rok na 16. mieste

P & G oznámila tento rok desaťročnému sponzorskú zmluvu s Medzinárodným olympijským výborom, spájajúcej Gillette s niektorými z najväčších mužských športovcov vo svete. Ryan Lochte dokonca dostal pozlátené, diamantom potiahnuté britvy. Gillette tiež dvojnásobne zvýšil svoje zásielky tohto roku.

 

#15 Hewlett-Packard

 

Značka ohodnotená na $26,1 miliárd

Pokles o 8 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 10 mieste

Najprv bol nepokoj v zasadacej miestnosti. Potom bol ústup HP z mobilných zariadení, stráca zem na PC, a pomaly presúva podnikanie do úrovne služieb.

 

#14 Cisco

Značka ohodnotená na $27,2 miliárd

Nárast o 7 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 13. mieste

Skôr než len so zameraním na trh switchov a routrov, Cisco má zabezpečené miesto na B2B trhu. Nedávno tiež získala NDS, vedúci video softvér a obsah bezpečnostných riešení.

 

#13 Disney

 

Značka ohodnotená na $27,4 miliárd

Pokles o 5 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 15. mieste

Značky Disney stráca príťažlivosť ako bojuje s vytvorením pôvodného obsahu, ale to je spojované spolu s príjmami zo zábavných parkov a rezortov, filmov, tovarov a vysielania Disney channel.

 

#12 BMW

 

Značka ohodnotená na $29,1 miliárd

Nárast o18 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 12. mieste

BMW drží krok s Mercedes-Benz poskytovaním viac ako 3000 vozidiel pre olympijské hry 2012 a otvorením značkovej predajne v Paríži a Londýne ako súčasť jej programu “Future Retail”. Viac ako 11 miliónom priaznivcov na Facebook to neublíži.

 

#11 Mercedes-Benz

 

Značka ohodnotená na $30,1 miliárd

Nárast o10 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 12. mieste

Mercedes-Benz dvojnásne znížil luxus a znovu stavil na jeho kampaň z roku 2010 “Najlepšie alebo nič” prerobenú do podoby “A  v útoku” čím tlačí jeho A triedu do pokračujúceho rastu.

 

#10 Toyota

 

Značka ohodnotená na $30,3 miliárd

Nárast o 9 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 11. mieste

Toyota Prius bol výkon značky pri získavaní nových zákazníkov, najmä uvedomujúcich si potrebu ochrany životného prostredia a mladé davy, počas prehlbovania jeho spojenia s terajšími zákazníkmi.

 

#9 Samsung

 

Značka ohodnotená na $32,9 miliárd

Nárast o 40 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 17. mieste

Súperenie Applu a Nokie o globálne prvenstvo dodávok smartphonov v roku 2011, Samsung a jeho 19.1 percentný podiel na trhu bol jedným z najväčších úspechov roku 2012.

 

#8 Intel

 

Značka ohodnotená na $39,4 miliárd

Nárast o 12 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 7. mieste

Intel presunul svoju pozornosť  k užívateľovi vymenovaním antropológa zodpovedného za výskum a lákaním vedenia od Applu a BBC prelomením na trhoch smartphonov, tabletov a domácej zábavy.

 

#7 McDonald’s

Značka ohodnotená na $40,1 miliárd

Nárast o 13 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 6. mieste

McDonald’s má v súčasnosti viac ako 33 500 reštaurácii v 119 krajinách s pokračujúcim rastom v Azii. Expanzia je vypestovaná  otvorením miestne príslušného menu a variáciou služieb.

 

#6 GE

 

Značka ohodnotená na $43,7 miliárd

Nárast o 2 percenta oproti minulému roku

Minulý rok na 5. mieste

GE ako predstaviteľ integrovanej komunikačnej platformy, GE potvrdzuje sám seba ako globálneho lídra vo všetkom, od vytvárania pracovných miest v odvetví spracovateľského priemyslu po rozšírenie zdravotníckych technológií. Jeho energetickej infraštruktúre podnikania sa darí dobre, tak ako aj GE Kapitálu.

 

#5 Microsoft

 

Značka ohodnotená na $57,9 miliárd

Pokles o 2 percenta oproti minulému roku

Minulý rok na 5. mieste

Prechod užívatelov na mobilné platformy spôsobil pokles dopytu po počítačoch, čo spôsobilo, že rast Microsoftu nebol taký robustný ako Applu či Googlu. Budúcnosť závisí od úspechu Windows 8 a jeho zavedenia do tabletov.

 

#4 Google

 

Značka ohodnotená na $69,7 miliárd

Nárast o 26 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 4. mieste

Príjmy Googlu stále rastú. Hodnota značky teda vzrástla kúpou Motorola Mobility. Medzitým: Projekt sklenené rozšírenie reality a jeho virtuálny 3D monitor, Google TV, Google Drive cloud computing a pokračujúce rozmiestnenie ich samo navigovaných áut bez šoféra.

 

#3 IBM

 

Značka ohodnotená na $75,5 miliárd

Nárast o 8 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 2. mieste

IBM pokračuje tak dobre v reinvestovaní na rýchlo rastúcich trhoch, veľkej dátovej analytiky a cloud computingu ako aj pri vytváraní jeho iniciatívy za rozumnejšiu planétu. “Zostáva učebnicový príklad ako vytvárať, budovať a dodať celosvetovú značku business-to-business ,” hovorí Omnicom.

 

#2 Apple

 

Značka ohodnotená na $76,6 miliárd

Nárast o 129 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 8. mieste

Apple naďalej intenzívne inšpiruje oddanosť svojich zákazníkov a splnenými očakávaniami v IPad3 a IPhone5. A videli ste tú cenu akcií?

 

#1 Coca-Cola

 

Značka ohodnotená na $77,8 miliárd

Nárast o 8 percent oproti minulému roku

Minulý rok na 1. mieste

Podľa Omnicomu Coca-Cola zostáva “menom, ktoré je všeobecne viac uznavané ako hociktoré iné na svete,”. Jeho značka pokračuje výkrikom prostredníctvom príliš populárneho olympijského sponzorstva, jeho “Coca-Cola Music” propagácie a rôznych progresívnych iniciatív. Teraz ponúka  3.500 rôznych nápojov predávané po celom svete, Coke vedie tiež na rozvíjajúcich sa trhoch.


Preložil: Marek Hatrák


Zdroj: Interbrand

Facebook komentár