Prepad indickej rupie, ktorá sa vznáša v blízkosti celoživotné minima, predstavuje hrozbu pre oživenie tretej najväčšej ázijskej ekonomiky, ktorá už je na krehkých základoch, hovoria ekonómovia.

“Myslím, že slabosť rupie bude veľký problém – vzhľadom k tomu, ako centrálna je rupia pri stanovení deficitu bežného účtu, inflácie a makroekonomickej stability,” povedal Vishnu Varathan, trhový ekonóm Mizuho Corporate Bank. “To by mohlo mať negatívny vplyv na oživenie Indie.”

Rupia bola medzi najhoršie zasiahnutými v nedávnom boji mien rozvíjajúcich trhov, klesá okolo 8 percent voči americkému doláru od začiatku mája a v súčasnosti sa obchoduje v blízkosti 59. Meny ako napr. indonézska rupia a thajský baht, naopak, klesli len o 2 percentá a 5 percent v tomto období.

Investori sa obávajú, že zníženie monetárneho stimulu amerického Federálneho rezervného systému, ktorý podporuje investície do Indie v posledných rokoch, môže ublížiť schopnosti krajiny financovať svoj vysoký deficit bežného účtu, najmä pokiaľ odliv peňazí povedie k prudkému znehodnoteniu hodnoty rupie.

Ekonómovia v Nomura sa zhodujú, že  slabosť rupie by výrazne zhoršila ekonomické základy. Odhadujú, že každá 10 percentná devalvácia rupie voči americkému doláru, zvýši deficit bežného účtu krajiny o 0,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a pridá 0,6 až 0,8 percenta veľkoobchodným cenám inflácie.
 
India bola svedkom dlhšieho obdobia stagnujúcej ekonomickej aktivity, vedenej poklesom investícií a oslabením spotreby. Ekonomika rástla len 4,8 percenta v období január až marec, ďaleko od 8-9 percentného rastu v období pred globálnou finančnou krízou.

“Vývoz je viac citlivý na dopyt – a nie na cenu – a indická dovozný dopyt je do značnej miery necitlivý, kvôli domácim obmedzeniam na strane ponuky, slabá mena má tendenciu k zhoršeniu salda bežného účtu,” Nomury ekonómovia napísali v správe.

Indický deficit bežného účtu, ktorý sa dotkol maxima 6,7 ​​percenta HDP v októbri na kvartáli, je významným problémom pre politiku krajiny.

“Sadzbu znižujúci cyklus by pravdepodobne mal spomaliť ako sa Reserve Bank of India pokúša vyrovnať dilemu medzi správou meny a podporu rastu. Celkovo vzaté, by to pravdepodobne zdržalo oživenie ekonomického rastu v Indii,” dodali.

Obavy z rizík pre infláciu v dôsledku odpisov rupie vyzvali Reserve Bank of India udržať úrokové sadzby stabilné na 7,25 percenta na svojom menovom zasadnutí tento týždeň.

Na druhú stranu však banka dodala, že slabosť meny by mohla viesť vládu, aby urýchlila reformy a prilákala väčší prílev kapitálu, zvýšením limitu priamych zahraničných investícií v oblastiach, ako je obrana, telekomunikácie, rekonštrukcie aktív spoločnosti a komoditné burzy.

Pochmúrny výhľad

Podľa Crédit Agricole, rupia “ostane napospas globálnemu sentimentu” v nadchádzajúcich týždňoch a pravdepodobne zostane slabá po dlhšiu dobu.

Mitul Kotecha, šéf devízovej stratégie v banke, revidoval svoju predpoveď pre danú menu v stredu, jeho odhad, že oslabí na 59 voči doláru do septembra, od skoršieho odhadu 53,25.

“Investori sa obávajú, že veľký deficit bežného účtu Indie by nemal byť financovateľný z portfóliových tokov v negatívnom vonkajšom prostredí. Problémy nerovnováhy neodídu v dohľadnej dobe,” povedal Kotecha.

“Skutočnosť, že rupia oslabila viac než iné ázijské meny, hoci dostávala ďalšie prílivy portfóliového kapitálu než iné ázijské krajiny, zdôrazňuje ťažkosti meny prekonať svoje potreby externého financovania,” dodal.

Zdroj: Yahoo News

Facebook komentár