Jedna vec je istá – nikto nevie, kde sa nachádzajú všetky peniaze sveta.

Peniaze môžu byť ukladané v investičných nástrojoch, usmerňované prostredníctvom holdingových spoločností, chránené v daňových rajoch … počuli sme už niekoľko príbehov. Predstavuje to obrovský problém pre vlády.

Pre lepšie pochopenie vážnosti tejto situácie, novinári z The Guardian, Huffington Post, BBC vstúpili do Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (International Consortium of Investigative Journalists) za účelom prebrať tisícky dokumentov o daňových úkrytov, o ich vlastníkoch a fungovaní. Výsledok bol zverejnený v magazíne Huffington Post.

Vyšetrovatelia zistili neuveriteľný zoznam mien a čísel. Na zozname sa nachádzajú politici, hľadaní podvodníci, členovia kráľovských rodín a hlavy dynastií.

Spoločnosti Portcullis TrustNet založená v Singapure a Commonwealth Trust Limited (CTL) založená v Bristish Virgin Islands (Britské panenské ostrovy, alebo BVI) pomáhajú týmto ľuďom pri nastavení offshore investičných nástrojov.

James R. Mellon (z bankovej dynastie Mellon) zdôrazňuje túto skutočnosť svojím vyjadrením nasledovne:

“Nedávno som počul o prezidentskom kandidátovi, ktorý mal veľa peňazí na Kajmanských ostrovoch,” zmienil sa Mellon, britský štátny príslušník, bývalému prezidentskému kandidátovi USA Mittovi Romneymu. “Nie každý, kto vlastní majetok za brehom je podvodník.”


Imee Marcos – guvernérka provincií Filipín

Imeem Marcos je dcéra zosnulého diktátora Filipín, Ferdinanda Marcosa a je guvernérkou provincie v krajine.

Podľa ICIJ Imeem za ten čas, čo jej otec bol pri moci, nazhromaždila pre seba fondy aktíva vo výške 5 mld.


Oľga, manželka podpredsedu vlády Ruska Igora Shuvalova

ICIJ oznamuje, že Shuvalová manželka, Oľga vedie Bpritských panenských ostrovoch(BVI) účty na svoje meno, tak ako aj dvaja vedúci zamestnanci v ruskej štátnej energetickej spoločnosti Gazprom.

Veľa to naznačuje, lebo Shuvalov bol kritizovaný kvôli predošlým rokovaniam s Gazpromom (a tiež kvôli odkladaniu finančnej hotovosti z týchto rokovaní na Oľgin účet).

Nižšie sa uvádza, ako Bloomberg informoval o Shuvalovovi pred rokom:

….mohlo by sa očakávať pobúrenie verejnosti, keď medzinárodné médiá uverejnili takéto jednania ruského podpredsedu vlády Igor Shuvalova ešte minulý týždeň.

V Rusku sú však veci oveľa zložitejšie. Veľa komentátorov, vrátane hovorcu zvoleného prezidenta Vladimira Putina, obhajoval Shuvalova. Zdá sa, že Shuvalov naozaj neporušil žiadne ruské zákony.

Skutočnosti, ktoré nikto nepopiera sú nasledovné. V roku 2004, jedna Bahamská spoločnosť nazvaná Sevenkey Ltd. vstúpila na dve burzy s cennými papiermi. Investovala 17.7 mil. dolárov do monopolu ruského zemného plynu Gazprom pomocou miliardára Suleimana Kerimova, a ďalších 49.5 mil. dolárov do európskej oceliarni Corus cez iného miliardára, Alishera Usmanova. V rokoch 2007 a ​​2008, Sevenkey uzavrel obchody so ziskom takmer 200 mil. dolárov. Shuvalová manželka, Oľga je uvedená ako vlastníčka firmy Sevenkey. Obe ochodné prípady boli zrealizované v čase, keď Shuvalov bol ekonomickým poradcom pre Putina.
 

Barónka Carmen Thyssen-Bornemisza

Barónka obchoduje s umením a pochádza zo Španielska z prominentnej rodiny. Stala sa členom kráľovskej rodiny, keď sa vydala za baróna Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza v roku 1985.

ICIJ zistil, že barónka používala jednu spoločnosť na Cookových ostrovoch s cieľom zakúpiť umelecké diela od Sotheby´s a Christie´s, vrátane obrazu Vodný mlyn v Gennepe od Van Gogha.


Ochodník s komoditami Marc Rich a jeho manželka Denise

Možno si spomeniete, že Marc Rich bol omilostený prezidentom Billom Clintonom po obvinení z daňových únikov a nezákonných rokovaní s Iránom.

Podľa ICIJ, Denise mal 144 mil. dolárov založených na Cookových ostrovoch v roku 2006, vrátane jachty s názvom Lady Joy.


James R. Mellon

Z bankovej dynastie Mellon. Je ešte potrebné niečo dodať?

Podľa ICIJ Mellon používa spoločností v Lichtenštajnsku a BVI, aby vytvoril milióny cenných papierov na obchodovanie. Mellon sa priznal, že chce vlastniť mnoho offshore investičných nástrojov a chce ich nastaviť tak, aby mu prinášali daňové výhody.

“To je spôsob, akým sú tieto firmy nastavené … Ale nikdy som neporušil zákon,” dodal.


Bayrtsogt Sangajav, podpredseda parlamentu v Mongolsku

Sangajav zvažuje odstúpiť z funkcie, pričom vykonával ďalšiu funkciu ako minister financií.

Podľa ICIJ vlastní jednu offshore spoločnosť a tajný švajčiarsky bankový účet. Švajčiarsky účet drží v jednej chvili asi 1 mil. dolárov.

ICIJ informuje:

“Nemal som si otvoriť ten účet,” povedal Bayartsogt Sangajav. ” Pravdepodobne by som si mal zvážiť odstúpenie z mojej pozície.”
 

Mukhtar Ablyazazov, Kazachský bankový oligarcha

Ablyazazov je práve teraz na úteku. Bol obvinený zo sprenevery 6 mld. dolárov najväčšou bankou v Kazachstane, BTA. Banka už podala na neho trestné oznámenie vo Veľkej Británii a od februára má Ablyazazov niekoľko právnych možností.

Dokumenty odkryté prostredníctvom ICIJ ukazujú, že CTL zriadil pre Ablyazazova až 31 podnikov od roku 2006 – 2007.


Medzinárodný obchodný zástupca Thajska, Nalinee Joy Taveesin

Taveesin figuruje ako rozporná postava na svetovej scéne. USA ju deklarovala v minulom roku za prívrženkyňu Roberta Mugabeho, diktátora Zimbabwe a zmrazila jej aktíva.

Nalinee hovorí, že ich vzťah je “striktne sociálny.”

Nálezy ICIJ ukázali, že Taveesin prevádzkovala tajnú BVI spoločnosť.
 

Muller Conrad “Billy” Reutenbach, zimbabwiansky podnikateľ

USA aj jeho zvažuje vyhlasiť za prívrženca k Mugabemu režimu. Reutenbach sa nachádza na čiernej listine štátnej finančnej správy, ale popiera akékoľvek previnenie.

Podľa ICIJ mal tajnú BVI spoločnosť založenú v roku 2006, keď bol na úteku z Juhoafrickej republiky. Obvinili ho z podvodu. Obvinenia proti Reutenbachovi boli neskôr upustené. Spoločnosť, ktorou bol spájaný (ktorú on riadil), bola považovaná za vinnú a zaplatila pokutu 4 mil. dolárov.


Preložila: Erika Nagyova

Zdroj: 18vNews.blogspot.com

Facebook komentár